Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2012 r.
18:59
Edytuj ten wpis

Wywóz śmieci według nowych zasad

0 21 A A
Nowy mechanizm poboru opłat za śmieci ma wejść w życie 1 lipca. Wymusza to na Polsce Unia Europejska
Nowy mechanizm poboru opłat za śmieci ma wejść w życie 1 lipca. Wymusza to na Polsce Unia Europejska

Do końca roku wszyscy mają dowiedzieć się, ile zapłacą za wywóz śmieci według nowych zasad. Kraśnik się waha, Lublin jeszcze liczy, a Świdnik idzie na wojnę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś to mieszkańcy i zarządcy domów sami zlecają wywóz śmieci. Ale wkrótce prawo się zmieni i właścicielem śmieci będą gminy. To one będą zamawiać odbiór odpadów i sfinansują go pieniędzmi od mieszkańców. Stawki opłat muszą ustalić do końca roku. A także wybrać jeden z czterech sposobów ich pobierania: od powierzchni domu, od liczby mieszkańców, od gospodarstwa lub od zużycia wody.

– Każdy z nich jest obarczony pewnym błędem – przyznaje Zdzisław Strycharz z lubelskiego Ratusza, który jutro rozpocznie konsultacje z mieszkańcami (odpady.lublin.eu). Lublin musi pozyskać z opłat ponad 50 mln zł rocznie.

W Kraśniku do głosowania miało dojść już dziś. Propozycja Ratusza: 20 zł miesięcznie od osoby, lub 12,50 od tych, którzy segregują odpady. Ale sesję nagle odwołano. – Chcemy jeszcze raz przeanalizować stawki – wyjaśnia Michał Mulawa, rzecznik magistratu.

W Białej Podlaskiej segregacja opłaci się jeszcze bardziej. – Odbiór posegregowanych odpadów będzie o połowę tańszy – zapowiada Roman Siekierka, szef Wydziału Gospodarki Komunalnej.

W Trzebieszowie segregujący mogą zapłacić miesięcznie tylko 3 zł od osoby, a pozostali 9 zł. Skąd tak niskie stawki? – Mamy własny zakład segregacji surowców wtórnych – wyjaśnia wójt Krzysztof Woliński. Gmina dzieli zakład z Międzyrzecem Podlaskim, Zbuczynem oraz Drelowem, którego wójt mówi o opłatach rzędu 4 zł i 12 zł.

Naliczanie stawki od osoby zapowiada też Zamość i Świdnik. – Ten sposób będzie najmniej dotkliwy – mówi Artur Soboń, sekretarz Świdnika. Tu wstępnie mowa o kwotach 10–14 zł miesięcznie. Opłaty muszą zostać uchwalone, choć Świdnik zaskarżył nowe prawo do Trybunału Konstytucyjnego i czeka na wyrok.

(izi)

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wing / 17 czerwca 2013 o 12:40

Ciekawostka dla tych którzy będą segregować zwłaszcza szkło, nasza gmina lekwiduje pojemniki mają być dostarczone worki czy to będą nelonowe jeśni tak to jak będzie się dźwigać do góry z potłuczonym szkłem jak to zaraz się wszystko wysypie i kto będzie sprzątał na mojej posesji?  Co? może znów trzeba będzie opłakiwać te władze w Katyniu, Smoleńsku itd. szkoda kosztów transportu mam duży teren nie użytku przyznaczę gratis na mogiły.

