czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Zaczyna się sezon nad jeziorami. Jak wygląda kontrola wody?

Dodano: 27 czerwca 2015, 20:20

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Rozmowa z Jolantą Dobrzańską, kierownikiem Oddziału Higieny Komunalnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie

• Czy inspektorzy wydali już jakieś pozwolenia na funkcjonowanie kąpielisk lub miejsc wykorzystywanych do kąpieli?


- Tak, na stronie internetowej WSSE w Lublinie na bieżąco aktualizujemy tę listę. Na razie jest na niej osiem miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Jedyne w naszym województwie kąpieliska czyli OSiR nad Jeziorem Białym i ośrodek Moczydło na zbiorniku Nielisz, zaczynają sezon w najbliższą sobotę.
Co roku jest tak, że organizatorzy takich miejsc, w miarę jak zaczynają się wakacje, zgłaszają inspektorom sanitarnym otwarcie sezonu. Dlatego zaczynamy zwykle od kilku miejsc, a w sezonie wakacyjnym na naszej liście jest ich kilkadziesiąt.


• Czym się różnią kąpieliska od miejsc wykorzystywanych do kąpieli?


- Kąpielisko to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany do kąpieli przez dużą liczbę osób kapiących się, który jest wyznaczony uchwałą rady gminy. W przypadku miejsc wykorzystywanych do kąpieli taka uchwała nie jest wymagana. Kąpieliska są znacznie częściej kontrolowane przez inspekcję sanitarną. W sezonie prowadzimy tam kontrole co około trzy tygodnie. W przypadku miejsc wykorzystywanych do kąpieli takie badania prowadzone są raz przed otwarciem i minimum raz w trakcie funkcjonowania.


Warto zaznaczyć, że kontrolujemy tylko te dwa rodzaje miejsc do wypoczynku. Jeśli ktoś korzysta z dzikich kąpielisk, robi to na własną odpowiedzialność. Nie badamy jakości wody w takich miejscach. Zgodnie z prawem propagujemy tylko miejsca do tego wyznaczone. Poza wymogami dotyczącymi stanu wody, organizator musi także spełnić wymagania dotyczące odpowiedniego oznakowania terenu.

• Jak wygląda kontrola wody?


- Inspektor sanitarny wydaje pozwolenie na funkcjonowanie danego miejsca na podstawie dokumentów o stanie jakości wody, które przedkłada organizator. Organizatorzy mogą badania wody zlecić laboratoriom o udokumentowanym systemie jakości. Ich wykaz można znaleźć na stronie wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Czasem inspektor weryfikuje stan sanitarny kąpieliska jadąc na miejsce i ocenia wizualnie stan wody.


• Jakie są najczęstsze problemy ze zbiornikami w naszym województwie?


- Przez ostatnie lata stan wód jest bardzo dobry. Jedynym problemem są sinice. Wówczas na wodzie pojawia się piana i nieprzyjemny zapach, który na pewno nie zachęca do kąpieli. Wówczas publikujemy komunikat o stanie wody na naszej stronie internetowej. Zakaz kąpieli obowiązuje do czasu kiedy badania nie wykażą poprawy. Informacja o jakości wody jest zamieszczana przez organizatora na tablicy informacyjnej w sąsiedztwie kąpieliska lub miejsca wykorzystywanego do kąpieli.

Czytaj więcej o: sanepid Woda kąpieliska kontrola
Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Okunince wyłowili topielicę już w stanie rozkładu.Pewnie z zeszłego roku.Fuj...

Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy Kunów też jest takie czyste wg Pani Kierownik?


czy Kunów też jest takie czyste wg Pani Kierownik?

nie umiesz czytać na stronie wsse lublin, nie ma tam kunowa tzn. że jest nie badany, a badany będzie nie wiadomo kiedy, bo sanepid jest biedny jak mysz kościelna, tam nie mają pieniędzy na nic, na badania, zakupy, wynagrodzenia, to najgorsza biedota jaka może być w naszym kraju

Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2015 o 05:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy Kunów też jest takie czyste wg Pani Kierownik?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!