Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 czerwca 2013 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Żagle utonęły nagle. "Nie ma sensu dyskutować"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Tak miało wyglądać Centrum Żeglarstwa
Tak miało wyglądać Centrum Żeglarstwa

Tak jak zapowiadał "Dziennik Wschodni", prezydent wycofał się z pomysłu przekazania 8 mln zł fundacji Lubelskie Centrum Żeglarstwa na budowę ośrodka nad zalewem. Teraz chce aby zbudował go MOSiR

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Fundacja dzierżawi od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji 6,5 ha ziemi na Marinie nad Zalewem Zemborzyckim. Radni zgodzili się na dzierżawę na początku 2010 r. Wcześniej fundacja pokazała im koncepcję ośrodka dla żeglarzy i zapewniała, że sama sfinansuje jego budowę. Teraz uznała, że tego nie udźwignie i poprosiła miasto o 8 mln zł. – Nie miałem pełnego wyobrażenia o kosztach – przyznaje Artur Kawa z rady fundacji.

W zeszły piątek prezydent skierował do Rady Miasta projekt uchwały z następującą propozycją: w tym roku dajemy fundacji 1 mln, w przyszłym 7 mln zł. Pomysł od razu wzbudził emocje. Szybko okazało się, że nie miałby szans w głosowaniu. W środę prezydent wycofał projekt.

– Nie ma sensu dyskutować nad czymś, co już jest przedyskutowane. Radni wolą inne rozwiązanie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Chcemy odwrócić role. Mając pieniądze możemy wystąpić do fundacji o wsparcie merytoryczne – dodaje.

Miasto miałoby budować ośrodek poprzez swoją spółkę MOSiR, która wystąpiłaby o unijną dotację a od fundacji mogłaby przejąć sporządzone przez nią analizy.

Ratusz jest na wygranej pozycji, bo umowa dzierżawy ma ściśle określone warunki. – Fundacja ma zbudować ośrodek do 1 listopada 2014 r. wykładając co najmniej 5 mln zł netto – mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR. – Jeśli nie dotrzyma terminu będziemy mogli przejąć nieruchomość i zażądać zwrotu różnicy między faktycznymi wydatkami a kwotą 5 mln zł.

Nieoficjalnie wiadomo, że swoje analizy fundacja wycenia na milion zł. Oddając grunt musiałaby oddać
je w rozliczeniu MOSiR-owi i dopłacić 4 mln zł. – Teraz ruch należy do fundacji, czy w terminie zbuduje ośrodek bez pomocy miasta, czy też zasiądzie do rozmów jak zakończyć sprawę – dodaje Bednarczyk.

Czy fundacja będzie czekać do listopada, czy wcześniej odda nieruchomość? – Będziemy kontynuować starania o to, żeby to centrum powstało. Wierzymy w społeczną potrzebę i akceptację – komentuje Kawa. – Jeżeli na tej sesji radni nie będą mogli się wypowiedzieć, czy chcą to dofinansować, czy nie, to będziemy się starali, by taką możliwość mieli później.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bronek / 20 czerwca 2013 o 10:12

"nie miałem pojęcia o kosztach"  - Artur Kawa. Kto jak kto ale były prezes i główny udziałowiec jednej z największych firm w Lublinie (Emperia Holding, stokrotka) nie powinien mieć problemu z oszacowaniem kosztów inwestycji. Można pomylić się o kilka procent, no może o 20%, ale 8 mln złotych to ciężko nie zauważyć przy planowaniu inwestycji. Z drugiej strony dlaczego sam nie zainwestuje w ten "biznes dla bogaczy". Dla niego 8 mln to tak jak dla innych zwykłych zjadaczy chleba 100 zł.

Avatar
zainteresowany i zbulwerso / 20 czerwca 2013 o 09:35

W innym lokalnym dzienniku jest dokładniej o tej kwestii. Warto zwrócić uwagę na to krótkie napomknienie, że MOSiR po wzięciu kasy z UE będzie "prosił" o pomoc merytoryczną LCŻ. Tzn. że spółeczka nadal będzie tu nieźle zarabiać i pan Kawa dostanie i tutaj swoją "działkę". No i uwaga, pan prezydent uważa, że ci fachowcy, którzy nie potrafili nawet poprawnego kosztorysu zrobić, teraz będą oferować najlepszą pomoc przy budowie prawdziwego centrum żeglarstwa?? Ci nieudacznicy, co chcą wyciągać tylko pieniądze od miasta? Zabronić prezydentowi wchodzić w układy z LCŻ. Wybranie współorganizatora takiej inwestycji powinno odbyć się w drodze przetargu!

