piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Wywóz śmieci w Lublinie: Podwyżki nie będzie. Wkrótce poznamy firmy

Dodano: 8 grudnia 2015, 21:34
Autor: Dominik Smaga

Za tydzień poznamy firmy, które walczą o zlecenie na wywóz śmieci od mieszkańców i dowiemy się, jakiej za to oczekują zapłaty. Ale już teraz Ratusz deklaruje, że nie ma mowy o podwyżce opłat pobieranych od mieszkańców. Niestety nie daje też szans na ich obniżenie

O obniżce opłat można by mówić wtedy, gdyby okazało się, że Ratusz zbiera z nich kwotę większą od tej potrzebnej na utrzymanie systemu odbioru odpadów. System wprowadzony w lipcu 2013 r. ma działać tak, by nie przynosić miastu dochodu, bo nie ma ono prawa zarabiać na wywozie śmieci. Dlatego też opłaty nie mogą zostawać w samorządowej kasie, a takie zasady obowiązują w całej Polsce.

W Lublinie w drugiej połowie 2013 r. miasto pobrało 18 milionów zł „ opłaty śmieciowej”, podczas gdy wywóz odpadów kosztował 16,3 miliona zł. W zeszłym roku wpływy z opłat wyniosły 43,3 miliona złotych, a wywóz śmieci kosztował nieco ponad 34,5 miliona zł. Ale urzędnicy tłumaczą, że nie świadczy to o nadwyżce pozwalającej na obniżenie opłat.

– System się bilansuje – stwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. – Wydatki na odbiór i zagospodarowanie odpadów nie są jedynymi kosztami całego systemu. Oprócz tego trzeba opłacić Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, utrzymać stanowiska pracy osób zatrudnionych do obsługi systemu w Wydziale Ochrony Środowiska jak również w Wydziale Egzekucji. Konieczne jest też zapewnienie odzieży BHP dla pracowników urzędu, potrzebne są też pieniądze na działania i materiały edukacyjne oraz stronę internetową.

Ratusz składa też jednocześnie deklarację, że opłata nie zostanie podniesiona. Mimo że nie wiadomo jeszcze ile kosztować będzie wywóz odpadów z Czechowa, Czubów Północnych, Felina, Hajdowa-Zadębia, Kalinowszczyzny, Konstantynowa, Ponikwody, Sławina, Sławinka, Szerokiego, Tatar i Węglina.

16 grudnia minie termin składania ofert przez startujące w przetargu firmy. Tym razem nie ma już żadnych ograniczeń, co do liczby sektorów, na które może składać oferty każda z firm. W poprzednim przetargu Ratusz zastrzegł, że nikt nie może starać się o więcej, niż trzy z siedmiu sektorów miasta.

W pierwszym postępowaniu wybrano firmę odbierającą odpady tylko z trzech części miasta, dla czterech trzeba ten wybór powtarzać. Umowy mają być realizowane od 1 stycznia.

Czytaj więcej o: Lublin wywóz śmieci
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Smaga, poziom Pańskiej twórczości jest tak żenujący, że sam się Pan powinieneś wstydzić. Polszczyzna pozostawia wiele do życzenia, nie mówiąc o kompletnie bzdurnej treści, z której ewidentnie wynika, że nie zapoznał się Pan z SIWZ, co jest oburzające. Jak się chce napisać coś sensownego, to najpierw wypada się zaznajomić z tematem, a nie wypisywać pierdoły, że nie ma ograniczeń co do liczby sektorów, które może obsługiwać konkretna firma. Najlepsze, że jeszcze Panu płacą kasę za tą "wspaniałą" dziennikarską robotę.
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 11:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Totalitarne państwo PO-PiSowskie nie odpuści nawet branży śmieciarskiej. W końcu gdzieś trzeba upchnąć swoje zaplecze na spokojnych posadkach, gdzie nikt nie będzie musiał się martwić, że nie umie pracować.
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy na Skarpie podstawią pod wszystkimi blokami SM "Czuby" kontenery na suchą frakcję. Podwyżkę uchwalili, finans wyższy o 67% zgarniają co m-c. Śmieciami obuli Wydział Ochrony Środowiska i uważają, że sprawa załatwiona. Czy w Kozim Grodzie jest NIK, żeby sprawdzić ten przekręt Wspólnej Kasy ( Łysoń + uchodżcy z PiS ) czy dalej będzie przymykał oczy na ratuszową grandę. Już szef centrali NIK martwi się za zaniechania. Może i nasiego prowincjonalnego szefa NIK POgonią. Wtedy przekręty władzy znikną.Oby....
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 10:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu ustawka. Komeko weźmie swoje, Sita swoje. Co do cen też już wszystko dogadane. Trzeciej firmy w przetargu oczywiście nie będzie bo jest układ by nie psuć sobie rynku i zarobków.
Rozwiń
Gość
Gość (9 grudnia 2015 o 07:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tym razem nie ma już żadnych ograniczeń, co do liczby sektorów, na które może składać oferty każda z firm. Gdyby redaktorzyna zadał sobie chociaż odrobinę trudu na przejrzenie SIWZ (ale jak ma to zrobić, SIWZ jest skanem i nie działa ctrl-f, trzeba by czytać ze zrozumieniem) to pewnie by znalazł informację, że w kwestii ograniczenia ilości sektorów dla jednego wykonawcy nic się nie zmieniło od poprzedniego przetargu. DW osiąga poziom brukowca niestety.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!