Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 czerwca 2016 r.
11:18

Z Lublina do Warszawy pojedziemy objazdem. Wielu chętnych do jego remontu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A
Z dworca w Lublinie znikną nowoczesne pociągi Dart, ale dopiero wtedy, gdy zamknięta zostanie linia do Warszawy (fot. Maciej Kaczanowski)
Z dworca w Lublinie znikną nowoczesne pociągi Dart, ale dopiero wtedy, gdy zamknięta zostanie linia do Warszawy (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie powinno być problemu z przygotowaniem zastępczej trasy, którą pociągi ominą modernizowany szlak Lublin-Warszawa. Wczoraj okazało się, że objazdem chce się zająć wiele firm i to dość tanio. Wszystkie obiecują zdążyć w 9 miesięcy. Bez tego objazdu nie ma mowy o rozpoczęciu prac na linii kolejowej do stolicy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyczekiwana od lat modernizacja torów do stolicy skutkować ma skróceniem podróży z Lublina do Warszawy do 90 minut. Ale tej przebudowy nie da się prowadzić bez całkowitego zamknięcia torów na znacznym odcinku. A nie można ich zamknąć nie wyznaczając pociągom zastępczej trasy.

Ma ona biec kolejową linią nr 30 z Lublina przez Lubartów i Parczew do Łukowa. Sęk w tym, że aż połowa tej trasy (50 km od Parczewa do Łukowa) nie nadaje się do jazdy. Dlatego najpierw trzeba zając się objazdem, a dopiero potem torami do stolicy.

Wczoraj wreszcie doszło do otwarcia ofert w przetargu na zaprojektowanie i wykonanie niezbędnej odnowy odcinka Parczew-Łuków. Wreszcie, bo przetarg ślimaczył się miesiącami, gdyż zainteresowane pracami firmy miały wiele uwag i pytań. Po skardze jednej z nich kolej musiała złagodzić wymagania co do tempa prac. Kolejarze dawali na wszystko 9 miesięcy, ale Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że to mało i że potrzeba aż 14 miesięcy.

Kolej nie miała wyjścia i termin wydłużyła, ale przy okazji zmieniła też zasady oceny ofert. Zmieniła je tak, by bardziej premiować tych, którzy szybko uwiną się z pracą. Teraz cena liczy się tylko w 60 proc., zaś aż 30 punktów można dostać za tempo robót. Efekt? Wszystkie firmy zadeklarowały, że wykonają kontrakt w 9 miesięcy. Obiecuje to nawet ta firma, która ten termin zaskarżyła.

Ostrą konkurencję widać też w cenach. Na „budowlaną” część kontraktu kolej ma 39 mln zł, a najtańsza oferta opiewa na 22 mln. Na część „sterowanie ruchem” PKP przeznaczyły 35 mln, a najtańsza oferta to 21 mln. Żadna z 12 firm nie okazała się zbyt droga.

– Teraz komisja przetargowa będzie badała i oceniała oferty. Wybrana zostanie najkorzystniejsza – zapowiada Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Kiedy objazd będzie gotowy? – Zakończenie prac na tym odcinku planowane jest do końca czerwca 2017 r. – podaje rzecznik.

Dodajmy, że zastępcza trasa nie będzie dostępna dla części pociągów, bo nie jest zelektryfikowana. To sprawi, że z dworca w Lublinie znikną nowoczesne pociągi Dart, ale dopiero wtedy, gdy zamknięta zostanie linia do Warszawy, nie wcześniej. Takie zapewnienie złożył kursujący Dartami przewoźnik PKP Intercity dementując informacje jednego z branżowych portali, jakoby pociągi te miały zniknąć z Lublina już w grudniu 2016 r.

Po udrożnieniu objazdu kolej ma się zabrać za modernizację linii do stolicy. Wykonawca tych prac jeszcze nie został wybrany. Tu przetarg jest dwuetapowy: kolej zebrała już zgłoszenia 22 chętnych firm, najlepiej ocenione zaprosi do drugiego etapu.

