niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Wystraszyli się, że przez Naturę 2000 nie będzie obwodnicy Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2009, 18:21

Naprzeciwko osiedla Borek w podlubelskiej Turce stanęła tablica z informacją, że dolina Bystrzycy jest obszarem chronionym. - To nie ma wpływu na losy obwodnicy Lublina - zapewniają władze gminy.

Chodzi o "Bystrzycę Jakubowicką” czyli dolinę Bystrzycy od Jakubowic do Sobianowic. Ten teren został zgłoszony do Komisji Europejskiej jako chroniony obszar w ramach programu Natura 2000.

- Tablica miała pojawić się wcześniej, ale nie dało się tego przeprowadzić, bo ziemia była zamarznięta - wyjaśnia Włodzimierz Hofa, wójt gminy Wólka Lubelska. - Zamontowali ją pracownicy gminy, ale to nie nasza inicjatywa.

- Tablicę postawiło Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Chodzi o pozyskanie społeczności lokalnej i uwrażliwienie jej na problemy środowiska naturalnego - mówi Beata Sielewicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Urzędowe tablice staną wtedy, gdy obszar Natura 2000 będzie zatwierdzony przez Komisję Europejską.

- Jest to jedna z kilkudziesięciu podobnych plansz na terenie województwa. To element dużego projektu dotyczącego Natury 2000, który realizujemy od dwóch lat - tłumaczy Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie. - Chcemy by mieszkańcy gminy Wólka dowiedzieli się, co mają na swoim terenie. By się tego nie bali i wiedzieli, co z tym zrobić. Między innymi jak mogą na tym zyskać.

Na razie efekt jest odwrotny do zamierzonego. Pojawienie się tablic zaniepokoiło część mieszkańców gminy. Zastanawiają się czy w związku ze zgłoszeniem doliny Bystrzycy do programu Natura 2000 nie zmieni się przebieg obwodnicy Lublina.

- Z tego powodu pewnie znowu stworzą jakiś nowy wariant ekspresówki. A ten stary jest najlepszy - uważa pan Mirosław, mieszkaniec Wólki.

- Oba warianty obwodnicy, które są konsultowane, omijają granice tego obszaru. Da się je wybudować tak, by nie naruszyć tego najcenniejszego rejonu - zapewnia prezes Gorczyca.

- Droga będzie tak poprowadzona, by obwodnica nie zaszkodziła środowisku - dodaje wójt Hofa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość 2
Gość
kuba20071
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość 2
Gość 2 (19 maja 2009 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam wszystkich, mam pytanie czy ktoś orientuje się ile może kosztować 1 ar pola ornego w Turce koło Lublina?
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2009 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oj, ludziska, przecież to nie Pan Gorczyca decyduje, czy obszar należy chronić czy nie.
Poza tym zwróćcie uwagę na podpis pod zdjęciem w artykule: "Obszary cenne przyrodniczo nie zagrażają mieszkańcom - przekonują ekolodzy" - to brzmi co najmniej, jakby ktoś myślał, że żyją tam wściekłe piranie czy rekiny wyłażące na ulice
Rozwiń
kuba20071
kuba20071 (23 marca 2009 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawdzić dokumenty i życiorys tych specjalistów od tablicy- zadanie pilne dla CBA.To próba zastraszania władz gminy Lublin i sąsiednie.Chomiki na terenie lotniska Świdnik zdechły to pojawił się nowy problem.
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2009 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W latach '70 w tym rejonie prowadzone były badania nad wykorzystaniem ścieków komunalnych do użyźniania gleby, a teraz otacza się je ochroną, tereny te należy rekultywować!
Rozwiń
zefir
zefir (22 marca 2009 o 21:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teren który przez ponad 30 lat był ściekowiskiem dla miasta Lublina nagle staje się terenem o obszarze o wybitnych walorach naturalnych. Co za bzdury.Sięgnij Panie Gorczyca po wyniki badań skażenia doliny rzeki Bystrzyca a sam się przekonasz co tam się znajduje.Zakwalifikować ten teren do obszaru chronionego to jakaś paranoja.Dolina Bystrzycy to utajona bomba ekologiczna.Przynajmniej niech Unia Europejska zbada ten teren.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!