Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2018 r.
13:48

Zabrakło tylko 56 zł do własnego mieszkania. Historia wyjątkowej miłości i walki o szczęście

216 14 A A

Utrzymujący się z renty i zasiłku Ewelina i Łukasz Czerwińscy okazali się zbyt bogaci, by dostać mieszkanie komunalne. Przekroczyli próg dochodowy o... 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, by móc zrealizować marzenia o powiększeniu rodziny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Łukasz, lublinianin z urodzenia, ma dziecięce porażenie mózgowe. Porusza się na wózku inwalidzkim i – jak sam żartobliwie zauważa – „jest powyginany na wszystkie strony świata”. Ma też problemy z komunikacją – napisany przez niego na komputerze tekst odczytuje syntezator mowy.

Ewelina, z pochodzenia poznanianka, w wieku trzynastu lat samodzielnie odebrała w autobusie poród od pasażerki i od tego czasu zainteresowała się pomocą innym.

– Znajomy Eweliny pisał o mnie artykuł i poprosił ją, żeby się do mnie odezwała, bo podobno nadawaliśmy na tych samych falach – opowiada Łukasz. – To na pewno nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Wręcz przeciwnie, była dokuczliwą zołzą i ani razu nie przyszło mi na myśl, że coś między nami zaiskrzy.

Ale zaiskrzyło. Blisko dwa lata temu para wzięła ślub i zamieszkała w wynajętej 32-metrowej kawalerce na lubelskich Bronowicach. Rozpoczęła też starania o lokal komunalny. Mieszkanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych pojawiło się w tym roku, ale para go nie dostała, bo ich dochód przewyższył dopuszczalny limit o... 56 zł.

W Lublinie radni zdecydowali, że taki lokal mogą otrzymać rodziny, w których dochód na osobę nie może być większy niż 110 proc. najniższej emerytury, czyli 1100 zł.

– Nasze dochody to moja renta oraz świadczenie z MOPR na opiekę nad osobą niepełnosprawną – wylicza Łukasz. – Za mało, żeby zdobyć kredyt na mieszkanie i za dużo, żeby dostać mieszkanie komunalne. A bardzo potrzebujemy własnego domu, bo pragniemy powiększyć rodzinę, a do tego potrzebna jest stabilizacja i mieszkaniowa, i finansowa. Własne mieszkanie pozwoliłoby odjąć z wydatków koszty najmu, a to dla nas naprawdę dużo.

– Ze względu na sztywne kryterium dochodowe mieszkanie otrzymała inna osoba niepełnosprawna – przyznaje Ewa Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta w Lublinie. Dodaje, że w ciągu najbliższych miesięcy wystąpi do Rady Miasta o zwiększenie obowiązującego dziś limitu.

Czerwińscy mogli wystąpić do miasta o mieszkanie do remontu. Zdecydowali się jednak na inne rozwiązanie. Umowa wynajmu mieszkania gwarantuje im jego pierwokup za 138 tys. zł. Część tej kwoty już mają – ze ślubnych prezentów oraz oszczędności rodziny. Brakuje 62 tys. zł. I właśnie tyle chcą zebrać w internetowym serwisie pomagam.pl

– Mamy nadzieję, że dzięki ludziom dobrej woli uda nam się zebrać te pieniądze i wykupić nasze 32 metry kwadratowe szczęścia. Tym bardziej, że to mieszkanie w 90 proc. jest dostosowane do naszych potrzeb – mówi pani Ewelina.