– Na tym etapie zakwalifikowani wykonawcy przedstawią swoją ofertę cenową – informuje Siemieniec.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 15:53
Z Łukowa do Warszawy Wschodniej pospieszny jedzie godzinkę i 5, 10 minut, gdyby dołożyć trasą 30 jazdę z Lublina do Łukowa (jakieś 100 km) dochodzi powiedzmy druga godzinka, no niech będzie godzina 20 minut. Wychodzi więc że jazdy będzie jakieś 2,5 godziny, czyli porównywalnie jak teraz.
Avatar
Łk / 11 czerwca 2016 o 09:02
Właśnie po to modernizują, aby z Lublina do Wawy dojechać w 2 h 50 minut. :)
Avatar
olo / 10 czerwca 2016 o 06:58
mn napisał:
Co z puławskimi Azotami? Trzeba przecież  dowozić węgiel do elektrociepłowni i wywozić produkcje.
Widocznie jakoś to zorganizują, że składy towarowe z tym węglem będą jeździć drugim torem. Remon jednego - zostawią drugi. Potem zajmą się drugim na czas remontu pierwszego. Ale chyba to będzie tylko dla tych pociągów. Osobowe i pospieszne oraz wszelkie ICC na ten czas znikną.
Avatar
olo / 10 czerwca 2016 o 06:56
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Sorry. Nie krytykuję tylko pytam. Puławy????? Nałęczów?????
W czasie remontu linii kolejowej nr 7 na tym odcinku nie będą kursowały pociągi osobowe. Po prostu rok bez pociągów... kapiszi?
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 06:52
Taaa..... obiecali w 9 miesięcy, a jak co do czego (prace się zaczną) to z obiecanek zrobi się rzeczywistość i zaczną się narzekania PKP że wykonawca obiecał ale nie dotrzymał terminu.... Zawsze się mówi, że się zdąży - oby dali zlecenie. A potem? Jakoś to będzie....
Avatar
podróżnymi się było / 10 czerwca 2016 o 06:42
Już był taki pociąg Lublin -Gdynia przez Prczew  Olsztyn.Zwany był ''włuczegą północy''15 godz. podróży,a ile czasu będzie jechał do Warszawy?7 godz.?
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 00:30
Ale w Plancie będzie wypadków, bo tory są krzywe!
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 22:26
Ciekaw jestem czy po zmodernizowaniu linii będą szlabany na przejazdach kolejowych? Gdy zaczną jeździć pociągi szybciej niż 5 km/h to będzie dopiero jatka na drodze!!
Avatar
123 / 9 czerwca 2016 o 21:32
ze smagi to dziennikarz jak z koziej d..y klarnet - umie tylko przepisywać napisane przez kogoś notatki - LICZY SIĘ TYLKO WIERSZÓWKA
Avatar
pp / 9 czerwca 2016 o 20:25
Szlak pomiędzy Parczewem a Bezwola został zmodernizowany i nie jest zarośnięty.Tak że nie wypisuj głupot jak sie nie rozeznajesz.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 15:53
Z Łukowa do Warszawy Wschodniej pospieszny jedzie godzinkę i 5, 10 minut, gdyby dołożyć trasą 30 jazdę z Lublina do Łukowa (jakieś 100 km) dochodzi powiedzmy druga godzinka, no niech będzie godzina 20 minut. Wychodzi więc że jazdy będzie jakieś 2,5 godziny, czyli porównywalnie jak teraz.
Avatar
Łk / 11 czerwca 2016 o 09:02
Właśnie po to modernizują, aby z Lublina do Wawy dojechać w 2 h 50 minut. :)
Avatar
olo / 10 czerwca 2016 o 06:58
mn napisał:
Co z puławskimi Azotami? Trzeba przecież  dowozić węgiel do elektrociepłowni i wywozić produkcje.
Widocznie jakoś to zorganizują, że składy towarowe z tym węglem będą jeździć drugim torem. Remon jednego - zostawią drugi. Potem zajmą się drugim na czas remontu pierwszego. Ale chyba to będzie tylko dla tych pociągów. Osobowe i pospieszne oraz wszelkie ICC na ten czas znikną.
Avatar
olo / 10 czerwca 2016 o 06:56
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Sorry. Nie krytykuję tylko pytam. Puławy????? Nałęczów?????
W czasie remontu linii kolejowej nr 7 na tym odcinku nie będą kursowały pociągi osobowe. Po prostu rok bez pociągów... kapiszi?
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 06:52
Taaa..... obiecali w 9 miesięcy, a jak co do czego (prace się zaczną) to z obiecanek zrobi się rzeczywistość i zaczną się narzekania PKP że wykonawca obiecał ale nie dotrzymał terminu.... Zawsze się mówi, że się zdąży - oby dali zlecenie. A potem? Jakoś to będzie....
Avatar
podróżnymi się było / 10 czerwca 2016 o 06:42
Już był taki pociąg Lublin -Gdynia przez Prczew  Olsztyn.Zwany był ''włuczegą północy''15 godz. podróży,a ile czasu będzie jechał do Warszawy?7 godz.?
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 00:30
Ale w Plancie będzie wypadków, bo tory są krzywe!
Avatar
Gość / 9 czerwca 2016 o 22:26
Ciekaw jestem czy po zmodernizowaniu linii będą szlabany na przejazdach kolejowych? Gdy zaczną jeździć pociągi szybciej niż 5 km/h to będzie dopiero jatka na drodze!!
Avatar
123 / 9 czerwca 2016 o 21:32
ze smagi to dziennikarz jak z koziej d..y klarnet - umie tylko przepisywać napisane przez kogoś notatki - LICZY SIĘ TYLKO WIERSZÓWKA
Avatar
pp / 9 czerwca 2016 o 20:25
Szlak pomiędzy Parczewem a Bezwola został zmodernizowany i nie jest zarośnięty.Tak że nie wypisuj głupot jak sie nie rozeznajesz.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 1 0

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 8 4

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 15 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 221 8

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 4 7

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 7

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 5

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 8 6

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 3

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!