Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2015 r.
16:33

Z Lublina masowo znikają drzewa? "Więcej nasadzamy, niż wycinamy"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
– Więcej nasadzamy, niż wycinamy – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk i nie zgadza się z zarzutami o to, że z Lublina masowo znikają drzewa (Fot. Maciej Kaczanowski)
– Więcej nasadzamy, niż wycinamy – stwierdza prezydent Krzysztof Żuk i nie zgadza się z zarzutami o to, że z Lublina masowo znikają drzewa (Fot. Maciej Kaczanowski)

Sadzenie szpalerów drzew przy ulicach zapowiada Urząd Miasta. Ale przyznaje też, że przy innych drogach sam musi wyciąć to co sadził kilkanaście lat temu, bo podobno zrobił to bez głowy. Ratusz zapewnia, że tym razem ma być lepiej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd te wycinki? – Kilkanaście lat temu sporo nasadzeń wykonano tam, gdzie drzewa rosnąć nie powinny, m.in. na podziemnych sieciach – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Jako jeden z przykładów źle umiejscowionych drzew wymienia świerki rosnące przy al. Witosa.

Tam, gdzie pod ulicą kryje się gąszcz rur i kabli drzewa mają być sadzone w donicach. Tak, jak te, które widać przy jezdni Krakowskiego Przedmieścia. Tego typu ozdób można się spodziewać choćby na ulicy Peowiaków, jednej z tych, które w przyszłym roku mają się zazielenić od drzew.

– Chcielibyśmy powrócić do dawnych przebiegów alej w centrum miasta – zapowiada Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni. Na warsztat bierze m.in. ul. Lipową, która swą nazwę zawdzięcza drzewom, choć w tym przypadku to nazwa trzyma się mocniej, bo lip sukcesywnie ubywa. Teraz drzew ma być więcej, a wybór gatunku jest oczywisty. – Głupio byłoby na Lipowej sadzić klony – śmieje się Pawlikowska.

Przy Lipowej drzewka mają być sadzone do gruntu, podobnie jak te, które mają zapełnić puste miejsca na deptaku. Te na dalszej części Krakowskiego Przedmieścia pozostaną w donicach, choć Ratusz rozważa też stosowanie czegoś na kształt podziemnych donic.

Drzewka obiecywane są też na ul. Chopina od strony Krakowskiego Przedmieścia, czy też ul. Kołłątaja, gdzie jakiś czas temu wycięto okazałe jesiony, a sadzone później drzewka radzą sobie marnie. Ale Ratusz wprost przyznaje, że nie ma co liczyć na to, że drzewa przy jezdniach będą sobie radzić świetnie i żyć po kilkadziesiąt lat.

Padła jeszcze jedna ważna deklaracja w kwestii nowych drzewek sadzonych na zlecenie miasta. – Nie ma już sadzenia patyków – deklaruje Pawlikowska. Nowe drzewka powinny być już ładnie ukształtowane, podrośnięte i mieć co najmniej 20 cm obwodów pnia. Tak obiecuje miasto.

Bez jakichkolwiek obietnic, a wręcz z zaskoczenia Ratusz zafundował jeszcze dwie niespodzianki na wiosnę. Na zboczu przed zamkiem i na pl. Kaczyńskiego nasadzono po 200 mkw. cebulek kwiatowych. – Po prostu zostało trochę pieniędzy z innych prac ogrodniczych – tłumaczą urzędnicy. Rośliny wyjdą z ziemi równo z tymi, które miasto posadziło obok ronda u zbiegu al. Kompozytorów Polskich i al. Solidarności.

Na przyszły rok zapowiedziane zostało m.in. ozdobienie roślinami rond: Kamińskiego, Pola, Kilara i Represjonowanych Żołnierzy-Górników oraz wjazdów do Lublina przez al. Solidarności, al. Witosa, Mełgiewską i Abramowicką.

Wycinki

– Więcej nasadzamy, niż wycinamy – stwierdza prezydent miasta i nie zgadza się z zarzutami o to, że z Lublina masowo znikają drzewa. Od początku roku Ratusz dał zgodę na wycięcie 3748 drzew, a ich właścicieli zobowiązał do nasadzenia 6776 nowych. 1630 drzew wyciętych zostało na wniosek firm, 1229 na wniosek osób prywatnych.

