poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Zamiast ruiny nowoczesne Centrum Architektury

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lipca 2009, 14:05
Autor: (jsz)

W zrujnowanym pałacu Sobieskich powstanie Centrum Architektury. Konserwator zabytków przystał na propozycje Politechniki Lubelskiej i zgadza się na przebudowę. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Politechnika od trzech lat planuje odnowienie zabytkowego pałacu. Konieczny jest remont wnętrz, dachu i elewacji. Projekt nie ogranicza się tylko do zabytkowego gmachu.

Zmieni się otoczenie dworu, a wewnątrz naukowcy zainstalują najwyższej klasy wyposażenie. Ruina przy ul. Bernardyńskiej zamieni się we Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury. Wszystko za prawie 30 mln zł.

Plan trafił pod ocenę konserwatora zabytków i spotkał się z aprobatą. Jest zgodna na nowoczesne elementy w sąsiedztwie wiekowego dworu.

- Między oficynami, a pałacem będzie przeszklony łącznik - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. - Za budynkiem powstanie podziemny parking i aula, która tylko nieznacznie wzniesie się ponad poziom gruntu. Dzięki temu eksponowana będzie przede wszystkim fasada pałacu. Obiekt nie straci więc swojego zabytkowego charakteru.

Remont powinien się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Nie wiadomo, kiedy w odnowionym gmachu zasiądą pierwsi studenci. Projekt dostał zgodę służb konserwatorskich, ale uczelnia musi jeszcze poczekać na zgodę sąsiadów.

- Decyzja jest gotowa, lecz brakuje opinii m.in. Browarów Lubelskich - wyjaśnia Landecka. - Z zapewnień inwestora wynika, ze powinniśmy je otrzymać lada dzień. Są konieczne, ponieważ projekt ingeruje w sąsiednie obiekty

Chodzi m.in. o podbicie fundamentów. Budowa podziemnego parkingu i auli, wymaga bardzo głębokich wykopów. Taka inwestycja może zniweczyć ewentualne plany przebudowy najbliższych budynków.

Zgoda Perły już jest, choć dokumenty jeszcze nie dotarły do konserwatora.
- Jesteśmy za - mówi Robert Wiciński, prezes zarządu Browarów Lubelskich. - To interesujący projekt, a Politechnika to bardzo dobry sąsiad. Świetnie nam się współpracuje, więc nie zamierzamy się sprzeciwiać.

Remont ma się rozpocząć tej jesieni. Byłby to finał wieloletnich starań. Największym problemem było ustalenie własności obiektu. Z początkiem lat 50. Wojewódzka Rada Narodowa odebrała pałac prywatnym właścicielom. Na Bernardyńską wprowadziła się Wyższa Szkoła Inżynierska, dzisiejsza Politechnika Lubelska. Mieścił się tam rektorat uczelni. W latach 90. spadkobiercy dawnych właścicieli starali się o zwrot pałacu. Sądowe spory uniemożliwiały remont.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chłop Polski
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chłop Polski
Chłop Polski (10 lipca 2009 o 12:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mówicie"NA ZGODĘ SĄSIADÓW"to zależy jacy oni są,bo jak noszą długie pejsy to nici z inwestycji? Nie wierzycie to wspomnijcie sobie co się stało z planami na :przebudowę placu miedzy Świętoduską a Lubartowską,modernizacją stadionu na Wieniawie,w końcu z centrum utylizacji odpadów medycznych przy Zimnej itd itp. Ma się wrażenie że Pani Landecka ma tylko chęci a czy one będą zrealizowane to decyduje Adonay Litman.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!