środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Zajęcia z przysposobienia wojskowego wrócą do szkół? Tego chce minister

Dodano: 9 listopada 2016, 16:37

fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum<br />
fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum

Minister obrony narodowej chce przywrócenia w szkołach zajęć z przysposobienia wojskowego. Nauczyciele pomysł krytykują

Podczas ćwiczeń organizacji paramilitarnych w Mińsku Mazowieckim Antoni Macierewicz stwierdził, że zrezygnowanie z zajęć przysposobienia obronnego w szkołach było błędem.

– Ruch proobronny jest bardzo ważnym elementem przygotowania społeczeństwa na sytuację kryzysową, na sytuację zagrożenia – przekonuje minister. – W przyszłym roku będę dążył do tego, by wychowanie obywatelskie obejmowało także przysposobienie wojskowe.

To już druga taka wypowiedź, bo zapowiedź przywrócenia tego typu zajęć padła już także we wrześniu. Minister mówił wtedy, że trwają już rozmowy na ten temat i ma nadzieję, że taki przedmiot mógłby zostać wprowadzony od 2018 r. Lekcje objęłyby wszystkie uczące się dzieci.

Pomysł krytykują, choć nieoficjalnie, lubelscy nauczyciele. – Nie róbmy z młodego pokolenia mięsa armatniego. Uczmy ich nowoczesnego patriotyzmu, który mówi, że dla ojczyzny trzeba żyć, a nie umierać – apeluje dyrektor jednego z lubelskich gimnazjów. – W tym kierunku powinna być prowadzona zarówno edukacja, jak i polityka. Przy tej ekipie rządzącej wydaje mi się jednak, że to piewcy przegranych powstań zafascynowani wojną. To nie jest właściwa postawa w XXI wieku.

– Sam uczyłem się przysposobienia obronnego i na nic się to nie zdało – przyznaje nauczyciel z jednego z bardziej znanych lubelskich ogólniaków. – Jeśli zwiększać już liczbę godzin to o przedmioty, których znajomość przyda się w dorosłym życiu lub przynajmniej podczas egzaminów na studnia. Jeśli któryś z młodych ludzi ma ciągoty do wojska może zapisać się do klasy mundurowej. Wszyscy przez to przechodzić nie muszą.

Podczas lekcji z „Przysposobienia obronnego” wprowadzonych do polskich szkół w połowie ubiegłego wieku uczniowie szkół średnich zajmowali się zagadnieniami z obrony cywilnej, uczyli się udzielania pierwszej pomocy, postępowania w wypadku katastrof oraz składaniem broni i strzelaniem. W 2012 r. zajęcia z PO zastąpiła edukacja dla bezpieczeństwa wykładana także w gimnazjach. W proponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowej podstawie programowej liczba godzin przeznaczona na te zajęcia ma zostać zwiększona.

Czytaj więcej o: szkoła edukacja
ha ha ha
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ha ha ha
ha ha ha (10 listopada 2016 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Głupi jestes nazywając dyrektora debilem.wojna to nie film czy gierka na kompie.zabijanie to obłęd i glupota.zadne choragiewki i ziemia nie sa tego warte.nalezy zrobic wszystko zeby uniknąć tego piekła -czyli uciekać.sam sobie walcz u boku tego faceta ktory pcha Polskę w konflikty.ja to p....
kolejny "mondry" który myśli, że jak się zamknie oczy albo schowa głowę w piasek, to wszyscy na około zrobią to samo i problemy znikną. Niestety będzie całkiem na odwrót - państwo z tak zdegenerowanym społeczeństwem, o żałosnym morale i zerowej chęci obrony własnego dobytku i życia pierwsze stanie się ofiarą silnych sąsiadów. Uciekaj, uciekaj, aż do płotu z drutu kolczastego, który ci postawią z jednej czy drugiej strony :D
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2016 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy młody człowiek po zakończeniu edukacji na poziomie szkoły średniej/zawodowej powinien na rok czasu iść obowiązkowo do wojska. Studia dopiero później. Pacyfiści i osoby z kategorią D. służba zastępcza polegająca na sprzątaniu ulic, opiece nad chorymi i niepełnosprawnymi w szpitalach, hospicjach, domach opieki. Osoby uchylające się od służby wojskowej bądź służby zastępczej bezwzględna kara dwóch lat pozbawienia wolności. Przeszkolenie w trybie przyśpieszonym (3-4 miesięcznym) powinny przejść również wszystkie osoby z kategorią A, które nie były nigdy w wojsku a nie przekroczyły 40 roku życia. Zacząć od bezdzietnych, bezrobotnych etc...
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2016 o 13:44) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten nauczyciel to jakiś pacyfista nawiedzony ! Nie lubię Macierewicza, ale pomysł jest bardzo słuszny. Trzeba wiedzieć np. jak zachować się w przypadku ataku atomowego, jak się bronić itp.
Rozwiń
dykt
dykt (10 listopada 2016 o 09:23) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
Mi się to nie raz przydało, przynajmniej pierwsza pomoc! I to każdy człowiek powinien znać i wiedzieć jak się zachować i co robić w czasie np zauważenia wypadku samochodowego... Przynajmniej podstawy, to że ktoś będzie umiał ratować czyjeś życie myśle że nikomu nie zaszkodzi. 
Rozwiń
Gość
Gość (10 listopada 2016 o 05:21) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Głupi jestes nazywając dyrektora debilem.wojna to nie film czy gierka na kompie.zabijanie to obłęd i glupota.zadne choragiewki i ziemia nie sa tego warte.nalezy zrobic wszystko zeby uniknąć tego piekła -czyli uciekać.sam sobie walcz u boku tego faceta ktory pcha Polskę w konflikty.ja to p....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!