W innym lokalnym dzienniku jest dokładniej o tej kwestii. Warto zwrócić uwagę na to krótkie napomknienie, że MOSiR po wzięciu kasy z UE będzie "prosił" o pomoc merytoryczną LCŻ. Tzn. że spółeczka nadal będzie tu nieźle zarabiać i pan Kawa dostanie i tutaj swoją "działkę". No i uwaga, pan prezydent uważa, że ci fachowcy, którzy nie potrafili nawet poprawnego kosztorysu zrobić, teraz będą oferować najlepszą pomoc przy budowie prawdziwego centrum żeglarstwa?? Ci nieudacznicy, co chcą wyciągać tylko pieniądze od miasta? Zabronić prezydentowi ... rozwiń

Avatar
New / 20 czerwca 2013 o 08:30

Bardzo dobrze ze nie bedzie, są wazniejsze sprawy w mieście niż jakaś tam zatoka. Brawo!!!

Avatar
ciepły z dzierżawnej / 20 czerwca 2013 o 07:58

owadowi za jego dzieło upadania miasta nalezy postawić POMNIK na pl. Litewskim

Avatar
ja@ / 20 czerwca 2013 o 07:50

Mosir to jest biznes po lubelsku.Czy ktoś widział rozliczenie Wrotkowa?Ile wydano i ile wpływa?A restauracja Marina odebrana Augustyniakowi-co z nią? Ile toalet jest na Marinie? A tor przy Janowskiej?...

a co sie stało z terenem miejskim przekazanym przed laty ZA DARMO !!! kolesiom z PZM ?? Sprzedali za 8 mln deweloperowi , dolożyli 2 mln na inny tor a co z reszta pieniedzy?!! Polacy to głupi naród , wybicie inteligencji w II w.ś i komunie zrobilo swoje.

a co sie stało z terenem miejskim przekazanym przed laty ZA DARMO !!! kolesiom z PZM ?? Sprzedali za 8 mln deweloperowi , dolożyli 2 mln na inny tor a co z reszta pieniedzy?!! Polacy to głupi naród , wybicie inteligencji w II w.ś i komunie zrobilo swoje.

rozwiń
Avatar
nieryb / 20 czerwca 2013 o 07:10

Mosir to jest biznes po lubelsku.Czy ktoś widział rozliczenie Wrotkowa?Ile wydano i ile wpływa?A restauracja Marina odebrana Augustyniakowi-co z nią? Ile toalet jest na Marinie? A tor przy Janowskiej?...

Avatar
S Y L W E S T E R / 20 czerwca 2013 o 00:50

-------------------DLACZEGO  NIE  MA  DONIESIENIA  DO  KRAKOWSKIEJ   PROKURATURY ?-=---------  do krakowskiej  Prokuratury  gdyż  lubelska  prokuratura  pertraktuje  z  lubelskim  ratuszem  pomieszczenia   Domu  Dziecka  na  potrzeby  Prokuratury  i  byłby  konflikt  interesów .      Teraz  Prezydent  podpowiada MOSiR  ma  to  budować (?).    Dlaczego  ma  to  budować  MOSiR  gdy  MOSiR  juiż  nie  jest  miejską  fi rmą, bo Prezydent  z  MOSiR  zrobił  ":Spółkę" .     Czyli  Prezydent  znowu  kombinuje  aby  Marina  prze szła  w  prywatne  kombinatorskie  ręce !.      PREZYDENCIE !  "ĆWOKU  JEDEN"    ZAPAMIĘTAJ  KOMBINA TORZE ,  ŻE  ---  ZALEW  ZEMBORZYCKI   JEST  PUBLICZNYM  AKWENEM  WODNYM  NALEŻĄCYM  DO MIESZKAŃCÓW  LUBLINA !!!.    Prezydent  nie  ma  prawa "handlować"  Zalewem Zemborzyckim  i  tere nami  rekreacyjnymi  wokół  Zalewu  Zemborzyckiego !.   Gdzie  są   Radni "PIS-u"  w  Ratuszu ,  dlaczego NIE  BLOKUJECIE  PRZESTĘPCZYCH  DECYZJI  PREZYDENTA  ŻUKA ? .   Taka  przystań  żaglowa  może i dla  Mieszkańców  Lublina  byłaby  przydatna (?) .  Jeżeli  tak  , to  niech  Ratusz  sam  buduje  przystań  a póżniej  będziemy  mogli  w  miejskiej Przystani  wypożyczać  żaglówki  i  po  prostu  płacić  Miastu  czyli  sobie  za  wynajem  żaglówek .   Czy  to  nie  jest  lepsze  rozwiązanie, niż  ciągłe  kombinacje ? .

