wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Za bilet u kierowcy tyle co w kiosku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 czerwca 2007, 18:42
Autor: DOMINIK SMAGA

Kupując bilet w autobusie czy trolejbusie nie będziemy przepłacać tak jak do tej pory.

Taką poprawkę wprowadzi prezydent miasta do projektu uchwały w sprawie nowego cennika MPK. Głosowanie w Radzie Miasta 28 czerwca.
Pasażer, który nie ma prawa do ulg musi teraz przepłacać, jeśli nie kupił biletu w kiosku. Kierowcy sprzedają bilety po 2 złote. W lepszej sytuacji są tylko studenci. Od niespełna miesiąca płacą złotówkę, ale prawna bitwa o wprowadzenie do sprzedaży w pojazdach biletów z ulgą ustawową ciągnęła dwa lata.
Za niecałe dwa tygodnie Rada Miasta ma uchwalić nowy cennik MPK. Przewoźnik nie będzie już mógł sam ustalać stawek i będzie musiał się trzymać cen wyznaczonych przez Ratusz. W przygotowanym przez prezydenta projekcie uchwały znalazł się zapis o opłatach dodatkowych za sprzedaż biletu w pojeździe. Do biletu normalnego mielibyśmy dopłacać 60 groszy, a do ulgowych - połowę tej kwoty.
- O taki zapis wnioskowało MPK. Ale zdecydowałem, że wykreślę z cennika opłaty manipulacyjne - mówi Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta Lublina. - Nie widzę uzasadnienia dla pobierania od pasażerów tego typu opłat.
Takiego uzasadnienia nie ma też w przepisach. Podobną sprawą zajmował się już Naczelny Sąd Administracyjny w Szczecinie. Stwierdził on, że niezgodne z prawem było sprzedawanie biletów po zawyżonej cenie przez kierowców komunikacji miejskiej w Stargardzie Szczecińskim. Po tym wyroku z pobierania opłat dodatkowych wycofało się wiele miast, m.in. Olsztyn i Częstochowa. Ale lubelskie MPK upierało się przy swoim.
- Sprzedaż biletów zajmuje kierowcom czas, który powinni poświęcać na czynności związane z przewożeniem pasażerów, choćby otwieranie i zamykanie drzwi - mówi Stanisław Wojnarowicz, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. - To wydłuża czas przejazdu, o czym przekonali się najbardziej pasażerowie nocnej komunikacji, gdy w Lublinie odbywały się duże imprezy masowe - dodaje.
Nie wiadomo jeszcze, czy w pojazdach dostępne będą także bilety ulgowe gminne, przysługujące m.in. uczniom. O tym zdecyduje sam przewoźnik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!