Baobab

Według przedstawionych przez Ratusz informacji poprawił się stan Baobabu, czyli topoli czarnej rosnącej na pl. Litewskim, której wiek miasto szacuje na 120 lat. Z przytaczanej ekspertyzy wynika, że „proces zamierania został mocno spowolniony, a być może nawet zatrzymany”

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 07:14
A mnie zawsze ciekawiło co się dzieje z tym drewnem, gdzie ono trafia?
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 6 grudnia 2015 o 21:38

drzewa wycina się tam gdzie mieszkają ludzie a sadzi tam gdzie nie mieszkają(przykładem jest to zdjęcie). Człowiekowi jest potrzebny teren zieleni tam gdzie mieszka.trwaniki z krzewami oraz drzewami które będą mogły urosnąć wysokie na których ptaki bedą zakładały gniazda. W lublinie jest wszystko na odwrót niz w innych miastach siekierezada u nas trwa w najlepsze.Liczy się tylko deweloper który zapomina o jednej rzeczy że mieszkający potrzebuje skwerów zieleni a nie samego betonu który on mu proponuje

Tak powinno być, że drzewa powinny być w miejscach zamieszkania. Na Męczenników Majdanka powinien być skwer lub park, a nie tak jak chciał prezydent Żuk, beznadziejne bloki, których balkony będą wychodzić na dwie bardzo ruchliwe ulice. Tak niszczy się zieleń przez przekazywanie deweloperom miejskich przestrzeni.

Tak powinno być, że drzewa powinny być w miejscach zamieszkania. Na Męczenników Majdanka powinien być skwer lub park, a nie tak jak chciał prezydent Żuk, beznadziejne bloki, których balkony będą wychodzić na dwie bardzo ruchliwe ulice. Tak niszczy się zieleń przez przekazywanie deweloperom miejskich przestrzeni.

rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 21:31
Nie wiem czy wiecie, że w zamian za wycięte w śródmieściu..... posadzono drzewa w Głusku. To jest oficjalna informacja podawana w prasie. Czy oto chodzi by śródmieście całkiem wytrzebić z drzew a posadzić poza centrum? Może jeszcze doliczą drzewa w Dąbrowie nad Zalewem Zemborzyckim? No tak...to przecież Lublin i rachunki się zgodzą!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 18:18
te małe krzaczki i roślinki w donicach , to niby drzewa ?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 17:14
Istotne jest też to ile posadzonych drzew przyjęło się, bo sam widziałem wiele uschniętych i pisała o tym prasa także. Przy Walecznych gdzie wycięto ponad 70 drzew nadal pusto. Przy Targach Lubelskich posadzone kurduplowate drzewka, które zawsze będą małe. Pomysł podziemnych donic jest kolejnym niewypałem, ale mało tu miejsca by to uzasadniać. Gdyby sadzono na Krakowskim duże drzewa, a nie wyszukiwane malizny, to byłoby już od dawna pięknie i zielono. Trzeba mieć nadzieję że Pani dyrektor Pawlikowska ma inne spojrzenie niż jej poprzednicy i prezydent Żuk i że Lublin rzeczywiście teraz zazieleni się.
Istotne jest też to ile posadzonych drzew przyjęło się, bo sam widziałem wiele uschniętych i pisała o tym prasa także. Przy Walecznych gdzie wycięto ponad 70 drzew nadal pusto. Przy Targach Lubelskich posadzone kurduplowate drzewka, które zawsze będą małe. Pomysł podziemnych donic jest kolejnym niewypałem, ale mało tu miejsca by to uzasadniać. Gdyby sadzono na Krakowskim duże drzewa, a nie wyszukiwane malizny, to byłoby już od dawna pięknie i zielono. Trzeba mieć nadzieję że Pani dyrektor Pawlikowska ma inne spojrzenie niż jej poprzednicy i ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 12:36
Piękno Lublina w dużej mierze polega na tym, że jest to zielone miasto. Mam nadzieję, że urzędasy nie zniszczą przynajmniej tego!!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 08:35
ul Jutrzenki skrzyżowanie z Różaną od strony AK - po co i dlaczego ktoś wyciął bardzo fajne, duże i stare drzewo na rogu przy zieleniaku... Bez sensu.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 00:29
17 drzew potrzeba, aby zniwelować zanieczyszczenia z 1 samochodu.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2015 o 22:22
Co z tego że nasadzą. Nie da się porównać nowo zasadzonego drzewa z tym które rosło kilkanaście, kilkadziesiąt lat.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2015 o 21:50
Sekta zielonych !
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 07:14
A mnie zawsze ciekawiło co się dzieje z tym drewnem, gdzie ono trafia?
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 6 grudnia 2015 o 21:38

drzewa wycina się tam gdzie mieszkają ludzie a sadzi tam gdzie nie mieszkają(przykładem jest to zdjęcie). Człowiekowi jest potrzebny teren zieleni tam gdzie mieszka.trwaniki z krzewami oraz drzewami które będą mogły urosnąć wysokie na których ptaki bedą zakładały gniazda. W lublinie jest wszystko na odwrót niz w innych miastach siekierezada u nas trwa w najlepsze.Liczy się tylko deweloper który zapomina o jednej rzeczy że mieszkający potrzebuje skwerów zieleni a nie samego betonu który on mu proponuje