-------------------DLACZEGO  NIE  MA  DONIESIENIA  DO  KRAKOWSKIEJ   PROKURATURY ?-=---------  do krakowskiej  Prokuratury  gdyż  lubelska  prokuratura  pertraktuje  z  lubelskim  ratuszem  pomieszczenia   Domu  Dziecka  na  potrzeby  Prokuratury  i  byłby  konflikt  interesów .      Teraz  Prezydent  podpowiada MOSiR  ma  to  budować (?).   ... rozwiń

Avatar
Michał / 20 czerwca 2013 o 00:39

Bardzo dobrze, że nie dostali piniędzy. Najlepiej poprosić o 8 "baniek" a potem upadłość.

Pan Żuk dobrze zrobił. Jak nie zmini swojego myślenia to zostanie na stołku jeszcze dobrych pare lat.

Avatar
ryś / 19 czerwca 2013 o 22:43

I tak będą do przodu o 1 mln minus rzeczywisty koszt "analiz"

Avatar
jurek / 19 czerwca 2013 o 22:07

zakrecil zukiem ten trojkanowski od kawy, cale szczescie ze zuk przejzal na oczy. pogonic tych z rady fundacji i tyle. niech oddadza kase. panie kawa wstyd.

Avatar
bronek / 20 czerwca 2013 o 10:12

"nie miałem pojęcia o kosztach"  - Artur Kawa. Kto jak kto ale były prezes i główny udziałowiec jednej z największych firm w Lublinie (Emperia Holding, stokrotka) nie powinien mieć problemu z oszacowaniem kosztów inwestycji. Można pomylić się o kilka procent, no może o 20%, ale 8 mln złotych to ciężko nie zauważyć przy planowaniu inwestycji. Z drugiej strony dlaczego sam nie zainwestuje w ten "biznes dla bogaczy". Dla niego 8 mln to tak jak dla innych zwykłych zjadaczy chleba 100 zł.

Avatar
zainteresowany i zbulwerso / 20 czerwca 2013 o 09:35

W innym lokalnym dzienniku jest dokładniej o tej kwestii. Warto zwrócić uwagę na to krótkie napomknienie, że MOSiR po wzięciu kasy z UE będzie "prosił" o pomoc merytoryczną LCŻ. Tzn. że spółeczka nadal będzie tu nieźle zarabiać i pan Kawa dostanie i tutaj swoją "działkę". No i uwaga, pan prezydent uważa, że ci fachowcy, którzy nie potrafili nawet poprawnego kosztorysu zrobić, teraz będą oferować najlepszą pomoc przy budowie prawdziwego centrum żeglarstwa?? Ci nieudacznicy, co chcą wyciągać tylko pieniądze od miasta? Zabronić prezydentowi wchodzić w układy z LCŻ. Wybranie współorganizatora takiej inwestycji powinno odbyć się w drodze przetargu!

W innym lokalnym dzienniku jest dokładniej o tej kwestii. Warto zwrócić uwagę na to krótkie napomknienie, że MOSiR po wzięciu kasy z UE będzie "prosił" o pomoc merytoryczną LCŻ. Tzn. że spółeczka nadal będzie tu nieźle zarabiać i pan Kawa dostanie i tutaj swoją "działkę". No i uwaga, pan prezydent uważa, że ci fachowcy, którzy nie potrafili nawet poprawnego kosztorysu zrobić, teraz będą oferować najlepszą pomoc przy budowie prawdziwego centrum żeglarstwa?? Ci nieudacznicy, co chcą wyciągać tylko pieniądze od miasta? Zabronić prezydentowi ... rozwiń

Avatar
New / 20 czerwca 2013 o 08:30

Bardzo dobrze ze nie bedzie, są wazniejsze sprawy w mieście niż jakaś tam zatoka. Brawo!!!

