niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Zalew Zemborzycki: Przystań tylko na papierze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 lutego 2013, 17:27

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Przez cały czas działamy – mówią w fundacji, która w miejscu dawnej Mariny miała zbudować ośrodek sportów wodnych. Tyle, że efektów tych działań ciągle nie widać.

Nad zalewem zamiast przystani na razie stoi tylko tablica. A na niej informacja, że tu powstanie nowy ośrodek i duże zdjęcie przedstawiające jego wizualizację. Sama budowa, mimo szumnych zapowiedzi, ciągle ruszyć nie może.

Przystań ma powstać na 65 tys. mkw. u zbiegu ul. Krężnickiej i Żeglarskiej, nad samą wodą. Fundacja Lubelskie Centrum Żeglarstwa w 2010 r. dostała od miasta działkę na 30-letnią dzierżawę. W maju 2011 r. założyciele fundacji (w tym jeden z najbogatszych lublinian Artur Kawa) pokazali projekt ośrodka. Pierwszy etap, według ich zapowiedzi, miał powstać na pewno – i to w ciągu dwóch lat. Miał kosztować ok. 4 mln zł, z czego 2,7 mln zł ma dołożyć Unia Europejska.

Potem zaczęły się jednak problemy. Przetarg na generalnego wykonawcę prac zakończył się fiaskiem. Zainteresowane firmy chciały za zbudowanie przystani więcej, niż zakładał inwestor. Okazało się, że niektóre części inwestycji będą droższe. Fundacja jeszcze raz skalkulowała projekt. Wtedy okazało się, że na pierwszą część potrzeba, co najmniej 6,5 mln zł.

W dopięciu budżetu pomóc mieli dodatkowi partnerzy, do których zwróciło się LCŻ. Jak ujawniliśmy w październiku, chodzi m.in. o miasto Lublin. Tyle, że Ratusz postawił sprawę jasno: – Pomożemy, ale pieniędzy z kasy miasta nie damy.

Magistrat zgodził się za to wesprzeć fundację w inny sposób. Pierwszym krokiem było poszerzenie rady, która zarządza LCŻ. Jej nowymi członkami zostali: adwokat Janusz Łomża, wykładowca WSEI dr Marian Stefański oraz Krzysztof Trojanowski (były dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miasta).

Na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie rada ustaliła, że "fundacja w dalszym ciągu będzie poszukiwać partnerów i darczyńców, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych, którzy finansowo wesprą rewitalizację zachodniego brzegu Zalewu Zembrzyckiego”.

Minęły prawie cztery miesiące. Efekty? Nadal nie wiadomo, czy znalazły się brakujące pieniądze, kiedy ruszy budowa, ani kiedy będzie nowy konkurs na wykonawcę.

– Nie jestem w stanie podać konkretnej daty – mówi o tym ostatnim Katarzyna Plechawska z fundacji LCŻ. Ale zapowiada: – W ciągu miesiąca-dwóch wszystko się wyjaśni. Od jesieni przez cały czas działamy. M.in. prowadzimy rozmowy z różnymi partnerami.

– Nie sztuką jest zacząć. Ważne, żeby dobrze skończyć. Chcemy zabrać się za realizację tego projektu dobrze przygotowani – podkreśla Plechawska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
inż. Mamoń
glon
Stanisław
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

