piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Zakazali chowania ciał w części cmentarza na Majdanku. Żeby nie skazić wody pitnej

Dodano: 3 kwietnia 2017, 09:53
Autor: Dominik Smaga

Skażeniu wody pitnej przez toksyny zapobiec ma zakaz chowania ciał nie poddanych kremacji wprowadzony na części cmentarza na Majdanku. Zakaz uchwaliła Rada Miasta. Problemem jest bliskość ujęcia zaopatrującego miejskie wodociągi

To wyjątkowo niefortunne sąsiedztwo: niedaleko największego w mieście cmentarza znajduje się ujęcie wody „Dziesiąta”, jedno z największych i najważniejszych w Lublinie, zaopatrujące tysiące mieszkań. Pobierana stąd woda spełnia wszelkie normy, ale kiedyś może się to zmienić, ponieważ ujęciu zagraża skażenie toksynami z ludzkich zwłok, w tym śmiertelnie niebezpieczną kadaweryną zwaną trupim jadem. Dlatego to źródło wody trzeba będzie zamknąć i zastąpić innym.

Na szczęście jest to bomba z opóźnionym zapłonem i dzięki badaniom wiadomo jak pracuje zegar tej bomby, czyli jakie jest tempo wsiąkania toksyn w grunt.

– Zwracaliśmy się kilkakrotnie o opinię hydrogeologiczną – uspokajała Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora miejskiego Wydziału Planowania na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta, na którym uchwalono nowy plan zagospodarowania cmentarza. Właśnie ten plan ma zapewnić dodatkowy czas na znalezienie nowego źródła wody.

Taki skutek ma przynieść zapisany w tym dokumencie zakaz grzebania zwłok nie poddanych kremacji, który obowiązywać ma na części cmentarza. Na mapie pojawiła się linia, a z jednej jej strony będzie wolno chować tylko spopielone ciała. Natomiast dodatkowym miejscem na tradycyjne pochówki stanie się teren rezerwowany wcześniej pod budowę drugiej kaplicy. Zamiast ją budować, miasto zamierza powiększyć tę już istniejącą. Zwolnione w ten sposób miejsce na pochówki powinno wystarczyć na dwa lata.

Zakaz ma obowiązywać aż do czasu, gdy Ratusz podłączy do miejskiej sieci dodatkowe ujęcie. Leży ono w podlubelskiej Turce, skąd wodę czerpała nieistniejąca już dzisiaj Odlewnia Żeliwa Ursus.

– W tym momencie dokonujemy przejęcia tego majątku. Dopiero jak go przejmiemy i zinwentaryzujemy, będziemy mogli mówić o kosztach inwestycyjnych – przyznał radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Zastrzegł też, że ujęcie w Turce jest potrzebne nie tylko ze względu na problem z cmentarzem: – Żadnego ujęcia nie mamy po północnej stronie miasta.

Równocześnie miasto przygotować ma nowy cmentarz komunalny w rejonie ul. Poligonowej. – W roku 2018 powinniśmy rozpocząć pewien proces przygotowujący tę inwestycję – zapowiedział Szymczyk. Na razie nowy cmentarz jest tylko na deskach planistów.

Czytaj więcej o: Lublin majdanek cmentarz
Mucha
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mucha
Mucha (16 sierpnia 2017 o 00:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Woda w domkach obok Majdaka strasznie śmierdzi, może już jest skażona.Mieszkańcy kupują wodę całymi zgrzewkami w sklepach, bo z tej z kranu nie da się nic ugotować do jedzenia.Niech Sanepid skontroluje wodę na uliczkach przy ul. Sulisławickiej.
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zmarnowano dobre ujęcie wody pod rozbudowę cmentarza na Majdanku a przecież podczas zbierania uwag w sprawie MPZ tego terenu nawet mieszkańcy o tym pisali ale odrzucono uwagi! Można to sprawdzić bo ślad po uwagach jest w UM
Rozwiń
Gość
Gość (3 kwietnia 2017 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cmentarz posrod blokow ktore buduja sie tutaj od 20 lat coz za poroniony pomysl
Rozwiń
ja
ja (3 kwietnia 2017 o 14:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Cmentarz na Poligonowej będzie leżał w jednym z najwyższych punktów Lublina. Szeroko ogarniając działy wodne i dorzecze czechówki kadaweryną. Mądre to?
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Absolutnie  niedopuszczalne. Jest  jeszcze  czas  na  zmiany .
Rozwiń
ja
ja (3 kwietnia 2017 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Krótka piłka, zniwelować teren, ciała poddawać tylko kremacji, urna zamknięta w ziemi a na wierzchu mała tabliczka z informacją o zmarłym jednakowa dla wszystkich czy to bogaty czy biedny. Powinno to być ustalone odpowiednimi przepisami. Wysiana trawka i gospodarz cmentarza sprząta. An nie jak dotychczas, znicze, wiązanki betony i inne cuda! Idźmy ku nowemu a nie w zabobony -amen. -
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
To jest  wyjście  .......ale  przede  wszystkim  nie  robić cmentarzy  w  pobliżu  osiedli  , tak  jak  planują  na Botaniku  .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!