Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 sierpnia 2011 r.
19:45
Edytuj ten wpis

Zakupy: Ile kosztują podręczniki i niezbędne przybory do szkoły

0 5 A A
Nasz drogi uczeń idzie do szkoły (Bartłomiej Żurawski)
Nasz drogi uczeń idzie do szkoły (Bartłomiej Żurawski)

Rodzice narzekają, że przed 1 września muszą na każdego ucznia wydać kilkaset złotych. Największy rachunek zapłacą w księgarni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W tym roku na wyprawkę dla starszego syna musieliśmy wydać aż 800 zł! Z roku na rok wszystko drożeje. A wydatek jest podwójny, bo mamy dwoje uczących się dzieci – narzeka Magdalena Sadowska z Lublina, mama Daniela, który idzie do V klasy (na zdjęciu) i Kamila.

– Najgorsze jest to, że młodszy syn, który teraz idzie do trzeciej klasy, nie może korzystać z książek brata. Podręczniki do nauczania początkowego cały czas się zmieniają. A tu można by było sporo oszczędzić.

Państwo Sadowscy na same podręczniki dla synów muszą wydać ok. 600 zł. Koszt książek do III klasy szkoły podstawowej to ok. 200 zł, a do V – ok. 400 zł.

Różnica w cenie podręczników w porównaniu z ubiegłym rokiem wynika m.in. ze zmiany stawki VAT, która teraz wynosi 5 proc.

– Może nie jest to duża różnica, jeśli książka kosztowała np. 20 zł, to teraz trzeba zapłacić o złotówkę więcej. Ale przy zakupie większej ilości podręczników będzie to odczuwalne – zaznacza Danuta Gacka, właścicielka księgarni przy ul. Królewskiej w Lublinie. – Najdroższe są książki językowe, bo drukuje się je według cen w konkretnym kraju. Są to, oczywiście, ceny w danej walucie – dodaje.

A oprócz podręczników trzeba jeszcze kupić przybory szkolne, plecak oraz strój do ćwiczeń i buty na wf. W większość sieci handlowych można jednak skorzystać ze specjalnych akcji promocyjnych.

– Wiadomo, że dla dzieci liczy się to, co jest modne. Chcą mieć ulubionych bohaterów bajek na plecakach i przyborach szkolnych. A takie rzeczy są niestety droższe – dodaje Sadowska.

– Co roku jest taka tendencja. Postacie z kinowych hitów natychmiast trafiają na okładki zeszytów, piórniki, długopisy i plecaki. Dostępne są całe kolekcje – mówi Rafał Dubis, kierownik działu papeteria w E.Leclerc. – Najbardziej popularne są teraz "Auta”, "Ben 10”, a wśród dziewczynek "Hello Kitty”.

Moda to jednak nie wszystko. – Ważne, żeby dziecko miało również komfort. Dlatego ważne są m.in. dobrze dobrane plecaki. Polecałbym szczególnie te z usztywnianymi plecami, które są dużo lepsze dla kręgosłupa. Ciekawą propozycją dla młodszych uczniów są też zmywalne długopisy i flamastry z końcówką odporną na wgniatanie – tłumaczy sprzedawca z działu papierniczego w księgarni Ezop w Lublinie.

– Przydatne są też pióra modułowe, idealne dla dzieci, które dopiero uczą się pisać. Można je dowolnie składać, dzięki czemu dopasowują się do ręki – dodaje.

ILE KOSZTUJĄ PODRĘCZNIKI?

• I klasa szkoły podstawowej – pakiet podręczników ok. 190 zł
• II–III klasa szkoły podstawowej – pakiet podręczników ok. 210 zł
• I–III klasa szkoły podstawowej – książki językowe – 40–80 zł
• IV–VI klasa szkoły podstawowej – komplet podręczników (z książkami językowymi) ok. 400 zł
• I–III klasa gimnazjum – komplet podręczników (z książkami językowymi) ok. 600 zł
• I–III klasa liceum – ok. 30 zł/podręcznik, ok. 15 zł/ćwiczenia, 70–90 zł/podręcznik językowy+ćwiczenia.
• Podręczniki do religii na wszystkich poziomach nauki – 15–20 zł.

Przykładowe ceny z jednej z lubelskich księgarni.

