niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Zaczynają rysować przyszłość placu Litewskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 marca 2013, 16:48
Autor: Dominik Smaga

Za półtora roku taki wygląd centralnego placu Lublina przejdzie do historii<br />
 (Jacek Świerczyński)
Za półtora roku taki wygląd centralnego placu Lublina przejdzie do historii
(Jacek Świerczyński)

Umowa na projekt pl. Litewskiego została wczoraj podpisana. Za miesiąc powinniśmy zobaczyć dwie koncepcje. Za półtora roku mamy zobaczyć odnowiony plac.

Projekt kosztem niespełna 400 tys. zł wykona konsorcjum, na którego czele stoi biuro architektoniczne Idea należące do Urszuli i Jacka Cieplińskich z Lublina.

– Zgodnie z umową w ciągu miesiąca mamy otrzymać dwie wariantowe koncepcje przekształcenia placu, które zostaną przez nas poddane konsultacjom z mieszkańcami – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. – W ciągu pół roku gotowy ma być komplet dokumentacji projektowej.

Wiadomo, że deptak przedłużony zostanie do ul. 3 Maja. Praktycznie cała reprezentacyjna część placu od Poczty Głównej do końca wyższego poziomu wyłożona będzie kamiennymi płytami.

Na pozostałej części pojawi się m.in. kostka kamienna, ale będzie gładka i łączona równymi spoinami tak, by spacer po takiej nawierzchni nie był uciążliwy ani dla kobiet na szpilkach, ani dla matek z wózkami, czy niepełnosprawnych. Istniejące ciągi komunikacyjne mają zostać zachowane zgodnie z przyzwyczajeniami pieszych.

Jednak dominować ma zieleń. Architekci chcą, by tam gdzie trzeba będzie posadzić nowe drzewo nie sięgać po młode sadzonki, ale po już podrośnięte drzewa. Praktycznie cała przestrzeń zielona ma być dostępna do biwakowania na trawie, dla psów będą wyznaczone specjalne, dyskretnie ogrodzone strefy z pojemnikami na odchody.

Jacek Ciepliński mówi o co najmniej trzech fontannach: jednej kaskadzie, jednej zautomatyzowanej i jednej tradycyjnej. Pomnik Unii Lubelskiej, podobnie jak pomnik Piłsudskiego mają pozostać na swoich miejscach. Możliwe jest za to, że zmieni się nieco położenie pomnika Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja, które byłyby połączone w jeden zespół.

Koncepcja ma objąć również pobliski pl. Krąpca znajdujący się koło siedziby Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Tu mowa jest o małym amfiteatrze.

Kiedy zobaczymy przebudowany plac? – Niezwłocznie po uzyskaniu projektu ogłosimy przetarg na wykonanie robót budowlanych. Powinny się one zakończyć do września przyszłego roku – zapowiada Krzyżanowska.

Więcej o pomysłach architektów na przebudowę pl. Litewskiego – w poniedziałkowym wydaniu Dziennika Wschodniego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
S Y L W E S T E R
Grzegorz
re
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

S Y L W E S T E R
S Y L W E S T E R (23 marca 2013 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
------------------------------CZAS WRESZCIE ZAPYTAĆ PREZYDENTA LUBLINA...---------------------------- ILE PREZYDENT WYDAŁ SET TYSIĘCY NA RÓŻNEGO RODZAJU PROJEKTY PL. LITEWSKIEGO I KIE DY WRESZCIE PAN PRZESTANIE NADŁUŻYWAĆ SWOJEGO STANOWISKA ? . U Pana Prezydenta w biurku leży już kilka Projektów "słono opłaconych"- ILE SET TYSIĘCY WYDAŁ PAN NA PROJEKTY DO SZUFLADY ?. RADNI wybraliśmy Was po to, abyście pilnowali interesów Naszego Miasta !. Nie Jesteście Radnymi Prezydenta Zuka tylko Jesteście RADNYMI MIESZKAŃCÓW LUBLINA !.
Rozwiń
Grzegorz
Grzegorz (23 marca 2013 o 17:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram. Już o kilku koncepcjach placu Litewskiego czytałem od chyba trzech lat i żadna nie wypaliła a pieniądze wydane na te koncepcie poszły na darmo. A ulice w mieście dziurawe aż wstyt, łataj dziury na mokro przydeptują gumofilcami a na drugi dzień po mrozie dziura jak była tak jest.
Rozwiń
re
re (23 marca 2013 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drogi lepiej poprawcie a nie wydajecie mln na inwestycje które mogą poczekać jeszcze kilka lat. Wstyd dla Lublina żeby miał tak fatalne drogi, dziura na dziurze.
Rozwiń
Matematyk
Matematyk (23 marca 2013 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Która to już koncepcja koncepcji ? Ile kosztowały nas -podatników do tej pory projekty i opracowania ? Jak duży jest plac ? Jaka kwota za 1 metr kwadratowy opracowania projektu nowego placu ? Proszę o odpowiedż osobę która dysponuje rzetelną wiedzą . Dziękuję z góry.

rodowity mieszkaniec Lublina
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!