Tak powinno być, że drzewa powinny być w miejscach zamieszkania. Na Męczenników Majdanka powinien być skwer lub park, a nie tak jak chciał prezydent Żuk, beznadziejne bloki, których balkony będą wychodzić na dwie bardzo ruchliwe ulice. Tak niszczy się zieleń przez przekazywanie deweloperom miejskich przestrzeni.

Tak powinno być, że drzewa powinny być w miejscach zamieszkania. Na Męczenników Majdanka powinien być skwer lub park, a nie tak jak chciał prezydent Żuk, beznadziejne bloki, których balkony będą wychodzić na dwie bardzo ruchliwe ulice. Tak niszczy się zieleń przez przekazywanie deweloperom miejskich przestrzeni.

rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 21:31
Nie wiem czy wiecie, że w zamian za wycięte w śródmieściu..... posadzono drzewa w Głusku. To jest oficjalna informacja podawana w prasie. Czy oto chodzi by śródmieście całkiem wytrzebić z drzew a posadzić poza centrum? Może jeszcze doliczą drzewa w Dąbrowie nad Zalewem Zemborzyckim? No tak...to przecież Lublin i rachunki się zgodzą!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 18:18
te małe krzaczki i roślinki w donicach , to niby drzewa ?
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 17:14
Istotne jest też to ile posadzonych drzew przyjęło się, bo sam widziałem wiele uschniętych i pisała o tym prasa także. Przy Walecznych gdzie wycięto ponad 70 drzew nadal pusto. Przy Targach Lubelskich posadzone kurduplowate drzewka, które zawsze będą małe. Pomysł podziemnych donic jest kolejnym niewypałem, ale mało tu miejsca by to uzasadniać. Gdyby sadzono na Krakowskim duże drzewa, a nie wyszukiwane malizny, to byłoby już od dawna pięknie i zielono. Trzeba mieć nadzieję że Pani dyrektor Pawlikowska ma inne spojrzenie niż jej poprzednicy i prezydent Żuk i że Lublin rzeczywiście teraz zazieleni się.
Istotne jest też to ile posadzonych drzew przyjęło się, bo sam widziałem wiele uschniętych i pisała o tym prasa także. Przy Walecznych gdzie wycięto ponad 70 drzew nadal pusto. Przy Targach Lubelskich posadzone kurduplowate drzewka, które zawsze będą małe. Pomysł podziemnych donic jest kolejnym niewypałem, ale mało tu miejsca by to uzasadniać. Gdyby sadzono na Krakowskim duże drzewa, a nie wyszukiwane malizny, to byłoby już od dawna pięknie i zielono. Trzeba mieć nadzieję że Pani dyrektor Pawlikowska ma inne spojrzenie niż jej poprzednicy i ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 12:36
Piękno Lublina w dużej mierze polega na tym, że jest to zielone miasto. Mam nadzieję, że urzędasy nie zniszczą przynajmniej tego!!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 08:35
ul Jutrzenki skrzyżowanie z Różaną od strony AK - po co i dlaczego ktoś wyciął bardzo fajne, duże i stare drzewo na rogu przy zieleniaku... Bez sensu.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 00:29
17 drzew potrzeba, aby zniwelować zanieczyszczenia z 1 samochodu.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2015 o 22:22
Co z tego że nasadzą. Nie da się porównać nowo zasadzonego drzewa z tym które rosło kilkanaście, kilkadziesiąt lat.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2015 o 21:50
Sekta zielonych !
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poważny wypadek na Nadbystrzyckiej i Zana. Utrudnienia w ruchu [zdjęcia]
Pilne
galeria

Poważny wypadek na Nadbystrzyckiej i Zana. Utrudnienia w ruchu [zdjęcia] 3 0

Spore utrudnienia występują w okolicach skrzyżowania ulic Nadbystrzyckiej i Zana w Lublinie. Tuż przed godz. 17 doszło tam do zderzenia audi z fordem

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej 0

Nasz region to idealne miejsce do realizowania pasji z zakresu kultury, sztuki, ale też do kontaktu z przyrodą. Tu tradycja inspiruje młodych duchem Europejczyków do życia nowoczesnego i nastawionego na rozwój

