środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Zabytkowy most będzie remontowany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 listopada 2008, 18:15
Autor: Dominik Smaga

Latem, dokładnie w setne urodziny, zacznie się ratowanie niszczejącego mostu nad Bystrzycą.

Zniszczone balustrady mają być odrestaurowane, zniknie szpetny asfalt, pojawi się też efektowne oświetlenie unikatowego zabytku.

Poszukiwania projektantów, którzy przygotują dokumenty niezbędne do przeprowadzenia remontu, już się rozpoczęły. Teczki z projektami mają być gotowe w połowie maja. - I od razu będziemy chcieli zacząć remont. Tak, by jeszcze w przyszłym roku go skończyć - zapowiada Andrzej Bałaban, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów w Urzędzie Miasta. - Chcemy odnowić zabytek i poprawić wygląd jego otoczenia - dodaje.

To, jak most ma wyglądać po remoncie, wiadomo z grubsza już teraz, bo projektanci będą musieli się dostosować do wymogów narzuconych im przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. A konserwator zabytków zalecił, by na całej długości mostu pojawił się bruk z... kostki dębowej. Właśnie taka była zastosowana na samym początku istnienia mostu. Magistrat może się jednak zdecydować na zastosowanie tańszej, bardziej praktycznej i łatwiej dostępnej kostki z klinkieru.

Konserwator dopuszcza takie rozwiązanie, bo tego typu kostką most był wyłożony od 1936 r.

Uzupełnienia wymagają też betonowe zdobione balustrady, w których jest teraz sporo ubytków załatanych doraźnie czerwoną cegłą. Konserwatorzy chcą też, by przy wejściach na most z powrotem pojawiły się cztery strzeliste żelbetowe obeliski. Mają się też pojawić kopie przechowywanych w Muzeum Historii Miasta Lublina tablic informujących o fundatorach mostu.

Na moście będą też latarnie oraz efektowne podświetlenie całego obiektu. - Skoro mamy ładny zabytek, trzeba go ładnie wyeksponować - mówi Bałaban. Spod mostu zniknie też szpetny gąszcz instalacji. - Chcemy usunąć spod niego wszelkie rury i kable. Puścimy je albo inną, specjalną konstrukcją, albo pod dnem Bystrzycy.
Zabytek od dawna wymaga remontu. - To że most jest w złym stanie wykazały już analizy prowadzone w latach 70. i 80. ub. wieku - informuje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Właśnie to było powodem zamknięcia mostu dla ruchu kołowego.

Samochody na pewno nie wrócą na most, będzie on w całości przeznaczony dla pieszych. Koszty remontu są wstępnie szacowane na 1,5-2 mln złotych, ale szacunki mogą się jeszcze zmienić w zależności od tego, co wykażą ekspertyzy.

Zachwycał za młodu

Most otwarto na przełomie lat 1908/09 i został wówczas uznany za nowatorski. Konstrukcję zaprojektował Marian Lutosławski, zaś neogotyckie balustrady są wykonane według pomysłu Jana Heuricha juniora, który motywy gotyckie zaczerpnął z kościoła St Severin w Paryżu. Most wykonano w tzw. systemie F. Hennebique'a i jest jednym z dwóch żelbetowych mostów, przy budowie których wykorzystano nowatorską wówczas metodę francuskiego inżyniera (drugi to stary most na Kalinowszczyźnie).
Do rejestru zabytków obiekt został wpisany w 1987 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zarys
~folkatka~
opiniak
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zarys
zarys (12 listopada 2008 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdarzyła się kaczka dziennikarska, trudno niemniej artykuł da się odczytać a wiadomość jest b. dobra bo most to naprawdę piękny zabytek i wymaga pilnej renowacji. Boję się tylko o jedno przetarg, na wykonanie dokumentacji wyznaczony jest na maj, później ze 2 miesiące na wyłonienie firmy która zajmie się odnową mostu, lato to dosyć ruchliwi sezon na wszelkie remonty i może skończyć się jak z Bramą Grodzką że nie będzie chętnych na wykonanie prac.
Rozwiń
~folkatka~
~folkatka~ (12 listopada 2008 o 06:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skarbuszki moje drogie, dziennikarzątka Wy moje śliczne
dbajcie Wy choć trochę o jakość, pieknie Was prosze i w pas sie kłaniam. Bo takie wpadki jak ten tytuł zdarzają sie coraz częsciej niestety, załamac sie generalnie mozna...
Rozwiń
opiniak
opiniak (12 listopada 2008 o 03:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
COŚ Z TYM TYTUŁEM NIE TAK. ZABYTKOWEGO??? MOSTU BEDZIE REMONTOWANY??? PEWNIE MIAŁO BYĆ RATOWANIE zABYTKOWEGO MOSTU.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!