piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Zamiast trzech węglowych jedna kotłownia ekologiczna

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 września 2001, 23:16
Autor: (lesz)

W Janowie Lubelskim w osiedlu Centrum stanęła nowa kotłownia gazowo-olejowa o mocy 3,8 MW. Rozruch technologiczny tej inwestycji planuje się na pierwsze dni sezonu grzewczego. Ekologiczne przedsięwzięcie za 1,89 mln złotych, finansowany jest w 90 proc. ze środków europejskich.

Kotłownia olejowo-gazowa zastąpi trzy wyłączone z użytku kotłownie węglowe. W ramach zrealizowanej w ciągu trzech miesięcy inwestycji zdemontowano wszystkie stare piece, które nie nadawały się do dalszej eksploatacji.
Na bazie nieczynnych kotłowni firma Instal z Katowic zamontowała cały system, którego sercem jest komputer podłączony do macierzystego sterownika. Układ obejmuje także dwa piece gazowo-olejowe po 1860 kW, węzeł cieplny pompowo-mieszający (przy ul. 8 Września 6), węzeł cieplny c.o. wraz z kotłownią (przy Wiejskiej 3). Całość została połączona nową siecią rur w otulinie termicznej o długości 475 metrów. Wykonano także dwa przyłącza gazowe ze stacjami pomiarowymi
i przyłącze energetyczne.
Prace budowlano-montażonwe, technologiczne i instalacyjne zakończono w sierpniu. Zostało najważniejsze - rozruch urządzeń. Testy próbne zamykające ostatecznie odbiór inwestycji, gmina z uwagi na koszty, przełożyła na pierwsze dni sezonu grzewczego. - Rozruch kosztuje i aby nie zmarnować kilku tysięcy złotych, które poleciałyby w powietrze, chcemy puścić ciepło siecią w pierwszych dniach sezonu grzewczego - mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.
Przy zmianie ogrzewania węglowego na gazowo-olejowe zmniejszy się emisja zanieczyszczeń. Do atmosfery dostanie się 180 razy mniej dwutlenku siarki, dwukrotnie mniej związków azotu, zmniejszy znacznie emisja tlenku węgla (czadu) i związków organicznych. Pył zostanie wyeliminowany zupełnie. Badanie emisji po zmianie ogrzewania wykona specjalistyczna firma "Energopolan” Gliwice.
Nowa kotłownia będzie dostarczać ciepło do 17 bloków mieszkalnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!