niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Zakup karty prepaid tylko na dowód? Sprawdziliśmy, jak to działa w Lublinie

Dodano: 27 lipca 2016, 15:56

Od poniedziałku weszły w życie przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Obligują one do podania danych osobowych przy kupowaniu kart przedpłaconych telefonii komórkowej. Sprawdziliśmy jak to działa.

W myśl nowych przepisów osoby kupujący kartę startową by rozmawiać, wysyłać wiadomości czy korzystać z Internetu muszą podawać imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości. Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej - numer paszportu lub karty pobytu.
Gdy karty kupuje firma – musi podać swoją nazwę i jeden z numerów - REGON, NIP, KRS, albo numer ewidencji działalności gospodarczej.

Dostawca nie ma prawa rozpocząć świadczenia usług zanim nie potwierdzi tożsamości osób, lub zgodności danych firmy w odpowiednim rejestrze.

Tyle zasady. Wczoraj sprawdzaliśmy w Lublinie jak wygląda to w praktyce. 

Po wizycie w centrum w: kiosku z prasą, saloniku prasowym oraz punkcie gdzie można kupić telefon, naprawić go lub oddać w komis – mamy jedną kartę sieci Plusa (Plush na kartę). Kupioną w kiosku.

Bez mrugnięcia oka sprzedawca ją podał, zainkasował 5 zł. I koniec. Dopiero po umieszczeniu w aparacie i przy próbie jej użycia słychać komunikat, że trzeba się udać do punktu firmowego operatora i tam zarejestrować.

Gdyby nie kłopoty z wydaniem reszty mielibyśmy podobną kartę sieci Virgin. Sprzedawca w punkcie handlującym i naprawiającym sprzęt elektroniczny (głównie telefony) też nawet się nie zająknął, że weszły nowe przepisy i że natychmiastowe skorzystanie z karty będzie niemożliwe. Zdał się na operatora.

O potrzebie rejestracji informował sprzedawca saloniku prasowego. I uprzedzał, że nie ma jeszcze możliwości rejestracji karty. Sprzedać, sprzeda, ale nie będzie ona aktywna aż on ją wprowadzi do systemu, a nie wprowadzi bo nie może. Życzliwie sugerował wizytę w punkcie obsługi operatora telefonii komórkowej.

Wynika z tego, że to kupujący powinien wiedzieć o zmianie przepisów, jeśli nie chce zostać z nieaktywną kartą w sytuacji, gdy jest ona bardzo potrzebna.

Co więcej. Do 1 lutego 2017 r. zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną jest czas, aby zarejestrować dane osobowe użytkowników kart przedpłaconych, które już mamy. Po tym dniu karty, których użytkownicy nie podadzą swoich danych, zostaną wyłączone.

Sejm uchwalił ustawę 10 czerwca, a prezydent podpisał 22 czerwca. Ogłoszono ją 24 czerwca. Ustawa weszła w życie 2 lipca, ale przepisy dotyczące kart prepaid - po 30 dniach od ogłoszenia.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 dni temu o 03:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***s://***youtube.com/watch?v=aa4hgx-kycg
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 19:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zajebisty "artykuł" o niczym...
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Śmiech na sali błazenada na całego :) kredyty wyłudzają a tu awantura o kartę :)
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
We Francji od dawna to mieli i jakoś nie pomogło. Polecam obejrzeć Citizefour, lub/i stary Enemy of the State, a nawet polski Władcy marionetek" Wszystko stanie się wtedy jasne :)
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2016 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Obligują one do podania danych osobowych przy kupowaniu kart przedpłaconych telefonii komórkowej. " Przestańcie wypisywać bzdury! Do zakupu karty nie jest potrzebny żaden dokument! Dane są potrzebne do AKTYWACJI.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!