czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Zagramy w golfa nad Zalewem Zemborzyckim?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2010, 19:49

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji stara się o unijne pieniądze na zbudowanie akademii golfowej. Powstałaby ona u zbiegu ul. Żeglarskiej i Osmolickiej.

– Złożyliśmy już wniosek o dofinansowanie budowy akademii i pola golfowego – informuje Mariusz Szmit, dyrektor MOSiR.

Początkowo akademię z sześciodołkowym polem i strzelnicą nad zalewem chciał wybudować Pierwszy Lubelski Klub Golfowy. Z taką propozycją zgłosił się jesienią 2008 r. do MOSiR. Ośrodek, który jest zarządcą gruntów, powiedział „tak”.

Ale ostateczna decyzja należała do miejskich radnych. Projekt uchwały w tej sprawie wzbudził ich wątpliwości. Był kilka razy wycofywany z porządku sesji. Ostatecznie w maju radni zgodzili się na oddanie parceli w dzierżawę na okres do 15 lat.

W takiej sytuacji MOSiR musiałby ogłosić przetarg na dzierżawcę, który sam zbuduje akademię. Dla Pierwszego Lubelskiego Klubu Golfowego to jednak za duży koszt, a innych chętnych nie było. Dlatego pojawiła się groźba, że pole nie powstanie.

Ośrodek i klub znalazły jednak na to sposób – dofinansowanie z Unii. – Ośrodek jest głównym wnioskodawcą, a klub będzie tzw. partnerem społecznym – mówi dyr. Szmit.

Cały projekt ma pochłonąć 1,2 mln zł. Unia Europejska może dać 85 proc. tej kwoty. MOSiR dołoży resztę jako tzw. wkład własny.

– Jeśli uda nam się zdobyć dofinansowanie i zbudować pole, wtedy klub będzie mógł zostać jego operatorem – wyjaśnia Szmit. Oznacza to, że klub będzie pobierał opłaty od graczy korzystających z pola czy za lekcje gry, a MOSiR z dzierżawy pola.

W ten sposób akademia pozostanie własnością miasta, ale będzie prowadzona przez profesjonalny klub golfowy. – To innowacyjny projekt w skali całego kraju – podkreśla Grzegorz Puszkarski, prezes Pierwszego Lubelskiego Klubu Golfowego. – Połączylibyśmy publiczny charakter akademii z interesami prywatnymi.

Z pola i strzelnicy mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy miasta. – Ale chcemy też uczyć gry w golfa dzieci i młodzież – zaznacza Puszkarski. – Będziemy chcieli np. prowadzić zajęcia w lubelskich szkołach.

Decyzja o unijnym dofinansowaniu na zapaść w I kwartale przyszłego roku. Jeśli pieniądze zostaną przyznane, akademia ruszy jeszcze w tym roku.

– Sama budowa pola golfowego nie jest skomplikowana – podkreśla Puszkarski.
Jeśli uda się z golfem, w podobny sposób nad zalewem mogą powstać inne ośrodki, m.in. centrum żeglarskie, o którym pisaliśmy niedawno.

– To pierwsza taka próba. Zobaczymy, czy się uda – zastrzega dyrektor Szmit. – Ale być może w przyszłości będziemy wykorzystywali środki unijne i współpracę z różnymi parterami także w innych projektach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lars
bumer
boryna
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lars
Lars (2 lutego 2013 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Foto z drugiego lub jedenastego dołka w Wierzchowiskach - nad Zalew nie bliżej?
Rozwiń
bumer
bumer (22 stycznia 2010 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Golf to masowy sport na świecie dobrze że Lublin próbuje go propagować .Inicjatywa godna poparcia i dofinansowania z Unii przynajmniej ludzie będą grać w golfa a nie siedzieć na trybunach jak przy budowie innych obiektów choćby stadionów piłkarskich garstka gra a większość ogląda w golfie większość gra bo w golfa każdy grać podobno może.
Rozwiń
boryna
boryna (5 stycznia 2010 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetny pomysł i oby lublin dostał taki prezent od Unii wiem że golf to będzie sport olimpijski od 2016r .Lublin ma okazję stać się liderem szkolenia olimpijczyków bo tylko na obiektach komunalnych ze względu na ceny usług można przeprowadzić odpowiednią selekcję młodzierzy do tego pięknego sportu który stał się sportem masowym na świecie. Ponad 60 milionów ludzi uprawia go z zapałem dlatego po 100 latach powraca do dyscyplin olimpijskich i to powinno cieszyć. Z przyjemności będę oczekiwał powstania tego obiektu i zapewne przyjade tam ze swymi dziećmi .
Rozwiń
noname
noname (4 stycznia 2010 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ręce opadają na takie pomysły. Kolejny sport dla elit , a może jakieś TKKFy dofinansujecie niz angażować się w kolejne wydumane projekty. Niby środki unijne, ale kogoś trzeba w to zaangażować a pożytek społeczny żaden. No ale PO to przecież partia biznesowych elit. Wszystko wiadomo. Głusujcie na Słońce Peru !
Rozwiń
Lublin ESK 2016
Lublin ESK 2016 (4 stycznia 2010 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obok stawow krolewskich na terenie ogrodkow emerytow pod zamkiem i toru wyscigow konnych oraz kolejki linowej to kolejna niespelniona obietnica ratusza kto w to jeszcze wierzy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!