poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Zalew Zemborzycki zostanie zasłonięty domami? Jest takie zagrożenie

Dodano: 29 lutego 2016, 06:24
Autor: Dominik Smaga

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

O powstrzymanie zabudowy nabrzeża Zalewu Zemborzyckiego apeluje do Ratusza jeden z miejskich radnych. Nie chce, by akwen został zasłonięty domami. Ratusz potwierdza, że problem jest realny, zaś receptą ma być nowy plan zagospodarowania okolic zalewu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Gra toczy się o przyszłość terenów położonych między brzegiem zalewu, a ul Krężnicką.
Wyobraźmy sobie, że jedziemy ścieżką rowerową od ul. Cienistej w kierunku Mariny i po lewej stronie mijamy zabudowania.

– Chodzi o to, żeby nie następowała dalsza zabudowa – mówi Leszek Daniewski, miejski radny PO. Jego zdaniem należy powstrzymać stawianie kolejnych budynków, by ochronić widok na zalew od strony ul. Krężnickiej.

Ratusz przyznaje, że sytuacja jest trudna. W oficjalnych dokumentach czytamy wręcz o „presji inwestycyjnej”, bo w okolicach zalewu bardzo wiele podmiotów chce stawiać budynki. Miasto stwierdza również, że „zagospodarowanie tego obszaru wymaga pilnych działań naprawczych”.

Tereny otaczające Zalew Zemborzycki nie są objęte planem zagospodarowania, czyli dokumentem precyzyjnie określającym przeznaczenie poszczególnych nieruchomości. To oznacza, że ich zagospodarowanie może się odbywać w oparciu o tzw. wuzetki, czyli decyzje o ustaleniu warunków zabudowy. Ratusz potwierdza, że stwarza to ryzyko chaotycznego rozrostu zabudowy i zniszczenia walorów przyrodniczych.

– Wydawane dla pojedynczych inwestycji decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu stanowią zagrożenie dla ładu przestrzennego – przyznaje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina w oficjalnej odpowiedzi dla radnego. Właśnie z tego powodu w październiku ubiegłego roku Rada Miasta podjęła uchwałę o rozpoczęciu prac nad planem zagospodarowania terenu.

Prace nad tym planem już ruszyły. – Obecnie rozpoczyna się etap zbierania wniosków do planu, który potrwa do 15 marca – czytamy w piśmie zastępcy prezydenta. Po analizie wniosków miejscy planiści będą mogli opracować projekt planu zagospodarowania. Projekt ten zostanie wyłożony do publicznego wglądu, a wtedy każdy chętny będzie mógł nie tylko zapoznać się z pomysłami na przyszłość zalewu, ale również zgłosić do tego swoje uwagi.

Ostateczną decyzję w sprawie planu dla okolic zalewu podejmie lubelska Rada Miasta. Nie wiadomo jednak kiedy może dojść do takiego głosowania, bo będzie to zależeć m.in. od liczby uwag zgłoszonych przez mieszkańców.

Gość
dziad z fioletovymi uszami
Gość
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 marca 2016 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby z rodziny Daniewskich i Szymczyków nie mieli działek po prawej stronie ul. Krężnickiej, które nabyli za grosze to nie byłoby tyle represji na temat braku możliwości zabudowy terenu Zalewu Zemborzyckiego. Niektórzy otrzymali pozwolenia na budowy W ZWIĄZKU Z TYM ILE KOSZTOWAŁA WUZETKA NA BUDOWĘ I KTO TE KASE ZALICZYŁ????? a innych się represjonuje w celu osiągnięcia prywatnych korzyści na krzywdzie innych właścicieli działek w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Zemborzyckiego, którym kategorycznie i uporczywie nie pozwala się robić czegokolwiek z wyjątkiiem sprzątania dla okolicznych niby mieszkańców jadących samochodami. Kierowca ma pilnować drogi a nie widoków prywatnych terenów. To hańba i zgroza by Urząd Miejski pod wpływem prywaty ograniczał całkowicie prawo do własności. w STANACH ZJEDNOCZONYCH TAKIE STANOWISKO URZĘDU MIASTA BY POZBAWIĆ PRAWA WŁASNOŚCI DO DECYDOWANIA O ZIEMI WŁAŚCICIELI GRUNTÓW RÓWNAŁOBY SIĘ Z WYROKIEM DUŻYM nawet do kary śmierci urzędujących A JAK BĘDZIE U NAS W LUBLINIE PO PLANIE ZAGOSPODAROWANIA, KTÓRY NIBY SIĘ ROBI DLA OBYWATELI prl POD TYM CZARNYM PŁASZCZYKIEM JEST GONG BO TU NIE CHODZI O WIDOKI DLA JADĄCYCH ROWEREM CZY SAMOCHODEM ALE O j.w. JAK URZĄD MIEJSKI CHCE ZROBIĆ ROWERZYSTOM DOBRE WIDOKI TO NIECH WYKUPI TE ZIEMIE I ZROBI DLA LUDZI MIASTA Z LUBLINA PARK KRAJOBRAZOWY ZA SWOJE PIENIĄDZE A NIE ŻĄDZI SIĘ NIESWOIMI DOBRAMI BO TAK CHCE. CZY TEGO NIKT NIE WIDZI, ŻE TO KOLEJNA AFERA SIĘ KRĘCI. dECYZJĘ O TYM CO MA TAM BYĆ WINNI PODEJMOWAĆ WŁAŚCICIELE GRUNTÓW A NIE RADNI Z PRYWATĄ CZY MIASTO. MIASTO MA SWOJE TERENY TO NIECH NIMI ZARZĄDZA NO CHYBA, ŻE JUŻ NIE MA CZYM. ALE NIE MOŻE DECYDOWAĆ RADNY O NP. MOJEJ ZIEMI NIECH SIĘ ZAJMIE SWOJĄ A NIE CUDZĄ. TO OKRZYK WŁAŚCICIELA GRUNTU NAD ZALEWEM ZEMBORZYCKIM. JAK BY RADNI MUSIELI PRACOWAĆ NA TE GRUNTY TAK JAK JA TO BY NIE CHCIELI DECYDOWAĆ PRZECIWKO SOBIE DLA DOBRA NIBY INNYCH A CO NIE TAK
Rozwiń
dziad z fioletovymi uszami
dziad z fioletovymi uszami (2 marca 2016 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ależ kuźwa macie problem: budynki zasłonią brudne bajoro... Łoj jo joj !!!

Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2016 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Las zasłania jeszcze bardziej.
Rozwiń
z Zemborzyc
z Zemborzyc (1 marca 2016 o 14:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jestem za...

Ja też.

Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2016 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czas najwyższy rozpocząć procedurę odłączenia się Zemborzyc od miasta Lublina!!!

Jestem za...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!