Teraz naprawdę mamy LUZ!
galeria

Teraz naprawdę mamy LUZ! 0

LUZ to oficjalny kod Portu Lotniczego Lublin. Nadany został w czerwcu 2012 roku przez organizację IATA (International Air Transport Association – Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych). Kod LUZ służy do oznaczenia portu lotniczego według używanego na całym świecie standardu. Wykorzystywany jest w rozkładach lotów, systemach rezerwacyjnych oraz na dokumentach podróży

Tragiczny finał imprezy na działce. Przyjaciel starosty przed sądem

Tragiczny finał imprezy na działce. Przyjaciel starosty przed sądem 3 1

Rozpoczął się proces Andrzeja R. - oskarżonego o zabójstwo byłego starosty świdnickiego. Mężczyźni przyjaźnili się od lat. Do brutalnej zbrodni doszło podczas imprezy zakrapianej alkoholem

CBA w Urzędzie Skarbowym w Lublinie

CBA w Urzędzie Skarbowym w Lublinie 0 1

Funkcjonariusze CBA wkroczyli do Trzeciego Urzędu Skarbowego. Agentów interesuje umarzanie podatków dużych firm

Egzamin gimnazjalny: Matematyka łatwiejsza niż rok temu [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]
galeria

Egzamin gimnazjalny: Matematyka łatwiejsza niż rok temu [ODPOWIEDZI, ARKUSZE] 3 0

Matematyka była stosunkowo prosta i znacznie łatwiejsza niż testy z ubiegłych lat - mówią uczniowie, którzy zdawali dziś egzamin

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego

300 zł na wyprawkę szkolną, mały ZUS. Wojewoda lubelski o "piątce" Morawieckiego 0 12

Tzw. mały ZUS dla jednoosobowych działalności gospodarczych, niższy podatek CIT dla małych i średnich firm, więcej pieniędzy na lokalne drogi i po 300 zł na szkolne wyprawki dla każdego dziecka

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie

Kto ma rację? Przedwyborcza debata w Lubartowie 1 0

Czy polityka ma wpływ na lokalne sprawy - na debatę o tej tematyce zaprasza Obywatelski Lubartów i i Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność?

Długie teksty na stronach internetowych: konieczność? 1 0

Żyjemy w czasach, gdzie rzekomo nadmiar informacji, rozwój Internetu i mediów społecznościowych, a także spadek czytelnictwa miały spowodować ogromną społeczną zmianę – brak tolerancji dla dłuższych tekstów w sieci, czy ogólnie - kulturze. Do niedawna, w komunikacji marketingowej czy nawet brandingu, widać było ślady tych wizji – skracanie opisów, zamiana tekstu na ikony, czy nawet redukowania firmowych haseł do postaci jednowyrazowej. Wydaje się jednak, że jesteśmy świadkami zwrotu w tej sprawie. Długie teksty na stronach internetowych znów wracają do łask, a zjawisko to ma solidne, racjonalne, podstawy.

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia  w ruchu

Budują parking przy urzędzie. Będą utrudnienia w ruchu 2 0

Postępują prace przy budowie parkingu naprzeciwko urzędu miasta. Nastąpi zmiana organizacji ruchu w tym miejscu.

Polskie Wesele w klubie Silence
21 kwietnia 2018, 21:00
galeria

Polskie Wesele w klubie Silence 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie Silence (Radziszewskiego 8) odbędzie się impreza z cyklu Polskie Wesele.

Klubowa impreza w Rivierze
21 kwietnia 2018, 21:00

Klubowa impreza w Rivierze 0 0

Klub Plażowy Riviera (ul. Zesłańców Sybiru 5) zaprasza na imprezę I House U, która odbędzie się w sobotę, 21 kwietnia o godz. 21.

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara

O ubrankach dla dzieci z Zosią Ślotałą, synową Riada Haidara 4 0

Rozmowa z Zofią Ślotałą, właścicielką marki Petite Maison, a prywatnie synową Riada Haidara ordynatora bialskiej neonatologii. Ślotała była gościem wydarzenia Aktywna Mama w Białej Podlaskiej.

Rudy się żeni - impreza w House of Sound
21 kwietnia 2018, 21:00

Rudy się żeni - impreza w House of Sound 0 0

W sobotę, 21 kwietnia o godz. 21 w klubie House of Sound (ul. Peowiaków 6) odbędzie się impreza pt. Rudy się żeni.

Nirvana tribute show w Graffiti
26 kwietnia 2018, 20:00

Nirvana tribute show w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 26 kwietnia o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się Nirvana tribute show, czyli impreza dla miłośników kultowej formacji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!