niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

"Zamiast pomysłu na przyjazne miasto jest zachęta do ucieczki z Lublina"

Dodano: 14 lipca 2017, 15:35
Autor: Dominik Smaga

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Zamiast pomysłu na przyjazne miasto jest zachęta do ucieczki z Lublina – tak ostro o planach Ratusza mówi doradzająca prezydentowi Rada Kultury Przestrzeni. Suchej nitki nie zostawia na dokumencie mówiącym o tym jak ma być urządzone nasze miasto do 2050 r.

– Nie planujmy tego na 33 lata, ale na 10, bo wtedy jesteśmy w stanie przewidzieć jakiś trend – podkreśla Jan Kamiński, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy prezydencie Lublina.

Dokument, który tak krytykuje to opracowane przez podwładnych prezydenta Studium przestrzenne, które określi z grubsza przeznaczenie poszczególnych terenów. Z grubsza, bo określi, że w danym miejscu staną kiedyś bloki, ale nie przesądzi o ich wysokości, którą opisze dopiero plan zagospodarowania terenu.

Rabunkowa gospodarka

Projekt nowego Studium przewiduje wpuszczenie zabudowy na kolejne tereny. Prezydent mówi, że ziemi pod mieszkania nie wystarczy na długo, stąd pomysł by domy mogły powstawać m.in. na części górek czechowskich, czy terenach rolnych w dzielnicy Głusk. Ale i to Rada Kultury Przestrzeni uważa za błąd, mówiąc wręcz o „rabunkowej gospodarce przestrzenią”.

– Zbyt pochopnie i zbyt odważnie uwalnia się tereny pod zabudowę – ocenia Kamiński. Podkreśla, że należałoby najpierw wykorzystać tereny, które już teraz przeznaczone są pod mieszkania, choćby na Ponikwodzie, na południu Węglina i niedaleko Majdanka. Jego zdaniem lepiej zabudować te miejsca, niż sięgać po obecne tereny rolnicze. – One są bogactwem miasta, zielonym pierścieniem dookoła – stwierdza szef rady. Twierdzi też, że planiści zbyt małą uwagę przywiązują do zieleni, a rozproszenie zabudowy będzie skutkować m.in. zwiększeniem kosztów komunikacji miejskiej.

Członkowie RKP wyliczyli, że gdyby zbudować mieszkania na wszystkich terenach wskazanych w Studium, to Lublin zmieściłby aż 570 tys. mieszkańców. A na to się raczej nie zanosi.
Oficjalne prognozy Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że do roku 2050 ludność miasta skurczy się do 265 tys. osób. Tymczasem planiści tworzący projekt Studium założyli, że trend będzie odwrotny i że do roku 2050 Lublin urośnie do 374 tys. mieszkańców. Planiści liczą na to, że stanie się tak za sprawą polityki prorodzinnej i dzięki osiedlaniu się przyjezdnych.

Za szerokie, za daleko

Kolejne zarzuty stawiane przez RKP dotyczą dróg. Pierwsze zastrzeżenie: zamiast miejskich ulic planowane są szerokie drogi (podczas gdy np. Warszawa wiele ulic zwęża) sprzyjające ruchowi tranzytowemu i modelowi „mieszkaj poza Lublinem i dojeżdżaj”. Drugi zarzut: nowe trasy prowadzone są poza zabudową. Za przykład służy południe Węglina, gdzie Rada Kultury Przestrzeni znalazła miejsca, skąd mieszkańcy musieliby iść do głównej ulicy kilometr, czyli tyle ile jest od Bramy Krakowskiej do Ogrodu Saskiego.

Kowalski zrozumie

– Pytanie o to, jakie ma być miasto nadal wisi w powietrzu i nikt nie zna dobrej odpowiedzi – mówi Marta Kurowska z RKP. Rada będzie wnioskować o powtórzenie konsultacji społecznych prowadzonych przez Ratusz w sprawie projektu Studium. Chce, by do nowych konsultacji przygotowano mapy „przetłumaczone” tak, by były bardziej zrozumiałe dla laików. – Ten sam rysunek można by uczytelnić – stwierdza Ewa Kipta z RKP.

