czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Zabrakło pieniędzy na elektryczne wózki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2006, 18:08
Autor: Ewa Stępień

351 niepełnosprawnych chciało w tym roku dostać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie do zakupu wózka z napędem elektrycznym. Dostało 206 osób. – Dla wszystkich nie wystarczyło pieniędzy przyznanych nam przez centralę PFRON w Warszawie – mówi Eugeniusz Ulewicz, dyrektor PFRON w Lublinie.
Wózki elektryczne są drogie. Jeden kosztuje około 15 tys. zł. Są lepsze od tradycyjnych, ponieważ umożliwiają swobodne poruszanie się także poza domem. O taki sprzęt ubiegają się najczęściej chorzy po wylewach, z paraliżem nóg i rąk. Przyznając dofinansowanie do zakupu elektrycznego wózka, PFRON bierze pod uwagę kryterium dochodowe. A dostać można nawet 100 proc. wartości wózka.
W PFRON można się strać o pieniądze tylko na wózki elektryczne. Po wózki zwykłe, z napędem ręcznym należy iść do Narodowego Funduszu Zdrowia. Najtańszy i najprostszy wózek inwalidzki kosztuje około 800 zł. – Przyznajemy od 800 do 1800 zł dofinansowania do zakupu – mówi Łukasz Semeniuk, p.o. rzecznika lubelskiego NFZ. – Dorosłemu przysługuje dofinansowanie raz na 5 lat, dziecku raz na 3 lata.
Lubelski NFZ zapewnia, że po wózki z napędem ręcznym nie ma kolejek tak, jak na Dolnym Śląsku. Tam blisko tysiąc osób czeka na dofinansowanie z NFZ. W tym roku się nie doczekają, ponieważ tamtejszy fundusz zdrowia nie ma już pieniędzy na ten cel. – Na naszym terenie nie ma żadnych problemów i kolejek – zapewnia Semeniuk z NFZ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!