środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Za lekcję historii posprzątają teren Muzeum na Majdanku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2011, 17:36

 (Jacek Świerczyński/Archiwum)
(Jacek Świerczyński/Archiwum)

W sobotę w Państwowym Muzeum na Majdanku rozpoczyna się workcamp, czyli międzynarodowy obóz wolontariacki. Tym razem obok wolontariuszy z Polski i Niemiec, udział w projekcie wezmą też młodzi ludzie z Czech.

Workcampy na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Lublinie organizowane są od dziewięciu lat. W tym roku wolontariusze będą oczyszczać z trawy i mchu fundamenty po barakach.

– Będziemy pracować na ogrodzonym siatką terenie, na który zwiedzający nie mają wstępu – tłumaczy Anna Majewska, jedna z liderek tegorocznego workcampu.

– Praca nie jest ciężka, ale teren jest bardzo rozległy. Z pięciu pól, na których kiedyś stały baraki, na czterech pozostały już tylko fundamenty. Nasi pracownicy regularnie koszą ten teren, ale tylko ich rękami nie jesteśmy w stanie usunąć całej zieleni. Wolontariusze bardzo nam pomagają – tłumaczy Łukasz Myszala z Państwowego Muzeum na Majdanku.

W zamian pracownicy muzeum dadzą młodym ludziom porządną lekcję historii.

– Oprowadzimy ich po obiekcie, zapewnimy dostęp do archiwaliów i muzealiów. To ważne, bo w czasie pracy wolontariusze często znajdują różne rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie przedstawiają żadnej wartości jak kawałki drutu kolczastego, czy fragmenty izolacji.

Zdarzają się też skarby.

Kilka lat temu jedna z wolontariuszek (większość uczestników obozów to dziewczyny) znalazła ręcznie grawerowana papierośnicę. – Był na niej napis cyrylicą "Lublin 1944” – wspomina Myszala.

Młodzi ludzie (po trzy osoby z Polski, Niemiec i Czech) spędzą w Lublinie dwa tygodnie. Będą mieszkać w bursie szkolnej naprzeciwko muzeum. A miasto pokażą im ludzie związani ze Stowarzyszeniem Homo Faber i Bramą Grodzką Teatr NN.

Przed nimi m.in. Spacer po Żydowskim Lublinie i zwiedzanie miasta z słuchawkami na uszach (projekt Szeptany Lublin), gdzie przewodnikami są pisarze (Marcin Wroński), aktorzy (Dariusz Jeż), czy poeci (Kazik Malinowski).

– Chcemy żeby nie było tak bardzo traumatycznie, dlatego zamierzamy korzystać z kulturalnych propozycji Lublina, których tu nie brakuje – mówi Anna Majewska.

– Pojechać na taki obóz może w zasadzie każdy. Na początku wystarczy w ogólnoświatowej bazie workcampów (www.workcamps.info/icamps – przyp. red.) wybrać kraj, termin i zakres tematyczny – podpowiada Majewska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
GOŚĆ
Mirek
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

GOŚĆ
GOŚĆ (4 sierpnia 2011 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego, młodzi Żydzi nie uczestniczą w takich lekcjach?!!Przecież przyjeżdżają na teren Majdanka tysiącami!!!
Rozwiń
Mirek
Mirek (4 sierpnia 2011 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To,że posprzątają to dobrze,ale że na lekcji historii to źle. Mogliby to zrobić po lekcjach. I tak nasza młodzież jest niedouczona z historii własnego kraju Polski!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!