Avatar
ciepły z dzierżawnej / 20 czerwca 2013 o 07:58

owadowi za jego dzieło upadania miasta nalezy postawić POMNIK na pl. Litewskim

Avatar
ja@ / 20 czerwca 2013 o 07:50

Mosir to jest biznes po lubelsku.Czy ktoś widział rozliczenie Wrotkowa?Ile wydano i ile wpływa?A restauracja Marina odebrana Augustyniakowi-co z nią? Ile toalet jest na Marinie? A tor przy Janowskiej?...

a co sie stało z terenem miejskim przekazanym przed laty ZA DARMO !!! kolesiom z PZM ?? Sprzedali za 8 mln deweloperowi , dolożyli 2 mln na inny tor a co z reszta pieniedzy?!! Polacy to głupi naród , wybicie inteligencji w II w.ś i komunie zrobilo swoje.

a co sie stało z terenem miejskim przekazanym przed laty ZA DARMO !!! kolesiom z PZM ?? Sprzedali za 8 mln deweloperowi , dolożyli 2 mln na inny tor a co z reszta pieniedzy?!! Polacy to głupi naród , wybicie inteligencji w II w.ś i komunie zrobilo swoje.

rozwiń
Avatar
nieryb / 20 czerwca 2013 o 07:10

Mosir to jest biznes po lubelsku.Czy ktoś widział rozliczenie Wrotkowa?Ile wydano i ile wpływa?A restauracja Marina odebrana Augustyniakowi-co z nią? Ile toalet jest na Marinie? A tor przy Janowskiej?...

Avatar
S Y L W E S T E R / 20 czerwca 2013 o 00:50

-------------------DLACZEGO  NIE  MA  DONIESIENIA  DO  KRAKOWSKIEJ   PROKURATURY ?-=---------  do krakowskiej  Prokuratury  gdyż  lubelska  prokuratura  pertraktuje  z  lubelskim  ratuszem  pomieszczenia   Domu  Dziecka  na  potrzeby  Prokuratury  i  byłby  konflikt  interesów .      Teraz  Prezydent  podpowiada MOSiR  ma  to  budować (?).    Dlaczego  ma  to  budować  MOSiR  gdy  MOSiR  juiż  nie  jest  miejską  fi rmą, bo Prezydent  z  MOSiR  zrobił  ":Spółkę" .     Czyli  Prezydent  znowu  kombinuje  aby  Marina  prze szła  w  prywatne  kombinatorskie  ręce !.      PREZYDENCIE !  "ĆWOKU  JEDEN"    ZAPAMIĘTAJ  KOMBINA TORZE ,  ŻE  ---  ZALEW  ZEMBORZYCKI   JEST  PUBLICZNYM  AKWENEM  WODNYM  NALEŻĄCYM  DO MIESZKAŃCÓW  LUBLINA !!!.    Prezydent  nie  ma  prawa "handlować"  Zalewem Zemborzyckim  i  tere nami  rekreacyjnymi  wokół  Zalewu  Zemborzyckiego !.   Gdzie  są   Radni "PIS-u"  w  Ratuszu ,  dlaczego NIE  BLOKUJECIE  PRZESTĘPCZYCH  DECYZJI  PREZYDENTA  ŻUKA ? .   Taka  przystań  żaglowa  może i dla  Mieszkańców  Lublina  byłaby  przydatna (?) .  Jeżeli  tak  , to  niech  Ratusz  sam  buduje  przystań  a póżniej  będziemy  mogli  w  miejskiej Przystani  wypożyczać  żaglówki  i  po  prostu  płacić  Miastu  czyli  sobie  za  wynajem  żaglówek .   Czy  to  nie  jest  lepsze  rozwiązanie, niż  ciągłe  kombinacje ? .

-------------------DLACZEGO  NIE  MA  DONIESIENIA  DO  KRAKOWSKIEJ   PROKURATURY ?-=---------  do krakowskiej  Prokuratury  gdyż  lubelska  prokuratura  pertraktuje  z  lubelskim  ratuszem  pomieszczenia   Domu  Dziecka  na  potrzeby  Prokuratury  i  byłby  konflikt  interesów .      Teraz  Prezydent  podpowiada MOSiR  ma  to  budować (?).   ... rozwiń

Avatar
Michał / 20 czerwca 2013 o 00:39

Bardzo dobrze, że nie dostali piniędzy. Najlepiej poprosić o 8 "baniek" a potem upadłość.

Pan Żuk dobrze zrobił. Jak nie zmini swojego myślenia to zostanie na stołku jeszcze dobrych pare lat.

Avatar
ryś / 19 czerwca 2013 o 22:43

I tak będą do przodu o 1 mln minus rzeczywisty koszt "analiz"

Avatar
jurek / 19 czerwca 2013 o 22:07

zakrecil zukiem ten trojkanowski od kawy, cale szczescie ze zuk przejzal na oczy. pogonic tych z rady fundacji i tyle. niech oddadza kase. panie kawa wstyd.