niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Wywieźli pomnik Nieznanego Żołnierza z placu Litewskiego. Mogą już nie przywieźć

Dodano: 13 lipca 2016, 18:00
Autor: Dominik Smaga

Pomnik Nieznanego Żołnierza zniknął z pl. Litewskiego i może już tu nie wrócić w kształcie, który znamy. Jego wymiany żąda wojewoda. Wkrótce ma zapaść decyzja co do kształtu nowego pomnika oraz tego, gdzie na emeryturę trafi ten stary.

Pozostawienie dotychczasowej formy pomnika jest nie do przyjęcia dla środowisk niepodległościowych – napisał wojewoda Przemysław Czarnek do prezydenta Lublina. Chodzi o to, że na kamiennych płytach upamiętniono także Armię Ludową, co raziło m.in. Związek Żołnierzy Armii Krajowej, która była przez AL zwalczana.

Wczoraj po pomniku prawie nie było śladu, ale nie jest to konsekwencją pisma wojewody. – Elementy rzeźbiarskie zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni w celu konserwacji – wyjaśnia Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – Prace odbywają się zgodnie z projektem.

Co do zmian w projekcie nie ma jeszcze ostatecznych decyzji. Można się ich spodziewać jeszcze w tym miesiącu, bo na ostatni tydzień lipca wyznaczone jest posiedzenie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Mają tu być uzgadniane m.in. szczegóły nowego postumentu. Jedną z propozycji jest zbudowanie go na wzór przedwojennego.

Drugą sprawą do ustalenia jest nowa lokalizacja starego pomnika, który ma zostać zachowany. – Wydaje się zasadnym, by pozostał na terenie Lublina – mówi Mącik. Inną propozycją jest „zesłanie” do muzeum w Kozłówce, gdzie w Galerii Sztuki Socrealizmu kamienne płyty mogłyby spędzać emeryturę w towarzystwie Leninów i Bierutów.

Konserwacja czeka też pomnik Konstytucji 3 Maja, ale nie będzie on demontowany i prace zostaną przeprowadzone na miejscu. Ani na chwilę z placu nie powinien zniknąć też pomnik Józefa Piłsudskiego. Jego konserwacja nie była planowana, ale niewykluczone, że jakaś jednak będzie konieczna.

Tymczasem przebudowa placu Litewskiego wkroczyła w kolejny etap. Ogrodzenie przesunięto tak, że plac budowy „wchłonął” jezdnię Krakowskiego Przedmieścia przed pedetem i hotelem Europa. Rozbierana jest tu już nawierzchnia, a w miejscu tym powstać ma ostatnia z czterech podziemnych komór obsługujących zaplanowane na placu nowe fontanny. Komora przy Europie służyć ma wodotryskowi w kształcie spirali, który zaprojektowano obok hotelu.

Za półtora miesiąca przechodniów czeka radykalna zmiana, bo zamknięty ma być chodnik wzdłuż Poczty Głównej i kościoła, a piesi będą mogli poruszać się korytarzem wydzielonym na nowej nawierzchni placu w rejonie Baobabu.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje plac Litewski
jan
gość
anonim
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

jan
jan (18 lipca 2016 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kasztanka z Marszałkiem na grzbiecie stoi "tymczasowo" na folii od listopada 2001r. Piętnaście lat to sporo, jak na tymczasową lokalizację. Trzeba się pospieszyć, bo wkrótce obok Domu Oficera (docelowa lokalizacja) może dla niej zabraknąć.miejsca.
Rozwiń
gość
gość (18 lipca 2016 o 11:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesteś głupi jak but z lewej nogi
Rozwiń
anonim
anonim (14 lipca 2016 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obowiązkowo pomimo braku zgody rodzin
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ofiary ze smoleńska też wpiszą
Rozwiń
Gość
Gość (14 lipca 2016 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ach te spisiorki niedługo wszystkie pomniki zmienia na te Smoleńskie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!