– Sam jestem osobą niepełnosprawną i z doświadczenia wiem, jak trudno poznać drugą osobę, która zaakceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy. Bycie niepełnosprawnym narzeczonym czy mężem, o rodzicielstwie nie wspominając, to wciąż rzadkość i temat tabu w Polsce. Tych dwoje jednak się spotkało i pomimo wielu trudności starają się stworzyć normalną rodzinę. Chociażby tylko z tego powodu warto im pomóc – uważa Paweł Iwaniuk, przyjaciel Czerwińskich.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
m / 11 kwietnia 2018 o 22:08
wózek aktywny ? ktoś chyba zle dopasował do tego pana
Avatar
gosc / 11 kwietnia 2018 o 22:05
undefined napisał:
Zawsze ktoś nie załapuje się przy ustalonych kryteriach. Mnie też bolało, gdy zabrakło mi 0,5%, by otrzymać stypendium naukowe. Rok później już osiągnąłem swój cel z naddatkiem, ale widziałem gościa, któremu zabrakło dosłownie 0,05%?! Czy ci, którzy spełnili to kryterium "biedy" nie zasługiwali na pomoc? Wstyd się przyznać, ale mnie nie było stać na wyprawienie wesela. Czy ktoś tutaj z tego powodu uroni łzy? Moim zdaniem, skoro tak bardzo zależało im na biedzie, to nikt nie zmusza, by brać zasiłek w pełnej kwocie. Mogą zrezygnować z tych 56złotych i... zyskają więcej. To samo dotyczy wyimaginowanego wnuczka, ktory przez 20zł nie otrzyma 500+. Przecież można udać się dopracodawcy i poprosić o obniżkę pensji. Gwarantuję. Nie odmówi. Pracodawcy w Polsce mają to samo współczucie do ubogich jak posłowie PO.N. I pewnie dlatego nie ma sensu teraz przekazanie należnych premii na owych bohaterów. Jako pierwszy wpłacił na ich cel Neumann aż 10.000zł z zaległego z 2016 roku "długu honorowego". Ponoć Petru ujął ich specyficzny przypadek w swym Planie... Trzecim Balcerowicza.
ale jakimś cudem kryterium dla bogatych nie ma, tu dają, a tobie jak do stypendium zabrakło to mogłeś się nie uczyć i co do wesela to nie musiałeś brać ślubu, bo nigdy rząd nie dawał nikomu na wesele. Widać, że się uczyłeś ale daleko ci do mądrości
ale jakimś cudem kryterium dla bogatych nie ma, tu dają, a tobie jak do stypendium zabrakło to mogłeś się nie uczyć i co do wesela to nie musiałeś brać ślubu, bo nigdy rząd nie dawał nikomu na wesele. Widać, że się uczyłeś ale daleko ci do mądrości rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 20:11
Bardzo trafiony wpis dzisiaj o godz.16:48 - "Może by szanowny pan minister z "dobrej zmiany" przeznaczył dla nich swoją nagrodę ,a nie darowiznę dla pasibrzuchów z Caritasu". Oni są zbyt zajęci korytem plus, aby patrzeć na zwykłych ludzi. Nadzieja w tym, że najbliższe wybory takich obłudników, hipokrytów zweryfikują. Zdrowia dla Państwa Czerwińskich, a ludzie dobrej woli nie pozwolą Państwu tak zamartwiać się!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 19:52
Nie zabrakło tylko było za dużo.
Avatar
ja / 11 kwietnia 2018 o 18:15
Życzę powodzenia i szczerze Panią podziwiam 
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 17:54
no i dobrze, bo w tym cholernym kraju tak jest, nie dostawałam rodzinnego bo próg dochodowy przekroczyłam o 20 zł, teraz mój wnuk nie dostaje 500+ bo mają dochód 900 zł na osobę i są dla cholernego kraju za bogaci, a bogaci min. posłowie, ministrowie itp. świta mający dużyyyyy dochód na osobę dostają 500+ na drugie i kolejne dziecko.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 17:07
kryterium dochodowe to taki twór który dobija biednych, za dużo aby umrzeć za mało aby żyć.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 16:48
Może by szanowny pan minister z "dobrej zmiany" przeznaczył dla nich swoją nagrodę ,a nie darowiznę dla pasibrzuchów z Caritasu
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 15:27
Jezeli ktos nie ogarnia takiej milosci to malo o niej wie;=). Widac, ze Ewelina to wspaniala Dziewczyna. Zycie, z niepelnosprawna Osoba jest bardzo trudne, a wziawszy jeszcze pod uwage, ze rynek pracy praktycznie nie istnieje.....wnioski sa oczywiste. A Panstwo tylko klody pod nogi rzuca w postaci bezdusznych przepisow, bo latwiej sobie podwyzki dac i premie niz pomoc komus kto tego potrzebuje.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 14:57
Nie ogarniam takiej miłości, mimo że od 12 lat jestem żonaty, ale z całego serca życzę szczęścia !
Avatar
m / 11 kwietnia 2018 o 22:08
wózek aktywny ? ktoś chyba zle dopasował do tego pana
Avatar
gosc / 11 kwietnia 2018 o 22:05
undefined napisał:
