poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Z kamerami będzie bezpieczniej

  Edytuj ten wpis
Autor: Maria Balicka

Będą obserwować Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, plac Litewski, Lubartowską i Świętoduską. Zarejestrują, kto na deptaku wyciąga nam portfel z kieszeni czy rozbija szybę.

Nawet po zapadnięciu zmroku. Mają bowiem pracować na podczerwień.
W komisariacie policji przy ul. Okopowej już trwa budowa pomieszczenia, w którym ma być centrum monitoringu. Najprawdopodobniej w tym tygodniu rozpoczną się formalności związane z przetargami: najpierw na projekt, potem na wykonanie systemu kamer w centrum miasta.
Za 8 pierwszych kamer zapłaci miasto w ratach. Najwcześniej obserwować będą Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, plac Litewski, Lubartowską i Świętoduską. Będą rejestrować obraz, a każda kamera ubezpieczać będzie następną. Potem cały system zostanie rozszerzony na inne dzielnice.
– W Warszawie koszt jednej kamery wyniósł 200 tys. zł, u nas powinien być cztery razy niższy – mówi Andrzej Gumieniczek, prezes Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków, współtwórca i koordynator tego projektu.
Według niego, w miejscach obserwowanych przez kamery jest aż
o 80 proc. mniej przestępstw i wykroczeń.
– Apel do firm o finansowe wsparcie przedsięwzięcia nie przyniósł dotąd spodziewanego rezultatu. Dlatego instalacja kamer odwlekła się w czasie – dodaje Gumieniczek.
Od trzech lat dwie kamery obserwują okolice Ratusza. Do tej pory systemami kamer posługują się banki (np. BGŻ) i inne instytucje. Także na głównych skrzyżowaniach w centrum miasta (al. Tysiąclecia, Chopina, Lipowa) zamontowane są kamery i urządzenia rejestrujące obraz. Takie urządzenia działają także
w Radomiu, Chełmie, Biłgoraju.
W Świdniku system 10 kamer i rejestratorów, który jest połączony z komendą policji, obsługuje Straż Miejska. Kosztował 240 tys. zł i został w całości sfinansowany z budżetu miasta. Do systemu można dołączyć jeszcze 50 kolejnych kamer.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!