PJN o podręcznikach

W związku z rosnącymi cenami podręczników posłowie PJN zaproponowali, żeby książki kupowane były do szkolnych bibliotek. Uczniowie wypożyczaliby je na lekcje. Dzięki temu korzystałaby z nich cała szkoła. Według PJN wydawcy powinni też zaopatrywać szkoły w e-booki.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 15:52
Dzień dobry. Dołączam do pytających. Czy ktoś może powiedzieć coś więcej w temacie? Deb0308 - Fajna rzecz:
Avatar
@-mi / 30 sierpnia 2012 o 10:37
w tym roku za podręczniki córki zapłaciłam już niewiele ponad 500zł, szukałam najtaniej jak się da, zostały mi jeszcze 2 do kupienia. Niestety zauważyłam, że nie tylko ciągłe zmiany podstawy programowej biją rodziców po kieszeni. Obecnie do każdego podręcznika są zeszyty ćwiczeń, nawet do pracy techniki(!), czasami 1 przedmiot ma dwa podręczniki i dwa zeszyty ćwiczeń (na I i II semestr). Nauczyciele wymagają zakupu i podręczników i ćwiczeń, bo często mają 'dobre układy z wydawnictwami". Nie zawsze jednak ćwiczenia są w pełni wykorzystane na zajęciach. Wątpliwym jest też zasadność używania zeszytów ćwiczeń z takich przedmiotów jak religia, praca technika, i wiele innych. Ćwiczenia są w mojej ocenie również narzędziem rozleniwiającym nauczycieli i uczniów, nauczyciele nie prowadzą wówczas zajęć w sposób interesujący, kreatywny, a uczniowie niestety nie uczą się pisania, ćwiczenia ręki i umysłu, budowania dłuższych wypowiedzi, że o zdaniu nie wspomnę. Ich zadaniem jest wyłącznie wypełnianie pustych wykropkowanych pól, i tak na wszystkich przedmiotach z polskim włącznie, i tak przez wiele lat. a najgorsze w tym wszystkim jest to, że niestety jest to akceptowane przez Ministerstwo, które dopuszcza coraz gorszej jakości merytorycznej, a coraz bardziej pstrokate i wyrafinowane wizualnie podręczniki i o zgrozo zeszyty ćwiczeń nie zastanawiając się, że niestety gotowe ćwiczenia wcale nie są dobrym środkiem edukacji, a powinny być jedynie wykorzystywanym z umiarem narzędziem pomocniczym nauczycieli. Dzieci z mojego-wcale nie najstarszego- pokolenia przede wszystkim notowały, liczyły, pisały w zeszytach! Apel stąd do władz oświatowych: nie akceptujcie bezkrytycznie zeszytów ćwiczeń dla wszystkich przedmiotów! Apel do nauczycieli: nie wymagajcie zakupu zeszytów ćwiczeń w przypadkach, gdy nie jest to konieczne, a wręcz szkodliwe, włączcie etyczne myślenie i nie oskubujcie rodziców za namową wydawnictw. Inaczej wyrośnie nam kolejne pokolenie półanalfabetów nie potrafiących pisać, formułować myśli, czytać ze zrozumieniem.
w tym roku za podręczniki córki zapłaciłam już niewiele ponad 500zł, szukałam najtaniej jak się da, zostały mi jeszcze 2 do kupienia. Niestety zauważyłam, że nie tylko ciągłe zmiany podstawy programowej biją rodziców po kieszeni. Obecnie do każdego podręcznika są zeszyty ćwiczeń, nawet do pracy techniki(!), czasami 1 przedmiot ma dwa podręczniki i dwa zeszyty ćwiczeń (na I i II semestr). Nauczyciele wymagają zakupu i podręczników i ćwiczeń, bo często mają 'dobre układy z wydawnictwami&... rozwiń
Avatar
yyy paraf / 12 sierpnia 2011 o 13:35
wspaniale, że udało się na zeszycie zaoszczędzić kilka groszy, przydadzą się żeby opłacić 100% marże w sklepikach szkolnych. Cebularz w sklepie 1 zł, w sklepiku szkolnym 2 zł. Poza tym te kilka groszy jest imponująco ważne przy kilkuset złotowej cenie podręczników. AAAAAAAA edukacja jest bezpłatna, szkoła radosna, dzieci szczęśliwe? nie w tym kraju i nie w tym systemie? ciiiii!