Avatar
you / 17 czerwca 2013 o 12:29

a co z tymi którzy palą śmieci

Ja palę! plastyków nie kopuje i żadnych słoików oraz puszek z reguły nie mam śmieci a zamiotkami uzupełniam dziry na działce a płacić będę musiał za darmo ale żeby to było jajieś uzasadnienie to te pieniądze przeznaczam na wieniec ostatniego pożegnania dla tych którzy to wymyślili modląc się szczeże o bolesną ich śmierć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
nikt / 29 marca 2013 o 19:31
[quote name='el' timestamp='1353061140' post='694493']
przecież gdzieś są zameldowani.
[/quote]nie legalni z innych krajów i inni też mają meldunek!!!!! NIE MY ZA NICH ZAPŁACIMY
Avatar
marian / 29 marca 2013 o 19:17
posłowie nie głosowali za tym aby ludzie tyle płacili to widzimisię gmin posłowie głosowali za tym żeby gminy miały umowy na wywóz odpadów i egzekwowali od ludzi by ci nie wywożili ich na dzikie wysypiska lub lasu.
Avatar
jehudi / 17 listopada 2012 o 20:06
[quote name='molesztom robol pospolity' timestamp='1352905551' post='693310']
Niestety zapomniałeś, że przy okazji trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędasów, kupić im komputery, drukarki i ch*** wie co jeszcze. To kosztuje i my za to zapłacimy. Jak myślisz kogo zatrudnią?
Dochodzę do wniosku, że ta demokracja jest do dupy. Przydałby się jakiś dyktator, co ucinałby łapy złodziejom, albo od razu łby. Przynajmniej grabarze mieliby zajęcie...
[/quote]A CO NA TO PORADZISZ,JAK JEST TAKA USTAWA ===TAK ZAGŁOSOWALI POSŁOWIE==== na których zawsze głosujesz.Już cię robolu wykolegowali w 198o,1981,1989,i teraz cię KOLEGUJĄ co roku zawsze,KAPITALIZM najgorszy ustrój dla roboli co nic nie posdiadają.
[quote name='molesztom robol pospolity' timestamp='1352905551' post='693310']
Niestety zapomniałeś, że przy okazji trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędasów, kupić im komputery, drukarki i ch*** wie co jeszcze. To kosztuje i my za to zapłacimy. Jak myślisz kogo zatrudnią?
Dochodzę do wniosku, że ta demokracja jest do dupy. Przydałby się jakiś dyktator, co ucinałby łapy złodziejom, albo od razu łby. Przynajmniej grabarze mieliby zajęcie...
[/quote]A CO NA TO PORADZISZ,JAK JEST TAKA USTAWA ===TAK ZAGŁOS... rozwiń
Avatar
Zadymiony / 17 listopada 2012 o 17:47
[quote name='gnostyk' timestamp='1352904204' post='693302']
Proponuje przejść na system obowiązujący w Fajsławicach. Tu przy budynku UG pali się śmieci, jak również przy pobliskich blokach. Wyciągają z kontenera wszystko, co da się spalić i palą.
Zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na leczenie raka u mieszkańców...
Zainteresowanym mogę przesłać nagrania video. Takiej głupoty nie widziałem nigdzie na świecie.
[/quote]
W Kraśniku palenie śmieci też jest standardem - zwłaszcza na placach Ochotniczych Straży Pożarnych. A Straż Miejska niestety nie widzi problemu.
[quote name='gnostyk' timestamp='1352904204' post='693302']
Proponuje przejść na system obowiązujący w Fajsławicach. Tu przy budynku UG pali się śmieci, jak również przy pobliskich blokach. Wyciągają z kontenera wszystko, co da się spalić i palą.
Zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na leczenie raka u mieszkańców...
Zainteresowanym mogę przesłać nagrania video. Takiej głupoty nie widziałem nigdzie na świecie.
[/quote]
W Kraśniku palenie śmieci też jest standardem - zwłaszcza na placach Ocho... rozwiń
Avatar
el / 16 listopada 2012 o 11:19
[quote name='Gość' timestamp='1352918953' post='693462']
Co z dzikimi lokatorami którzy mieszkają a nie są zameldowani (stancje, wynajmy itp...) Kto za nich będzie płacił??? [stawka od osoby]
[/quote]
przecież gdzieś są zameldowani.
Avatar
Gość / 14 listopada 2012 o 19:49
Co z dzikimi lokatorami którzy mieszkają a nie są zameldowani (stancje, wynajmy itp...) Kto za nich będzie płacił??? [stawka od osoby]
Avatar
Gość / 14 listopada 2012 o 19:25
2o zeta od osoby chyba ich pogieło
Avatar
ekologiczna-śmieciara / 14 listopada 2012 o 16:21
Ja "produkuję" mało śmieci, gdyż:
1. puszki, elementy metalowe - sprzedaję na złomie
2. papier - oddaję w akcjach typu "przynieś papier - dostaniesz drzewko"
3. szkło i plastik - segreguję i oddaję do pojemników na frakcję suchą (przy czym staram się wykorzystać powtórnie np. butelki i słoiki (na soki własnej produkcji) oraz butelki np. po piwie - kupując te, które są na wymianę
4. obierki i inną "substancję organiczną" wrzucam do kompostownika
5. staram się nie zostawiać resztek jedzenia - zjada je mój kot i "zaprzyjaźniony" pies sąsiada
6. zużytą elektronikę i artykuły elektryczne, baterie - oddaję do punktów odbierania eko-śmieci
7. zużytą odzież, buty - oddaję do PCK
8. przeterminowane leki - oddaję do apteki

Moje śmieci, to: zużyte podpaski (kilka dni w miesiącu - niewielkie gabaryty), stare zużyte szmaty - na miesiąc razem worek na śmieci maksymalnie 20 litrów.

