sobota, 17 lutego 2018 r.

Lublin

Bogdan K., założyciel sekty Niebo spod Lubartowa, został zmuszony do posłania swych dzieci do szkoły. W grudniu przed świętami dziewczynka i czterech chłopców, z których najstarszy powinien kończyć gimnazjum, zaczęło uczęszczać do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Wandzinie.

W trzyklasowej szkole w Wandzinie o nowych uczniach nikt nie chce mówić. Wiesława Woźniak, która kieruje placówką, potwierdziła w ostatni czwartek jedynie to, że do pierwszej klasy niedawno zaczęła uczęszczać piątka nowych uczniów. Teraz stanowią prawie połowę 12-osobowej klasy.
Dzieci w Niebie rodziły się bez pomocy lekarza. Ich narodziny nie były nigdzie odnotowywane. Członkowie sekty nie posyłali maluchów do szkoły uważając, że oferowana tam wiedza jest sprzeczna z ich wyznaniem.
W 1997 roku Wydział Rodzinny Sądu Rejonowego w Lubartowie zdecydował o odebraniu praw rodzicielskich trzem rodzinom z sekty. Wobec przywódcy orzekł ograniczenie praw rodzicielskich i zlecił kuratorowi rodzinnemu sprawdzanie jak Bogdan K. wychowuje dzieci. Psycholodzy, którzy wówczas badali jego synów i córkę ocenili, że dzieci są zadbane.
W maju ub. roku kurator rodzinny wystąpił do lubartowskiego sądu o umieszczenie dzieci Bogdana K. w domu dziecka, bo dalej nie były posyłane do szkoły. Sąd takie postanowienie wydał. Żadne z małżonków K. nie stawiło się na rozprawę ani nie odwołało się od tej decyzji. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wybrało już wówczas dla dzieci dom dziecka.
W połowie listopada po dzieci pojechała policja i kuratorzy rodzinni. Dopiero wówczas ich rodzice zadeklarowali, że wywiążą się z obowiązku szkolnego.
– W takiej sytuacji sąd postanowił zawiesić postępowanie dotyczące umieszczenia dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – mówi Małgorzata Polak, prezes Sądu Rejonowego w Lubartowie.
Dzieci zostały przy rodzicach, a w grudniu rzeczywiście pojawiły się w Szkole Podstawowej w Wandzinie. Są w wieku od 8 do 14 lat. Wszystkie chodzą do pierwszej klasy.
Czy szkoła zaoferuje starszym dzieciom możliwość szybszego przejścia do kolejnych klas? – Nie mogę udzielać w tej sprawie informacji, proszę się zwrócić do władz oświatowych – mówi dyrektor Wiesława Woźniak.
Po naszym sygnale sprawą obiecał się zająć Andrzej Zieliński, pełniący obowiązki kuratora.

Sekta Niebo

Sekta powstała w Majdanie Kozłowieckim pod Lubartowem pod koniec lat 80.
W okazałej willi zamieszkało kilkadziesiąt osób, które pozrywały wszelkie związki ze swoimi rodzinami i posprzedawały dobytek. Niekwestionowanym przywódcą był Bogdan K., który twierdził, że może uzdrawiać. W sekcie wprowadził własny porządek oparty na swojej interpretacji Biblii. Z czasem jego współwyznawcy zaczęli się zajmować drobnymi kradzieżami. Kilka lat temu w Majdanie została tylko rodzina przywódcy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!