niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Za co Urząd Miasta płacił kartami płatniczymi? Jest wyrok w sprawie wydatków

Dodano: 28 grudnia 2016, 11:24
Autor: Dominik Smaga

Wyrok ogłosił dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny (fot. Dominik Smaga)
Wyrok ogłosił dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny (fot. Dominik Smaga)

Ratusz nie musi ujawniać kopii wyciągów ze służbowych kart płatniczych Urzędu Miasta. Taki wyrok ogłosił dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny, do którego skargę złożyła Fundacja Wolności, gdy miasto nie udostępniło jej kopii wyciągów.

Przypomnijmy, Fundacja Wolności domagała się udostępnienia jej kopii wyciągów bankowych ze służbowych kart płatniczych Urzędu Miasta za bieżący rok. Ratusz odpisał jej, że nie może jej przekazać wyciągów, bo są one dokumentami prywatnymi. Sąd przyznał w tym względzie rację miastu, uznając, że zgodnie z ustawą udostępnieniu na zasadach dostępu do informacji publicznej podlegają dokumenty urzędowe, a takimi - zgodnie z ustawą - są dokumenty podpisane przez funkcjonariusza publicznego.

– Wyciąg bankowy kryteriów ustawowych dokumentu urzędowego nie spełnia – stwierdziła w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Grażyna Pawlos-Janusz. Podkreśliła też, że to iż wyciąg dotyczył wydatków publicznych i został skierowany do Urzędu Miasta, nie czyni go od razu dokumentem urzędowym.

Dlatego, zdaniem sądu, urząd nie musiał udostępniać fundacji kopii wyciągów, a jedynie mógł to zrobić tak, jak robił w latach poprzednich, gdy na prośbę Fundacji Wolności udostępniał wyciągi za lata 2014 i 2015. Zdaniem sądu była to jedynie dobra wola urzędu. – Nie można wywodzić wniosku, że zrodził się precedens prawny – mówiła sędzia.

W ustnym uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał też, że informacja o wydatkach poczynionych służbowymi kartami płatniczymi Urzędu Miasta jest informacją publiczną i gdyby wniosek dotyczył ujawnienia zestawienia takowych wydatków, to prezydent musiałby taką listę przedstawić. Sąd podkreślił, że miasto poinformowało o takiej możliwości fundację, jednak ta nie skorzystała i po trzech dniach złożyła do sądu skargę na bezczynność prezydenta miasta. W ocenie sądu skarga ta była przedwczesna.

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny, fundacji przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na ogłoszenie wyroku nie stawił się żaden z przedstawicieli fundacji. Z orzeczenia zadowolony jest szef radców prawnych Urzędu Miasta: – Nie było jakichkolwiek działań, które zmierzałyby do ograniczenia dostępu do informacji publicznej – mówi Zbigniew Dubiel.

Podkreśla, że miasto związane było treścią wniosku, w którym wyraźnie Fundacja oczekiwała kopii wyciągów. Dodaje, że odpowiedzią na tak sformułowany wniosek nie mogło być przedstawienie listy wydatków. Dubiel dodaje, że taka lista właśnie została upubliczniona i jest bogatsza w treści od zwykłych wyciągów, ponieważ zawiera również krótki opis każdego z wydatków.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 23:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kowalczyk ulzylo ci co?
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 19:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
papugi do zoo
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
publiczne środki wydają i dane prywatne , skandal
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wyciąg z kart nie pokazuje kto jeździł, po za tym dużo noclegów jest płaconych gotówką. Ciekaw jestem efektów tych podróży.
Rozwiń
mec
mec (28 grudnia 2016 o 16:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czasem mi się wydaje, że Fundacja przećwicza ten UM dla zasady. Jeżeli te same informacje zawiera lista wydatków to po co było bić pianę?
pieniacz zawsze lubi bić pianę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!