Zawsze ktoś nie załapuje się przy ustalonych kryteriach. Mnie też bolało, gdy zabrakło mi 0,5%, by otrzymać stypendium naukowe. Rok później już osiągnąłem swój cel z naddatkiem, ale widziałem gościa, któremu zabrakło dosłownie 0,05%?! Czy ci, którzy spełnili to kryterium "biedy" nie zasługiwali na pomoc? Wstyd się przyznać, ale mnie nie było stać na wyprawienie wesela. Czy ktoś tutaj z tego powodu uroni łzy? Moim zdaniem, skoro tak bardzo zależało im na biedzie, to nikt nie zmusza, by brać zasiłek w pełnej kwocie. Mogą zrezygnować z tych 56złotych i... zyskają więcej. To samo dotyczy wyimaginowanego wnuczka, ktory przez 20zł nie otrzyma 500+. Przecież można udać się dopracodawcy i poprosić o obniżkę pensji. Gwarantuję. Nie odmówi. Pracodawcy w Polsce mają to samo współczucie do ubogich jak posłowie PO.N. I pewnie dlatego nie ma sensu teraz przekazanie należnych premii na owych bohaterów. Jako pierwszy wpłacił na ich cel Neumann aż 10.000zł z zaległego z 2016 roku "długu honorowego". Ponoć Petru ujął ich specyficzny przypadek w swym Planie... Trzecim Balcerowicza.
ale jakimś cudem kryterium dla bogatych nie ma, tu dają, a tobie jak do stypendium zabrakło to mogłeś się nie uczyć i co do wesela to nie musiałeś brać ślubu, bo nigdy rząd nie dawał nikomu na wesele. Widać, że się uczyłeś ale daleko ci do mądrości
ale jakimś cudem kryterium dla bogatych nie ma, tu dają, a tobie jak do stypendium zabrakło to mogłeś się nie uczyć i co do wesela to nie musiałeś brać ślubu, bo nigdy rząd nie dawał nikomu na wesele. Widać, że się uczyłeś ale daleko ci do mądrości rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 20:37
-1
Zawsze ktoś nie załapuje się przy ustalonych kryteriach. Mnie też bolało, gdy zabrakło mi 0,5%, by otrzymać stypendium naukowe. Rok później już osiągnąłem swój cel z naddatkiem, ale widziałem gościa, któremu zabrakło dosłownie 0,05%?! Czy ci, którzy spełnili to kryterium "biedy" nie zasługiwali na pomoc? Wstyd się przyznać, ale mnie nie było stać na wyprawienie wesela. Czy ktoś tutaj z tego powodu uroni łzy? Moim zdaniem, skoro tak bardzo zależało im na biedzie, to nikt nie zmusza, by brać zasiłek w pełnej kwocie. Mogą zrezygnować z tych 56złotych i... zyskają więcej. To samo dotyczy wyimaginowanego wnuczka, ktory przez 20zł nie otrzyma 500+. Przecież można udać się dopracodawcy i poprosić o obniżkę pensji. Gwarantuję. Nie odmówi. Pracodawcy w Polsce mają to samo współczucie do ubogich jak posłowie PO.N. I pewnie dlatego nie ma sensu teraz przekazanie należnych premii na owych bohaterów. Jako pierwszy wpłacił na ich cel Neumann aż 10.000zł z zaległego z 2016 roku "długu honorowego". Ponoć Petru ujął ich specyficzny przypadek w swym Planie... Trzecim Balcerowicza.
Zawsze ktoś nie załapuje się przy ustalonych kryteriach. Mnie też bolało, gdy zabrakło mi 0,5%, by otrzymać stypendium naukowe. Rok później już osiągnąłem swój cel z naddatkiem, ale widziałem gościa, któremu zabrakło dosłownie 0,05%?! Czy ci, którzy spełnili to kryterium "biedy" nie zasługiwali na pomoc? Wstyd się przyznać, ale mnie nie było stać na wyprawienie wesela. Czy ktoś tutaj z tego powodu uroni łzy? Moim zdaniem, skoro tak bardzo zależało im na biedzie, to nikt nie zmusza, by brać zasiłek w pełnej kwocie. Mogą zrezygnować ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 20:11
Bardzo trafiony wpis dzisiaj o godz.16:48 - "Może by szanowny pan minister z "dobrej zmiany" przeznaczył dla nich swoją nagrodę ,a nie darowiznę dla pasibrzuchów z Caritasu". Oni są zbyt zajęci korytem plus, aby patrzeć na zwykłych ludzi. Nadzieja w tym, że najbliższe wybory takich obłudników, hipokrytów zweryfikują. Zdrowia dla Państwa Czerwińskich, a ludzie dobrej woli nie pozwolą Państwu tak zamartwiać się!
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 19:52
Nie zabrakło tylko było za dużo.
Avatar
ja / 11 kwietnia 2018 o 18:15
Życzę powodzenia i szczerze Panią podziwiam 
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 17:54
no i dobrze, bo w tym cholernym kraju tak jest, nie dostawałam rodzinnego bo próg dochodowy przekroczyłam o 20 zł, teraz mój wnuk nie dostaje 500+ bo mają dochód 900 zł na osobę i są dla cholernego kraju za bogaci, a bogaci min. posłowie, ministrowie itp. świta mający dużyyyyy dochód na osobę dostają 500+ na drugie i kolejne dziecko.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 17:07
kryterium dochodowe to taki twór który dobija biednych, za dużo aby umrzeć za mało aby żyć.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 16:48
Może by szanowny pan minister z "dobrej zmiany" przeznaczył dla nich swoją nagrodę ,a nie darowiznę dla pasibrzuchów z Caritasu
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 15:27
Jezeli ktos nie ogarnia takiej milosci to malo o niej wie;=). Widac, ze Ewelina to wspaniala Dziewczyna. Zycie, z niepelnosprawna Osoba jest bardzo trudne, a wziawszy jeszcze pod uwage, ze rynek pracy praktycznie nie istnieje.....wnioski sa oczywiste. A Panstwo tylko klody pod nogi rzuca w postaci bezdusznych przepisow, bo latwiej sobie podwyzki dac i premie niz pomoc komus kto tego potrzebuje.