sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Za słabi, żeby uczyć studentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 sierpnia 2006, 22:15

Kilkunastu kierunkom studiów na czterech największych uczelniach w Lublinie grozi likwidacja. Kontrola komisji akredytacyjnej wykryła tam m.in. braki kadrowe i luki w programach nauczania. Uczelnie mają rok na naprawienie błędów.

O kontroli PKA napisał wczoraj ogólnopolski „Dziennik”. Gazeta podała, że komisja zbadała już w tym roku 450 kierunków studiów. Kolejne 4 tys. czeka na sprawdzenie.
W wyniku działań kontrolerów Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego musiało zamknąć kilkadziesiąt kierunków. Kolejnym stu grozi likwidacja, jeśli uczelnie w ciągu roku nie zlikwidują nieprawidłowości.
Wśród zagrożonych specjalności jest m.in. filologia polska na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także w kolegiach uczelni w Radomiu, Białej Podlaskiej i Biłgoraju. Warunkowo dopuszczono też technologię żywności i żywienie człowieka oraz ogrodnictwo na Akademii Rolniczej w Lublinie.
Sporo nieprawidłowości kontrolerzy wykryli także na studiach prowadzonych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. – Chodzi głównie o spełnienie wymogów dotyczących minimów kadrowych wśród wykładowców – wyjaśnia Beata Górka, rzecznik KUL. Dotyczy to m.in. ekonomii oraz filologii germańskiej w ośrodku zamiejscowym w Tomaszowie Lubelskim, a także zarządzania i marketingu w Lublinie.
– 1 października wchodzi w życie nowe rozporządzenie dotyczące kadry pedagogicznej, które nieco zmniejszy wymagane limity – dodaje Górka. – Przy okazji następnej kontroli będziemy spełniali wszystkie wymogi. Żaden z naszych kierunków nie jest zagrożony likwidacją.
To samo usłyszeliśmy na Politechnice Lubelskiej, gdzie PKA warunkowo dopuściła informatykę. Tu także chodzi o spełnienie minimów kadrowych. – Na nowy rok akademicki kadra zostanie uzupełniona – zapewnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik uczelni. – Studenci mogą być spokojni. Informatyka nie będzie zlikwidowana.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!