niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Zabytkowa kamienica na Starym Mieście sprzedana. Jakie plany ma nowy właściciel?

Dodano: 29 listopada 2017, 08:10
Autor: Dominik Smaga

Znalazł się kupiec na staromiejską kamienicę przy ul. Złotej 5. Zabytek wystawiła na sprzedaż miejska spółka Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Za 2,2 mln zł kamienicę kupi spółka z Łęcznej, która rozważa otwarcie tutaj hostelu.

– Na razie chcemy doprowadzić ten budynek do stanu używalności. W takim stanie, w jakim jest, niewiele można z nim zrobić – przyznaje Józef Iglicki z łęczyńskiej firmy Chil, która kupuje kamienicę od miejskiej spółki. – Uzyskana cena wynosi 2 203 000 zł – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego w Urzędzie Miasta.

Nabywca spodziewa się, że drugie tyle będzie musiał wydać na remont pod nadzorem konserwatora zabytków. – Myślę, że to nie jest kwota wzięta z księżyca – ocenia Iglicki. – Do zrobienia jest przede wszystkim elewacja, rynny, dach. Więcej będę mógł powiedzieć po marcu, gdy już podpiszę umowę.

– Zgodnie z regulaminem postępowania spółka najpierw zawrze umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, natomiast ostateczny termin sprzedaży ma nastąpić do końca I kwartału 2018 r. – wyjaśnia Bobowska. Cena została już zaakceptowana przez zgromadzenie wspólników miejskiej spółki, którego rolę pełni prezydent Lublina. – Zgromadzenie zatwierdziło sprzedaż tej nieruchomości.

Firma kupująca kamienicę zajmuje się dzisiaj handlem materiałami budowlanymi. Po co jej zabytek na lubelskim Starym Mieście?

– Budynek ma potencjał biurowy i hostelowy. W kamienicy jest 17 lokali do zagospodarowania jako oddzielne mieszkania – mówi szef firmy Chil, który skłania się raczej ku otwarciu hostelu. Nie przesądza jeszcze, czy jego firma samodzielnie będzie prowadzić taką działalność. – Jak ktoś zaproponuje wzięcie całości, to weźmie. Jeśli nie, poprowadzimy hostel sami.

>>>

Kamienica przy ul. Złotej 5 to jeden z bardziej zagadkowych zabytków Starego Miasta. Pierwsze wzmianki o tym budynku pochodzą sprzed niemal 500 lat, dokładnie z 1518 roku. Jeszcze starsze znaleziska odkryto na dziedzińcu kamienicy podczas naprawy kanalizacji.

Natomiast pięć lat temu pracownicy administracji odkryli w piwnicy budynku ludzkie zwłoki zapakowane w walizkę. Okazało się, że zmarłym jest mężczyzna zaginiony w 2003 r. Ustalono też, że zginął w wyniku urazów głowy.

Od roku kamienica była wystawiana na sprzedaż przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Na pierwszy przetarg budynek trafił z ceną wywoławczą ustaloną na 3 mln zł.

Zobacz także: Kościół na deptaku w Lublinie zmienił kolor. Sonda

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 listopada 2017 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
5mln zł za budynek + remont i z tego będzie hostel ? To chyba noc po 500zł, żeby wyjść na swoje.
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za taki stan tego budynku odpowiada właściciel czyli Lubelskie Przedsiębiorstwo Komunalne. W głowie się nie mieści źe do takiego stanu moźna doprowadzić taki budynek i ktoś za to powinien odpowiedzieć, a tyłu urzędników przyglądali się na pofarszający się stan od wielu lat.
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miejsca parkingowe naturalnie będą
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i fajnie, że jest nowy właściciel. Doprowadzi do porządku, rozkręci biznes, będzie płacił podatki - same plusy.
Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2017 o 09:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Od roku kamienica była wystawiana na sprzedaż przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Na pierwszy przetarg budynek trafił z ceną wywoławczą ustaloną na 3 mln zł. (...) – Uzyskana cena wynosi 2 203 000 zł – informuje Joanna Bobowska z biura prasowego w Urzędzie Miasta" .... dużo poniżej wyceny. Ciężko sprzedawać przeszacowane stare kamienice.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!