czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Zabrakło głosu. Pedet poczeka miesiąc dłużej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 stycznia 2015, 07:45
Autor: Dominik Smaga

O miesiąc odwlecze się decyzja w sprawie budowy nowej galerii handlowej w miejscu "pedetu. Prezydent wycofał projekt uchwały w tej sprawie, bo do jego przyjęcia brakowało mu wczoraj jednego głosu w Radzie Miasta. - Odrzucenie uchwały opóźniłoby start inwestycji o wiele miesięcy - wyjaśnia

Modernistyczny budynek z lat 60. można rozbierać choćby i dzisiaj, do tego zgoda Rady Miasta nie jest potrzebna. Takiej zgody inwestor potrzebował za to do wzniesienia nowej galerii handlowej. Tym bardziej, że jej budynek miałby "wgryźć się” w pusty plac przed "pedetem”, uszczuplając jego powierzchnię o jedną trzecią. Inwestor początkowo chciał przyzwolenia na zabudowanie całego placu, ale na to miejscy planiści nie zamierzali się zgodzić.

Ostatecznie po wielu uzgodnieniach z konserwatorem zabytków wszystkie strony doszły do kompromisu. Jego efektem był skierowany do Rady Miasta projekt planu zagospodarowania przestrzennego określający to, jak daleko może się posunąć inwestor. Chodzi m.in. o maksymalną wysokość budynków, ale też o ograniczenia co do pojemności podziemnego parkingu pod budynkiem. Miejscy planiści uznali, że nie powinien on mieścić zbyt wielu samochodów, żeby nie generować dodatkowego ruchu w centrum Lublina.

Głosowanie miało się odbyć wczoraj. Ale prezydent w ostatniej chwili wycofał projekt z obrad, bo nie miał szans, by dokument został przyjęty. - Jego odrzucenie skutkowałoby koniecznością ponownych uzgodnień, kolejnego wyłożenia projektu. Opóźniłoby to prace co najmniej do września - przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta.

- To utrata kilku miesięcy, których inwestor nie ma. Ryzykowalibyśmy, że się wycofa - dodaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Dodaje, że nie chce tracić inwestora, który obiecał współfinansować przebudowę otoczenia. - Mamy projekt porozumienia w tej sprawie, inwestor dołoży się m.in. do przebudowy deptaka.
Radni Prawa i Sprawiedliwości decyzję o przesunięciu głosowania uznają za porażkę prezydenta. - Bardzo żałuję, że ten wniosek nie pada po naszej dyskusji i po naszych argumentach - mówi Sylwester Tułajew, szef klubu PiS. - Dzisiaj koalicja nie ma większości, stąd ta biała flaga jest zrozumiała.

- Ta biała flaga jest niestosownym określeniem. Albo jesteśmy odpowiedzialni za miasto, albo nie - odparował radnemu prezydent. Sprawa ma wrócić na kolejną sesję Rady Miasta zaplanowaną na 26 lutego. Plan zagospodarowania przestrzennego to ostatni dokument, którego brakuje inwestorowi, by mógł ostatecznie zaprojektować nowy obiekt i uzyskać dla niego pozwolenie na budowę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin pedet
kj
gwidon
prorok
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kj
kj (9 lutego 2015 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tam powinien być jeden wielki parking dla aut. Najlepiej 3 piętra w dół i 3 w górę. A jak nie to zostawić to tak jak jest. Znowu chcecie trwonić kasę. Znowu o łapówę się rozchodzi. Wybudują ! Owszem ale kasę do interesu trzeba dołożyć... z naszej kieszeni. Kto to później będzie opłacał? Tak jak basen lubelski, boisko, lotnisko itd.

Rozwiń
gwidon
gwidon (30 stycznia 2015 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W miejscu obecnego PEDET-u powinien stanąć budynek będący wierną kopią przedwojennego hotelu Victoria. Żadne szklano-aluminiowe szkaradztwo tylko wierna kopia Victorii. Ten, kto zdecyduje inaczej będzie żywym dowodem na to, że łapówkarstwo ma się dobrze.

taki "nowy zabytek" znaffco?

Rozwiń
prorok
prorok (30 stycznia 2015 o 12:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Żywe lapownictwo.

Rozwiń
lop
lop (30 stycznia 2015 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W miejscu obecnego PEDET-u powinien stanąć budynek będący wierną kopią przedwojennego hotelu Victoria. Żadne szklano-aluminiowe szkaradztwo tylko wierna kopia Victorii. Ten, kto zdecyduje inaczej będzie żywym dowodem na to, że łapówkarstwo ma się dobrze.

Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2015 o 10:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zastanówcie się marionetki prezesa komu wy tak naprawdę szkodzicie...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!