poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Wywóz śmieci według nowych zasad

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 listopada 2012, 18:59

Nowy mechanizm poboru opłat za śmieci ma wejść w życie 1 lipca. Wymusza to na Polsce Unia Europejska
Nowy mechanizm poboru opłat za śmieci ma wejść w życie 1 lipca. Wymusza to na Polsce Unia Europejska

Do końca roku wszyscy mają dowiedzieć się, ile zapłacą za wywóz śmieci według nowych zasad. Kraśnik się waha, Lublin jeszcze liczy, a Świdnik idzie na wojnę.

Dziś to mieszkańcy i zarządcy domów sami zlecają wywóz śmieci. Ale wkrótce prawo się zmieni i właścicielem śmieci będą gminy. To one będą zamawiać odbiór odpadów i sfinansują go pieniędzmi od mieszkańców. Stawki opłat muszą ustalić do końca roku. A także wybrać jeden z czterech sposobów ich pobierania: od powierzchni domu, od liczby mieszkańców, od gospodarstwa lub od zużycia wody.

– Każdy z nich jest obarczony pewnym błędem – przyznaje Zdzisław Strycharz z lubelskiego Ratusza, który jutro rozpocznie konsultacje z mieszkańcami (odpady.lublin.eu). Lublin musi pozyskać z opłat ponad 50 mln zł rocznie.

W Kraśniku do głosowania miało dojść już dziś. Propozycja Ratusza: 20 zł miesięcznie od osoby, lub 12,50 od tych, którzy segregują odpady. Ale sesję nagle odwołano. – Chcemy jeszcze raz przeanalizować stawki – wyjaśnia Michał Mulawa, rzecznik magistratu.

W Białej Podlaskiej segregacja opłaci się jeszcze bardziej. – Odbiór posegregowanych odpadów będzie o połowę tańszy – zapowiada Roman Siekierka, szef Wydziału Gospodarki Komunalnej.

W Trzebieszowie segregujący mogą zapłacić miesięcznie tylko 3 zł od osoby, a pozostali 9 zł. Skąd tak niskie stawki? – Mamy własny zakład segregacji surowców wtórnych – wyjaśnia wójt Krzysztof Woliński. Gmina dzieli zakład z Międzyrzecem Podlaskim, Zbuczynem oraz Drelowem, którego wójt mówi o opłatach rzędu 4 zł i 12 zł.

Naliczanie stawki od osoby zapowiada też Zamość i Świdnik. – Ten sposób będzie najmniej dotkliwy – mówi Artur Soboń, sekretarz Świdnika. Tu wstępnie mowa o kwotach 10–14 zł miesięcznie. Opłaty muszą zostać uchwalone, choć Świdnik zaskarżył nowe prawo do Trybunału Konstytucyjnego i czeka na wyrok.

(izi)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
wing
you
nikt
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wing
wing (17 czerwca 2013 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ciekawostka dla tych którzy będą segregować zwłaszcza szkło, nasza gmina lekwiduje pojemniki mają być dostarczone worki czy to będą nelonowe jeśni tak to jak będzie się dźwigać do góry z potłuczonym szkłem jak to zaraz się wszystko wysypie i kto będzie sprzątał na mojej posesji?  Co? może znów trzeba będzie opłakiwać te władze w Katyniu, Smoleńsku itd. szkoda kosztów transportu mam duży teren nie użytku przyznaczę gratis na mogiły.

Rozwiń
you
you (17 czerwca 2013 o 12:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a co z tymi którzy palą śmieci

Ja palę! plastyków nie kopuje i żadnych słoików oraz puszek z reguły nie mam śmieci a zamiotkami uzupełniam dziry na działce a płacić będę musiał za darmo ale żeby to było jajieś uzasadnienie to te pieniądze przeznaczam na wieniec ostatniego pożegnania dla tych którzy to wymyślili modląc się szczeże o bolesną ich śmierć!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń
nikt
nikt (29 marca 2013 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='el' timestamp='1353061140' post='694493']
przecież gdzieś są zameldowani.
[/quote]nie legalni z innych krajów i inni też mają meldunek!!!!! NIE MY ZA NICH ZAPŁACIMY
Rozwiń
marian
marian (29 marca 2013 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
posłowie nie głosowali za tym aby ludzie tyle płacili to widzimisię gmin posłowie głosowali za tym żeby gminy miały umowy na wywóz odpadów i egzekwowali od ludzi by ci nie wywożili ich na dzikie wysypiska lub lasu.
Rozwiń
jehudi
jehudi (17 listopada 2012 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='molesztom robol pospolity' timestamp='1352905551' post='693310']
Niestety zapomniałeś, że przy okazji trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędasów, kupić im komputery, drukarki i ch*** wie co jeszcze. To kosztuje i my za to zapłacimy. Jak myślisz kogo zatrudnią?
Dochodzę do wniosku, że ta demokracja jest do dupy. Przydałby się jakiś dyktator, co ucinałby łapy złodziejom, albo od razu łby. Przynajmniej grabarze mieliby zajęcie...
[/quote]A CO NA TO PORADZISZ,JAK JEST TAKA USTAWA ===TAK ZAGŁOSOWALI POSŁOWIE==== na których zawsze głosujesz.Już cię robolu wykolegowali w 198o,1981,1989,i teraz cię KOLEGUJĄ co roku zawsze,KAPITALIZM najgorszy ustrój dla roboli co nic nie posdiadają.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!