inż. Mamoń
inż. Mamoń (11 lutego 2013 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety wygąda na to, że pan Kawa nie ma zamiaru wyłozyć ani złotówki. Ciekawe co się stanie jeśli nie dostanie pieniędzy od Unii. Być może przez 30 lat nic się nie stanie. Podobna sytuacja jest z konstrukcją stalową w wąwoze Rury, która tam stoi od 30 lat a miała być halą sportową. Jakaś włoska firma, miała budowlę dokończyć 15 lat temu. Nie zrobiła nic a tysiące lubelskich urzędników na czele z p. Żukiem, marszałkami wojewódzkimi, wojewodami, dyrektorami i specjalistami od zagospodarowania terenu bezradnie rozkładają ręce. Po prostu masa urzędnicza przekroczyła już dawno poziom krytyczny i nie jest w stanie podejmować absolutnie żadnych decyzji. Nie ma na to czasu, bo cały czas musi się zajmować swoim własnym funkcjonowaniem
Rozwiń
glon
glon (11 lutego 2013 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kubuś' timestamp='1360539019' post='732515']
Kolego dawno nie byłeś nad Zalewem. Sinic nie było od 5-6 lat, a w ub. lato woda była przejrzysta jak nigdy. Warto czasem ruszyć tyłek od kompa, zamiast wypisywać bzdury.
[/quote].
Czasami warto zajrzeć do kompa i poczytać chociażby o zakwitach sinic latem 2010.
Rozwiń
Stanisław
Stanisław (11 lutego 2013 o 06:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cała ta "FUNDACJA" powstała tylko w jednym celu - wydojenia miejskiej kasy....
Bo skoro nie to niech Kawa żuci kulka baniek które zebrał przy za udziały, Baranowski też nie najbiedniejszy i jeszcze kilku i marinę mamy w ciągu 2 latek najlepszą w Polsce !!!@!
a tak ??? - mizeria, niedługo okaże się jeszcze że i działka gdzieś przepadła i temu podobne wiadomości....
Rozwiń
S Y L W E S T E R
S Y L W E S T E R (11 lutego 2013 o 00:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
---------------- PO PROSTU , PREZYDENT LUBLINA ŻUK , SIĘ WYSTRASZYŁ...--------------------------- Biznes z tej Przystani miał być w pięknych kolorach "zielonych" i to w podziale z Prezydentem Lubli na ale ...Prezydent Zuk... przytrząsł czyli "stryfił" gdyż Unia Europejska otrzymała "cynk" , że w Polsce "kręcą lody"- oszukują przy DOTACJACH na autostrady i teraz wszystkie DOTACJE będą pod KONTRO ŁĄ "UE" . Ja nie czekałem, aż "ktoś" podkabluje do "UE" o DOTACJACH , tylko już od 3 lat sygnalizuje że w lubelskim Ratuszu "kręcą lody" z DOTACJAMI "UE" I "Spółkami" tzw. prezydenckimi . W interesie Lublinian już dawno powinni do lubelskiego Ratusza wejść Prokuratorzy z Krakowa oraz "CBA" i Lublin by wreszcie ODETCHNĄŁ Z ULGĄ . Wszystkie inwestycje na które Lublin oczekuje muszą najpierw przejąć "Kolesie ze Spółek" i dojdzie do realizacji Projektów tylko wtedy kiedy "Kole sie" na tych Inwestycjach ZAROBIĄ ! TYLKO !. Prokuratorzy z Krakowa już mogą wzywać Prezyden ta Lublina Zuka na... przesłuchanie gdyż to Prezydent dał w dzierżąwe na...30 lat tereny przy Zalewie i załatwił nawet prywatnej Fundacji 2 mln.700 tys. DOTACJI "UE" (sic?) na jakiej podstawie ? . Przecież "cwaniaczki" będą pobierali bardzo duże pieniądze za korzystanie z tej Przystani tak jak obok na "zasz czanych" basenach w "Niesłonecznym Wrotkowie" i będących w budowie terenów golfowych !. I to wszystko za DOTACJE MILIONOWE "UE" przeznaczone na oczyszczenie i zagospodarowanie ZALEWU ZEMBORZYCKIEGO I DĄBROWY !!! . Panie Prezydencie NIE MA PAN WSTYDU !!! TO JUŻ DNO !!!
Rozwiń
Kubuś
Kubuś (11 lutego 2013 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Barbara Ubryk' timestamp='1360537981' post='732512']
Najlepiej po prostu spuścić z Zalewu wodę to problem sam zniknie.Co roku jest tam zatrzęsienie sinic i nijak nie można sie ich pozbyć,woda brudna a w ośrodku Dąbrowa nic się nie dzieje.To po kiego grzyba utrzymywać ten ściek?
[/quote]

Kolego dawno nie byłeś nad Zalewem. Sinic nie było od 5-6 lat, a w ub. lato woda była przejrzysta jak nigdy. Warto czasem ruszyć tyłek od kompa, zamiast wypisywać bzdury.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!