wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Wyższe opłaty dla kandydatów na prawo jazdy. "Podwyżkę wprowadzono po cichu"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2014, 11:15
Autor: Paweł Puzio

Za badanie lekarskie i wydanie orzeczenia trzeba od poniedziałku zapłacić 200 złotych, czyli nawet o 150 złotych więcej niż dotychczas. Właściciele szkół jazdy uważają, że zmianę wprowadzono po cichu.

Sylwia Haslinger z Lublina przyszła wczoraj zapisać się na kurs prawa jazdy kat. B. - Z bólem serca, ale muszę wyłożyć dodatkowe pieniądze na badanie lekarskie i orzeczenie. 200 złotych to naprawdę dużo. Tym bardziej, że dotychczas badanie i wystawienie orzeczenia kosztowało tylko 50 złotych.

Kto wprowadził podwyżkę? Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wskazuje na resort zdrowia. - Od 21 lipca wzrosły opłaty za badania lekarskie i wystawienie orzeczenia kandydatowi do prawa jazdy kategorii B. Za rozporządzeniem zmieniającym opłaty stoi minister zdrowia - odpowiada Robert Stankiewicz, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, dlaczego badania podrożały tak drastycznie. Rzecznik poprosił o pytania e-mailem, do zamknięcia wczorajszego wydania Dziennika pozostały bez odpowiedzi.

Tymczasem podwyżką zaskoczeni są lekarze. - Po raz pierwszy o niej słyszę. Zaraz sprawdzę i oddzwonię - mówi lek. med. Dariusz Wojtanowicz, prowadzący praktykę lekarską w Lublinie. - Rzeczywiście, od poniedziałku mamy brać za badanie ubiegających się o prawo jazdy kategorii B i za wystawienie zaświadczenia 200 złotych.

Dr Wojtanowicz inkasował dotychczas od 60 do 100 złotych. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie określało górną granicę kosztów uzyskania zaświadczenia lekarskiego na 240 złotych. Tyle maksymalnie można było zapłacić, gdyby lekarz zlecił dodatkowe badania: okulistyczne, laryngologiczne lub inne. Nowe rozporządzenie nie precyzuje, czy 200 złotych to tylko koszt badania i wydania orzeczenia czy też kwota obejmuje także ewentualne dodatkowe badania.

Sprawa bulwersuje środowisko instruktorów nauki jazdy. - Podwyżkę wprowadzono po cichu. Lekarze nie mają nawet wzorów nowych druków orzeczeń oraz pieczątek. 200 złotych za badanie lekarskie to za dużo - mówi Maciej Kulka, właściciel szkoły nauki jazdy z Lublina. - Poprzedni system opłat był dobry. Po co było to zmieniać.

Cieszą się jedynie ci, którzy zapłacili za badania starą cenę. - Syn był u lekarza dwa tygodnie temu, zapłacił za 50 złotych. A orzeczenie lekarskie wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowuje ważność przez okres, na jaki zostało wydane - mówi Mariusz Rachoń z Kraśnika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: WORD prawo jazdy Maciej Kulka
Gregor
Gregor
greg-77
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gregor
Gregor (9 lipca 2017 o 23:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra zmiana a nie Tusk glosowales to masz płacz i płać
Rozwiń
Gregor
Gregor (9 lipca 2017 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Masz dobrą zmianę a nie wiń Tuska jak glosowales to masz 
Rozwiń
greg-77
greg-77 (5 stycznia 2016 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Badanie nie trwa 10 minut i jest dużo bardziej skomplikowane niż wcześniej. Cena dość wysoka, ale co zrobić? Nie lekarze są temu winni. Robiłem badanie w tej klinice http://badaniakierowcowlublin.pl i ogólnie jestem zadowolony. Niedługo będę kierowcą.
Rozwiń
Kuba
Kuba (24 lipca 2014 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie tylko to zdrożało od 14.07.2014r wypisy z rejestru gruntów kosztują 50zł (wcześniej 3,50zł!) tak samo mapy ewidencyjne, syt-wys i wiele innych opłat w Starostwach.

Jaki jest tego powód? 

Rozwiń
Henio
Henio (24 lipca 2014 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co za dziadostwo. Prawo jazdy musi posiadać kierowca dobry, a nie tylko ten bogaty. Zamiast rozszerzyć zakres badań, za tę samą cenę, to najlepiej i najłatwiej podnieść ceny. Podrożały już ceny egzaminów, to nie wystarczyło? Do tego naprawdę wprowadzono to po cichu, bo jakoś nigdzie nie było słychać o żadnych podwyżkach. Jestem wkurzona, bo wczoraj poszłam do lekarza i wyszło, że spóźniłam się o 3 dni. Moi znajomi mieli szczęście,ja już nie... DZIĘKUJĘ NASZEMU WSPANIAŁEMU RZĄDOWI!!!

Tuskojeby i gumofilce robią to wszystko POtajemnie i skrycie,twierdząc że tylko wtedy te obciażenia finansowe  mniej bolą nasze sPOłeczenstwo.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!