wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Zalewa ich co roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2002, 13:16

Ostatnie ulewne deszcze całkowicie zalały siedzibę terenowego ośrodka dla niesłyszących w Puławach. Przez najbliższe dni wszystkie pomieszczenia związku będą wymagały intensywnego suszenia.

Podobna sytuacja zdarza się tam co najmniej raz do roku. Obfite opady powodują, że z dwóch ubikacji tryskają na zewnątrz strumienie nieczystości. Winne jest nie tylko usytuowanie pomieszczeń poniżej poziomu gruntu, ale także wadliwie wykonana kanalizacja sanitarna. – Nie mamy żadnych pieniędzy na doprowadzenie naszej siedziby do stanu używalności. Jeśli ktoś chciałby nas w tym wspomóc, będziemy bardzo wdzięczni – powiedziała nam Zofia Karlińska, tłumaczka języka migowego.
Siedziba ośrodka znajduje się w podpiwniczeniu budynku Spółdzielni Inwalidów przy ul. Kołłątaja. Czynsz za dzierżawę ponad 60 mkw. głuchoniemi opłacają z własnych składek. Korzystają też kilka razy w tygodniu z niewielkiej świetlicy.
Zajęcia odbywają się w 10 kółkach zainteresowań. Specjalnie dla nich tłumaczone i omawiane są programy telewizyjne, broszury oraz przepisy prawne. Organizowane są m.in., pogadanki na temat zdrowego żywienia, dobrego wychowania, a także imprezy okolicznościowe z okazji np. Dnia Matki.
Opieką puławskiego Terenowego Ośrodka Rehabilitacji Wsparcia Społecznego Niesłyszących Polskiego Związku Głuchych objętych jest 397 podopiecznych. Pochodzą z trzech powiatów: puławskiego, opolskiego i ryckiego. W pierwszym półroczu br. głuchoniemi skorzystali z 550 porad indywidualnych i około 1500 grupowych. Dotyczyły one głównie porad prawnych, ochrony zdrowia, spraw socjalno bytowych, nauki i rehabilitacji dzieci a także zatrudnienia.
Osobom, które w jakiejkolwiek formie zechciałyby wesprzeć puławski ośrodek podajemy nr tel. kontaktowego do p. Z. Karlińskiej 887-46-51 wew. 42. Jako pierwszy rękę do głuchoniemych wyciągnął Michał Sadowski, prezes Spółdzielni Inwalidów. Obiecał udostępnić na biuro ośrodka jedno z pomieszczeń na wyższej kondygnacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!