środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Wytrzeźwiałka? Nie u nas

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 kwietnia 2007, 17:52
Autor: Dominik Smaga

Policja nie przystanie na złożoną przez Ratusz propozycję wspólnego prowadzenia izby wytrzeźwień.

- Prawo na to nie pozwala - stwierdziła wczoraj lubelska komenda. Z odpowiedzią zwlekała kwartał.

Propozycja padła w styczniu. - Opłacimy remont policyjnych pomieszczeń i opiekę medyczną nad nietrzeźwymi - obiecywał Paweł Fijałkowski, zastępca prezydenta miasta. Po wstępnych rozmowach między miastem a policją zapadła cisza. W końcu Ratusz zażądał od policji jasnej deklaracji: Ale na ubiegłotygodniowym spotkaniu deklaracja nie padła.
O zastoju w rozmowach pisaliśmy wczoraj. Dzień wcześniej szef Komendy Wojewódzkiej Policji mówił nam, że główny problem tkwi w tym, kto miałby się zajmować pijakami. Czy mieliby to robić policjanci, odrywając się od ważniejszych zajęć, czy cywilni sanitariusze. Z kolei rzecznik komendy miejskiej twierdził, że czeka jeszcze na opinię prawną w sprawie wytrzeźwiałki.

Nieoczekiwany zwrot nastąpił wczoraj. - Nie ma przepisu, który pozwalałby na utworzenie takiej placówki w policyjnych pomieszczeniach - mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik KWP. - Nie ma też żadnej prawnej możliwości, żeby nietrzeźwymi osobami przewiezionymi do pomieszczeń policji zajmowali się na miejscu opłaceni przez miasto lekarze.
Teraz przepisy mówią wyraźnie, że samorządy powiatów i miast powyżej 50 tys. mieszkańców mogą, ale nie muszą, tworzyć izby wytrzeźwień. Policji to nie zadowala. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że komenda główna zabiega w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji o przygotowanie projektu ustawy, który zobowiązywałby miasta do tworzenia izb.
Czy władze Lublina przywrócą do życia zamkniętą 5 lat temu wytrzeźwiałkę? - Czekam na oficjalną odpowiedź policji - stwierdza Fijałkowski. - A potem pomyślę, co dalej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!