Ile powinnam płacić za odbiór śmieci ?

Dodam, że obecnie mam podpisaną umowę na 240 l z wywozem jeden raz w miesiącu (nie zgodzili się na mniejszy pojemnik) + dwa razy w miesiącu po 100 l frakcji suchej w workach. Płacę miesięcznie 37,08 zł. Ponieważ firma wywożąca śmieci wozi ode mnie praktycznie samo powietrze, pozwalam sąsiadom na dorzucanie ich śmieci do mojego pojemnika.
Ja "produkuję" mało śmieci, gdyż:
1. puszki, elementy metalowe - sprzedaję na złomie
2. papier - oddaję w akcjach typu "przynieś papier - dostaniesz drzewko"
3. szkło i plastik - segreguję i oddaję do pojemników na frakcję suchą (przy czym staram się wykorzystać powtórnie np. butelki i słoiki (na soki własnej produkcji) oraz butelki np. po piwie - kupując te, które są na wymianę
4. obierki i inną "substancję organiczną" wrzucam do kompostownika
5. staram się nie zostawiać resztek je... rozwiń
Avatar
wing / 17 czerwca 2013 o 12:40

Ciekawostka dla tych którzy będą segregować zwłaszcza szkło, nasza gmina lekwiduje pojemniki mają być dostarczone worki czy to będą nelonowe jeśni tak to jak będzie się dźwigać do góry z potłuczonym szkłem jak to zaraz się wszystko wysypie i kto będzie sprzątał na mojej posesji?  Co? może znów trzeba będzie opłakiwać te władze w Katyniu, Smoleńsku itd. szkoda kosztów transportu mam duży teren nie użytku przyznaczę gratis na mogiły.