– Bardziej przystępna forma rzeczywiście zostanie przygotowana – zapowiada Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Będziemy ją prezentować podczas drugiego wyłożenia projektu Studium, bo prezydent zdecydował, że do drugiego wyłożenia dojdzie.
To oznaczałoby, że projekt będzie jeszcze poprawiany. Uwagi do jego obecnej wersji można zgłaszać do 4 sierpnia kierując je do prezydenta miasta na piśmie (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin, albo mailem: planowanie@lublin.eu.

parawda ich wyzwoli
Górki Czechowskie Zielone Płuca
niezależny od wpływu deweloperów
(77) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

parawda ich wyzwoli
parawda ich wyzwoli (18 lipca 2017 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Górki Czechowskie Zielone Płuca napisał:
Miedzy 13:45, a 13:55 uaktywnił się jakiś deweloperski TROL. Typowe w tym temacie, jeśli prześledzimy to forum to zobaczmy, kilka po sobie następujących krótkich wpisów propagujących zabudowę mieszkaniową na górkach i negujących sens istnienia terenów zielonych. Pozatym nic konstruktywnego nei wnosi do rozmowy.
 Troll jak troll ale ignorant jak nic, bo atakować i podważać opinię ciała doradczego prezydenta nawet deweloperom nie przystoi. Być może poziom tych wpisów jest odzwierciedleniem strachu przed odpowiedzialnością za dotychczasowe zabudowywanie korytarzy i klinów przewietrzających, co miało i ma wpływ na klasę C powietrza w Lublinie. Tak czy siak, to albo totalni z nich ignorancji albo fanatycy życia w... kłamstwie.
Rozwiń
Górki Czechowskie Zielone Płuca
Górki Czechowskie Zielone Płuca (17 lipca 2017 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miedzy 13:45, a 13:55 uaktywnił się jakiś deweloperski TROL. Typowe w tym temacie, jeśli prześledzimy to forum to zobaczmy, kilka po sobie następujących krótkich wpisów propagujących zabudowę mieszkaniową na górkach i negujących sens istnienia terenów zielonych. Pozatym nic konstruktywnego nei wnosi do rozmowy.
Rozwiń
niezależny od wpływu deweloperów
niezależny od wpływu deweloperów (17 lipca 2017 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
No, jest szansa, że w końcu zrobią porządek z tym pastwiskiem na górkach... bezdomni koczujący w dzikich chaszczach to chyba nie jest to o czym marzyli mieszkańcy Czechowa... z resztą ankieta przeprowadzona przez TBV pokazała, że ten teren trzeba ucywilizować i większość mieszkańców jest za budową nowego osiedla i stworzeniem parku...
 Te "pastwisko" 12 lat temu miało zostać przekształcone w użytek ekologiczny. Jeżeli ktokolwiek tam koczuje, to zapewne za przyzwoleniem właściciela - tak jak możliwe jest koczowanie w klatkach schodowych bloków lub prywatnych mieszkań. Większość mieszkańców jakiego osiedla lub dzielnicy jest za tym, o czym piszesz skoro w ankiecie na temat urządzenia parku w Górkach opowiedziało się około 1/5  mieszkańcow Czechowa i nie więcej niż 1/9 Czechowa, Sławina i Sławinka.
Rozwiń
niezależny od wpływu deweloperów
niezależny od wpływu deweloperów (17 lipca 2017 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
RKP = Rada Kretynów Przestrzennych. Zebrała się grupka pseudoekspertów i próbuje na siłę narzucić wszystkim swoje zdanie.
 A ty kim jesteś anonimowo oceniający tych, którzy podpisują się pod każdym dokumentem  imienia, nazwiska i pełnionej funkcji? Na ile znam dokumenty i wypowiedzi członków RKP, to niczego i nikomu nie próbują narzucać,  a jedynie wyrażają opinie jest społeczne ciało doradcze Prezydenta Miasta Lublin.
Rozwiń
Gość
Gość (17 lipca 2017 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
RKP = Rada Kretynów Przestrzennych. Zebrała się grupka pseudoekspertów i próbuje na siłę narzucić wszystkim swoje zdanie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (77)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!