czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Lublin

Zamiast trzech węglowych jedna kotłownia ekologiczna

Dodano: 17 września 2001, 23:16
Autor: (lesz)

W Janowie Lubelskim w osiedlu Centrum stanęła nowa kotłownia gazowo-olejowa o mocy 3,8 MW. Rozruch technologiczny tej inwestycji planuje się na pierwsze dni sezonu grzewczego. Ekologiczne przedsięwzięcie za 1,89 mln złotych, finansowany jest w 90 proc. ze środków europejskich.

Kotłownia olejowo-gazowa zastąpi trzy wyłączone z użytku kotłownie węglowe. W ramach zrealizowanej w ciągu trzech miesięcy inwestycji zdemontowano wszystkie stare piece, które nie nadawały się do dalszej eksploatacji.
Na bazie nieczynnych kotłowni firma Instal z Katowic zamontowała cały system, którego sercem jest komputer podłączony do macierzystego sterownika. Układ obejmuje także dwa piece gazowo-olejowe po 1860 kW, węzeł cieplny pompowo-mieszający (przy ul. 8 Września 6), węzeł cieplny c.o. wraz z kotłownią (przy Wiejskiej 3). Całość została połączona nową siecią rur w otulinie termicznej o długości 475 metrów. Wykonano także dwa przyłącza gazowe ze stacjami pomiarowymi
i przyłącze energetyczne.
Prace budowlano-montażonwe, technologiczne i instalacyjne zakończono w sierpniu. Zostało najważniejsze - rozruch urządzeń. Testy próbne zamykające ostatecznie odbiór inwestycji, gmina z uwagi na koszty, przełożyła na pierwsze dni sezonu grzewczego. - Rozruch kosztuje i aby nie zmarnować kilku tysięcy złotych, które poleciałyby w powietrze, chcemy puścić ciepło siecią w pierwszych dniach sezonu grzewczego - mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.
Przy zmianie ogrzewania węglowego na gazowo-olejowe zmniejszy się emisja zanieczyszczeń. Do atmosfery dostanie się 180 razy mniej dwutlenku siarki, dwukrotnie mniej związków azotu, zmniejszy znacznie emisja tlenku węgla (czadu) i związków organicznych. Pył zostanie wyeliminowany zupełnie. Badanie emisji po zmianie ogrzewania wykona specjalistyczna firma "Energopolan” Gliwice.
Nowa kotłownia będzie dostarczać ciepło do 17 bloków mieszkalnych.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24