Avatar
you / 17 czerwca 2013 o 12:29

a co z tymi którzy palą śmieci

Ja palę! plastyków nie kopuje i żadnych słoików oraz puszek z reguły nie mam śmieci a zamiotkami uzupełniam dziry na działce a płacić będę musiał za darmo ale żeby to było jajieś uzasadnienie to te pieniądze przeznaczam na wieniec ostatniego pożegnania dla tych którzy to wymyślili modląc się szczeże o bolesną ich śmierć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
nikt / 29 marca 2013 o 19:31
[quote name='el' timestamp='1353061140' post='694493']
przecież gdzieś są zameldowani.
[/quote]nie legalni z innych krajów i inni też mają meldunek!!!!! NIE MY ZA NICH ZAPŁACIMY
Avatar
marian / 29 marca 2013 o 19:17
posłowie nie głosowali za tym aby ludzie tyle płacili to widzimisię gmin posłowie głosowali za tym żeby gminy miały umowy na wywóz odpadów i egzekwowali od ludzi by ci nie wywożili ich na dzikie wysypiska lub lasu.
Avatar
jehudi / 17 listopada 2012 o 20:06
[quote name='molesztom robol pospolity' timestamp='1352905551' post='693310']
Niestety zapomniałeś, że przy okazji trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędasów, kupić im komputery, drukarki i ch*** wie co jeszcze. To kosztuje i my za to zapłacimy. Jak myślisz kogo zatrudnią?
Dochodzę do wniosku, że ta demokracja jest do dupy. Przydałby się jakiś dyktator, co ucinałby łapy złodziejom, albo od razu łby. Przynajmniej grabarze mieliby zajęcie...
[/quote]A CO NA TO PORADZISZ,JAK JEST TAKA USTAWA ===TAK ZAGŁOSOWALI POSŁOWIE==== na których zawsze głosujesz.Już cię robolu wykolegowali w 198o,1981,1989,i teraz cię KOLEGUJĄ co roku zawsze,KAPITALIZM najgorszy ustrój dla roboli co nic nie posdiadają.
[quote name='molesztom robol pospolity' timestamp='1352905551' post='693310']
Niestety zapomniałeś, że przy okazji trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędasów, kupić im komputery, drukarki i ch*** wie co jeszcze. To kosztuje i my za to zapłacimy. Jak myślisz kogo zatrudnią?
Dochodzę do wniosku, że ta demokracja jest do dupy. Przydałby się jakiś dyktator, co ucinałby łapy złodziejom, albo od razu łby. Przynajmniej grabarze mieliby zajęcie...
[/quote]A CO NA TO PORADZISZ,JAK JEST TAKA USTAWA ===TAK ZAGŁOS... rozwiń
Avatar
Zadymiony / 17 listopada 2012 o 17:47
[quote name='gnostyk' timestamp='1352904204' post='693302']
Proponuje przejść na system obowiązujący w Fajsławicach. Tu przy budynku UG pali się śmieci, jak również przy pobliskich blokach. Wyciągają z kontenera wszystko, co da się spalić i palą.
Zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na leczenie raka u mieszkańców...
Zainteresowanym mogę przesłać nagrania video. Takiej głupoty nie widziałem nigdzie na świecie.
[/quote]
W Kraśniku palenie śmieci też jest standardem - zwłaszcza na placach Ochotniczych Straży Pożarnych. A Straż Miejska niestety nie widzi problemu.
[quote name='gnostyk' timestamp='1352904204' post='693302']
Proponuje przejść na system obowiązujący w Fajsławicach. Tu przy budynku UG pali się śmieci, jak również przy pobliskich blokach. Wyciągają z kontenera wszystko, co da się spalić i palą.
Zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na leczenie raka u mieszkańców...
Zainteresowanym mogę przesłać nagrania video. Takiej głupoty nie widziałem nigdzie na świecie.
[/quote]
W Kraśniku palenie śmieci też jest standardem - zwłaszcza na placach Ocho... rozwiń
Avatar
el / 16 listopada 2012 o 11:19
[quote name='Gość' timestamp='1352918953' post='693462']
Co z dzikimi lokatorami którzy mieszkają a nie są zameldowani (stancje, wynajmy itp...) Kto za nich będzie płacił??? [stawka od osoby]
[/quote]
przecież gdzieś są zameldowani.
Avatar
Gość / 14 listopada 2012 o 19:49
Co z dzikimi lokatorami którzy mieszkają a nie są zameldowani (stancje, wynajmy itp...) Kto za nich będzie płacił??? [stawka od osoby]
Avatar
Gość / 14 listopada 2012 o 19:25
2o zeta od osoby chyba ich pogieło
Avatar
ekologiczna-śmieciara / 14 listopada 2012 o 16:21
Ja "produkuję" mało śmieci, gdyż:
1. puszki, elementy metalowe - sprzedaję na złomie
2. papier - oddaję w akcjach typu "przynieś papier - dostaniesz drzewko"
3. szkło i plastik - segreguję i oddaję do pojemników na frakcję suchą (przy czym staram się wykorzystać powtórnie np. butelki i słoiki (na soki własnej produkcji) oraz butelki np. po piwie - kupując te, które są na wymianę
4. obierki i inną "substancję organiczną" wrzucam do kompostownika
5. staram się nie zostawiać resztek jedzenia - zjada je mój kot i "zaprzyjaźniony" pies sąsiada
6. zużytą elektronikę i artykuły elektryczne, baterie - oddaję do punktów odbierania eko-śmieci
7. zużytą odzież, buty - oddaję do PCK
8. przeterminowane leki - oddaję do apteki

Moje śmieci, to: zużyte podpaski (kilka dni w miesiącu - niewielkie gabaryty), stare zużyte szmaty - na miesiąc razem worek na śmieci maksymalnie 20 litrów.

Ile powinnam płacić za odbiór śmieci ?

Dodam, że obecnie mam podpisaną umowę na 240 l z wywozem jeden raz w miesiącu (nie zgodzili się na mniejszy pojemnik) + dwa razy w miesiącu po 100 l frakcji suchej w workach. Płacę miesięcznie 37,08 zł. Ponieważ firma wywożąca śmieci wozi ode mnie praktycznie samo powietrze, pozwalam sąsiadom na dorzucanie ich śmieci do mojego pojemnika.
Ja "produkuję" mało śmieci, gdyż:
1. puszki, elementy metalowe - sprzedaję na złomie
2. papier - oddaję w akcjach typu "przynieś papier - dostaniesz drzewko"
3. szkło i plastik - segreguję i oddaję do pojemników na frakcję suchą (przy czym staram się wykorzystać powtórnie np. butelki i słoiki (na soki własnej produkcji) oraz butelki np. po piwie - kupując te, które są na wymianę
4. obierki i inną "substancję organiczną" wrzucam do kompostownika
5. staram się nie zostawiać resztek je... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 6

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina