poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Wytrop morświna w Lublinie i zdobądź nagrodę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2012, 11:16
Autor: WWF Polska

Morświn to daleki kuzyn delfina, jedyny przedstawiciel waleni żyjący w Bałtyku <br />
 (WWF Polska)
Morświn to daleki kuzyn delfina, jedyny przedstawiciel waleni żyjący w Bałtyku
(WWF Polska)

100 odrysowanych sylwetek morświnów pojawi się w najbliższy czwartek w 10 wybranych miastach w Polsce, w tym w Lublinie! Kto pierwszy je wytropi otrzyma nagrodę od organizacji ekologicznej WWF.

To wszystko w ramach konkursu organizacji ekologicznej WWF – wytrop morświna w Twoim mieście!!! Morświn to daleki kuzyn delfina, jedyny przedstawiciel waleni żyjący w Bałtyku.

Niewielu Polaków wie o jego istnieniu, jeszcze mniej miało okazję go zobaczyć – nic dziwnego, w Bałtyku żyje zaledwie ok. 100 osobników. Dlatego 100 odrysowanych sylwetek morświnów pojawi się już w najbliższy czwartek w 10 wybranych miastach w Polsce!

Wolontariusze organizacji ekologicznej WWF odrysują sylwetki morświna w najbardziej rozpoznawalnych punktach przestrzeni miejskiej. Oryginalne graffiti będzie można zobaczyć w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Gdyni, Słupsku i Wrocławiu.

Dla tych, którym jako pierwszym uda się wytropić sylwetkę morświna, WWF przygotował nagrody z wizerunkiem morświna – ręczniki, koszulki i bluzy.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy sfotografować odrys morświna, napisać, gdzie się znajduje i przesłać zdjęcie wraz z opisem na adres mailowy: konkurs@wwf.pl.

– Celem naszej akcji jest uświadomienie Polakom istnienia tak wyjątkowego i rzadkiego gatunku w Bałtyku – mówi Anna Zatońska z WWF Polska. Morświny niełatwo wytropić ze względu na ich tryb życia. W przeciwieństwie np. do delfinów, z natury są samotnikami i unikają towarzystwa człowieka.

Swoje szanse na wygraną można zwiększyć, zaglądając do wskazówek przygotowanych przez WWF. Znajdą się w nich podpowiedzi dotyczące wybranych części miasta, w których pojawiły się sylwetki morświnów. Więcej informacji już w czwartek na stronie internetowej WWF wwf.pl i profilu WWF na Facebooku (www.facebook.com/WWFpl)

Jednym z największych zagrożeń dla przyszłości bałtyckich morświnów jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci rybackie. Niebezpieczne są również zakłócenia akustyczne, które płoszą zwierzęta z ich naturalnych siedlisk.

Szczególnie groźny jest hałas powodowany przez detonacje na morskich poligonach oraz przez środki transportu morskiego i turystyki wodnej, takie jak łodzie motorowe czy skutery wodne.

WWF Polska pomaga przetrwać bałtyckiej populacji morświna.

– Pracujemy nad planem ochrony gatunku, który może pogodzić potrzeby morświna z interesami osób zawodowo związanych z rybołówstwem oraz innymi formami użytkowania morza – mówi Anna Dębicka z WWF Polska.

– Stworzyliśmy także Błękitny Patrol, grupę 42 entuzjastycznych wolontariuszy, którzy monitorują polskie wybrzeże w poszukiwaniu morświnów.

Dlatego prosimy o kontakt również tych, którym uda się zaobserwować morświna w jego naturalnym środowisku (numer telefonu alarmowego: 795 536 009). Morświn, jedyny bałtycki waleń, może nie przetrwać bez pomocy człowieka.

WWF to międzynarodowa organizacja ekologiczna, zrzeszająca ponad pięć milionów darczyńców i posiadająca sieć biur w ponad 100 krajach. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

Na świecie WWF działa już ponad pół wieku. W Polsce, fundacja od 10 lat chroni rzeki i lasy, Promuje zrównoważone rybołówstwo i stara się przeciwdziałać zmianom klimatu.

Ratuje zagrożone gatunki. Prowadzi działania na rzecz ochrony największych polskich drapieżników – wilka, rysia i niedźwiedzia, oraz ssaków bałtyckich – foki i morświna. Walczy z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!