Avatar
paraf / 12 sierpnia 2011 o 11:06
WITAM!!!!Czegoś tu nie rozumię. W Waszej wyprawce policzono: zeszyt 1,70-5,0, a ja kupiłam za 1,20 za 60 kartek; blok rys. 1,20- 2,0, a ja za 0,59; buty sportowe 50-7- , a ja za 45; farby 15-18, a ja za 12. zakupy były robione w hipermarkecie Carefour w Lublinie. Mam czwórkę dzieci i przy obecnych cenach ja gonię nie za modą, ale za wygodą. Ja nie mogę wziąść rachunku do OPS i mi zwrócą. Trochę to boli, że ja kupuję książki używane i tańsze wyposażenie do szkoły, ale mi nikt za to nie zwraca. Ja muszę z własnych, wygospodarowanych środków zrobić wyprawkę do szkoły. Czyż to nie absurd?????? Jeżeli mi jest trochę lepiej powodzi, jeżeli ja nie pracuję na czarno, jeżeli nie okradam państwa to muszę na wszystkim oszczędzać, gdyż na papierze mam za wysokie dochody do dopłat na wyprawkę szkolną. Czy my żyjemy w normalnym kraju?????Boli mnie, że moja sąsiadka nic nie robi tylko idzie do opieki po wyprawkę" bo mi się należy". Jej dzieci mają bardziej markowe rzeczy niż moje. Czy już zawsze niezaradność zyciowa będzie w cenie????? Na to wszystko nóż się otwiera w kieszeni!!!!!
WITAM!!!!Czegoś tu nie rozumię. W Waszej wyprawce policzono: zeszyt 1,70-5,0, a ja kupiłam za 1,20 za 60 kartek; blok rys. 1,20- 2,0, a ja za 0,59; buty sportowe 50-7- , a ja za 45; farby 15-18, a ja za 12. zakupy były robione w hipermarkecie Carefour w Lublinie. Mam czwórkę dzieci i przy obecnych cenach ja gonię nie za modą, ale za wygodą. Ja nie mogę wziąść rachunku do OPS i mi zwrócą. Trochę to boli, że ja kupuję książki używane i tańsze wyposażenie do szkoły, ale mi nikt za to nie zwraca. Ja muszę z własnych, wygospod... rozwiń
Avatar
mira / 12 sierpnia 2011 o 07:52
zastrajkujmy i nie kupujmy książek,można się uczyć z internetu
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 15:52
Dzień dobry. Dołączam do pytających. Czy ktoś może powiedzieć coś więcej w temacie? Deb0308 - Fajna rzecz:
Avatar
@-mi / 30 sierpnia 2012 o 10:37
w tym roku za podręczniki córki zapłaciłam już niewiele ponad 500zł, szukałam najtaniej jak się da, zostały mi jeszcze 2 do kupienia. Niestety zauważyłam, że nie tylko ciągłe zmiany podstawy programowej biją rodziców po kieszeni. Obecnie do każdego podręcznika są zeszyty ćwiczeń, nawet do pracy techniki(!), czasami 1 przedmiot ma dwa podręczniki i dwa zeszyty ćwiczeń (na I i II semestr). Nauczyciele wymagają zakupu i podręczników i ćwiczeń, bo często mają 'dobre układy z wydawnictwami". Nie zawsze jednak ćwiczenia są w pełni wykorzystane na zajęciach. Wątpliwym jest też zasadność używania zeszytów ćwiczeń z takich przedmiotów jak religia, praca technika, i wiele innych. Ćwiczenia są w mojej ocenie również narzędziem rozleniwiającym nauczycieli i uczniów, nauczyciele nie prowadzą wówczas zajęć w sposób interesujący, kreatywny, a uczniowie niestety nie uczą się pisania, ćwiczenia ręki i umysłu, budowania dłuższych wypowiedzi, że o zdaniu nie wspomnę. Ich zadaniem jest wyłącznie wypełnianie pustych wykropkowanych pól, i tak na wszystkich przedmiotach z polskim włącznie, i tak przez wiele lat. a najgorsze w tym wszystkim jest to, że niestety jest to akceptowane przez Ministerstwo, które dopuszcza coraz gorszej jakości merytorycznej, a coraz bardziej pstrokate i wyrafinowane wizualnie podręczniki i o zgrozo zeszyty ćwiczeń nie zastanawiając się, że niestety gotowe ćwiczenia wcale nie są dobrym środkiem edukacji, a powinny być jedynie wykorzystywanym z umiarem narzędziem