niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Za szyldy trzeba płacić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2005, 22:30
Autor: (drs)

Ciemna folia spowija aż osiem szyldów nad lubelskim deptakiem. Jak długo będą zasłonięte? To zależy od urzędników - Przyszli ludzie z Urzędu Miasta, zapytali o dokumenty i kazali zasłonić reklamę - wyjaśnia kierownik sklepu z obuwiem przy Krakowskim Przedmieściu. Szyld będzie zasłonięty do czasu, gdy urzędnicy wydadzą stosowne pozwolenie. I przyjmą opłatę od właściciela sklepu. - W tej sprawie wysłaliśmy już pisma do urzędu. I na razie nie ma żadnej odpowiedzi. Dopóki nie nadejdzie, reklama musi być zasłonięta. Już wielu ludzi pytało mnie, dlaczego tak jest. Ale co ja poradzę, że urzędnicy się nie spieszą - mówi Marcin Kuś, kierownik sklepu z piernikami.
- Jeśli ktoś musiał zasłonić szyld, to znaczy, że sam czegoś nie dopilnował. Bardzo często handlowcy nie pytają o zgodę, tylko po prostu wieszają szyld na budynku. Ale szyld trzeba zarejestrować i za niego zapłacić - wyjaśnia Andrzej Bałaban, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. Jego podwładni ruszyli w teren i sprawdzają, co wisi nad ulicami. Reklama po reklamie. - Do tej pory właściciele musieli usunąć kilkadziesiąt szyldów. A jeśli decydują się je zalegalizować, to wystarczy, że je zasłonią. Kontrole jeszcze się nie zakończyły - zastrzega Bałaban.
Procedura legalizacji szyldu jest dość skomplikowana. I trwa od miesiąca do dwóch. Przez ten czas urząd musi wszystko dokładnie wymierzyć i wyliczyć należność za wywieszenie reklamy.
Kontrole szyldów odbywają się regularnie co roku. Lubelski magistrat już raz został upomniany przez Regionalną Izbę Obrachunkową za słabe wyniki w ściąganiu opłat za wiszące na ulicach szyldy. - Od tamtej pory znajdujemy się między młotem a kowadłem. Kupcy nie są zadowoleni, ale przepisy musimy wykonywać. Bo stale rozlicza nas z tego RIO - wyjaśnia Lidia Dzierba z biura prasowego Ratusza.

Dzienna stawka za mkw. reklamy:

Ile za szyldy?

Drogi gminne: 2 zł; powiatowe 2,50 zł,
wojewódzkie i krajowe: 3 zł.
Jeśli szyld nie jest większy niż 1 mkw.
i informuje wyłącznie o prowadzonej działalności, stawka wynosi 1 zł za dobę, niezależnie od kategorii drogi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!