pomocniczym nauczycieli. Dzieci z mojego-wcale nie najstarszego- pokolenia przede wszystkim notowały, liczyły, pisały w zeszytach! Apel stąd do władz oświatowych: nie akceptujcie bezkrytycznie zeszytów ćwiczeń dla wszystkich przedmiotów! Apel do nauczycieli: nie wymagajcie zakupu zeszytów ćwiczeń w przypadkach, gdy nie jest to konieczne, a wręcz szkodliwe, włączcie etyczne myślenie i nie oskubujcie rodziców za namową wydawnictw. Inaczej wyrośnie nam kolejne pokolenie półanalfabetów nie potrafiących pisać, formułować myśli, czytać ze zrozumieniem.
w tym roku za podręczniki córki zapłaciłam już niewiele ponad 500zł, szukałam najtaniej jak się da, zostały mi jeszcze 2 do kupienia. Niestety zauważyłam, że nie tylko ciągłe zmiany podstawy programowej biją rodziców po kieszeni. Obecnie do każdego podręcznika są zeszyty ćwiczeń, nawet do pracy techniki(!), czasami 1 przedmiot ma dwa podręczniki i dwa zeszyty ćwiczeń (na I i II semestr). Nauczyciele wymagają zakupu i podręczników i ćwiczeń, bo często mają 'dobre układy z wydawnictwami&... rozwiń
Avatar
yyy paraf / 12 sierpnia 2011 o 13:35
wspaniale, że udało się na zeszycie zaoszczędzić kilka groszy, przydadzą się żeby opłacić 100% marże w sklepikach szkolnych. Cebularz w sklepie 1 zł, w sklepiku szkolnym 2 zł. Poza tym te kilka groszy jest imponująco ważne przy kilkuset złotowej cenie podręczników. AAAAAAAA edukacja jest bezpłatna, szkoła radosna, dzieci szczęśliwe? nie w tym kraju i nie w tym systemie? ciiiii!
Avatar
paraf / 12 sierpnia 2011 o 11:06
WITAM!!!!Czegoś tu nie rozumię. W Waszej wyprawce policzono: zeszyt 1,70-5,0, a ja kupiłam za 1,20 za 60 kartek; blok rys. 1,20- 2,0, a ja za 0,59; buty sportowe 50-7- , a ja za 45; farby 15-18, a ja za 12. zakupy były robione w hipermarkecie Carefour w Lublinie. Mam czwórkę dzieci i przy obecnych cenach ja gonię nie za modą, ale za wygodą. Ja nie mogę wziąść rachunku do OPS i mi zwrócą. Trochę to boli, że ja kupuję książki używane i tańsze wyposażenie do szkoły, ale mi nikt za to nie zwraca. Ja muszę z własnych, wygospodarowanych środków zrobić wyprawkę do szkoły. Czyż to nie absurd?????? Jeżeli mi jest trochę lepiej powodzi, jeżeli ja nie pracuję na czarno, jeżeli nie okradam państwa to muszę na wszystkim oszczędzać, gdyż na papierze mam za wysokie dochody do dopłat na wyprawkę szkolną. Czy my żyjemy w normalnym kraju?????Boli mnie, że moja sąsiadka nic nie robi tylko idzie do opieki po wyprawkę" bo mi się należy". Jej dzieci mają bardziej markowe rzeczy niż moje. Czy już zawsze niezaradność zyciowa będzie w cenie????? Na to wszystko nóż się otwiera w kieszeni!!!!!
WITAM!!!!Czegoś tu nie rozumię. W Waszej wyprawce policzono: zeszyt 1,70-5,0, a ja kupiłam za 1,20 za 60 kartek; blok rys. 1,20- 2,0, a ja za 0,59; buty sportowe 50-7- , a ja za 45; farby 15-18, a ja za 12. zakupy były robione w hipermarkecie Carefour w Lublinie. Mam czwórkę dzieci i przy obecnych cenach ja gonię nie za modą, ale za wygodą. Ja nie mogę wziąść rachunku do OPS i mi zwrócą. Trochę to boli, że ja kupuję książki używane i tańsze wyposażenie do szkoły, ale mi nikt za to nie zwraca. Ja muszę z własnych, wygospod... rozwiń
Avatar
mira / 12 sierpnia 2011 o 07:52
zastrajkujmy i nie kupujmy książek,można się uczyć z internetu
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 73 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 24

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 48 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.