Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2017 r.
10:08

Zamieszanie i kolejki w urzędach. CEPiK 2.0 sparaliżował wydziały komunikacji

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
22 15 A A
Wydział komunikacji przy ul. Leszczyńskiego w Lublinie
Wydział komunikacji przy ul. Leszczyńskiego w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Długie kolejki, nerwy, a na koniec odesłanie z kwitkiem - tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w większości wydziałów komunikacji w Polsce. To efekty wprowadzenia nowego systemu CEPiK 2.0. Zaczął on obowiązywać także na stacjach diagnostycznych. Przeglądy okresowe pojazdów trzeba było przeprowadzać w trybie awaryjnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W poniedziałek już drugi raz przyszedłem do Wydziału Komunikacji w Lublinie, by przedłużyć dowód rejestracyjny. W piątek urząd nie pracował, a w poniedziałek odesłali mnie z kwitkiem. A co ludzie mówili na ten temat, to nie nadaje się do cytowania – mówi pan Jerzy z Lublina.

Zamieszanie jest związane z wprowadzeniem systemu CEPiK 2.0. Ministerstwo Cyfryzacji, odpowiedzialne za wprowadzenie tego programu, informuje w specjalnym komunikacie, że system „jest w fazie stabilizacji”.

– Nowy system w poniedziałek sprawiał nam sporo kłopotów. Podczas procesu rejestracji samochodu urzędnik, po wprowadzeniu wszystkich, po 25 minutach pracy, dowiadywał się że CEPiK 2.0 nie może przyjąć danych. W takim przypadku musieliśmy odsyłać ludzi z kwitkiem – mówi Elżbieta Duda, szefowa Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Łęcznej. – Pod koniec dnia sytuacja zaczęła się poprawiać, bo była możliwość wydawania „twardych” dowodów rejestracyjnych i rejestrowania pojazdów sprowadzonych z zagranicy – dodaje Elżbieta Duda.

Lepiej było na Stacjach Kontroli Pojazdów. Przypomnijmy, że od 13 listopada wprowadzono nową procedurę przeprowadzania okresowych badań technicznych. Zgodnie z nowymi przepisami, diagnosta przed przystąpieniem do okresowego badania pojazdu będzie musiał zalogować się do CEPiK 2.0, a po jego zakończeniu będzie zobowiązany do wprowadzenia danych i przesyłania ich do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Następnie po otrzymaniu potwierdzenia z CEPiK 2.0, dokonuje wpisu w dokumencie i zwraca go właścicielowi pojazdu.

Nowością na stacjach SKP jest także rejestracja w systemie negatywnego wyniku badania technicznego. Badanie okresowe przerwane na prośbę właściciela samochodu również zostanie odnotowane w bazie CEPiK 2.0.

– Nie było większych problemów z wykonaniem przeglądu. System przyjmował dane bez przeszkód – usłyszeliśmy w SKP Auto Perfekt w Lublinie. – Wszystko zależało od oprogramowania zainstalowanego na stacji. U nas także nie było problemów, ale jeśli SKP pracuje na programie Norcom, wówczas były trudności z wprowadzeniem danych samochodu. Nie ma to jednak żadnych skutków dla kierowcy. Diagnosta wykonuje przegląd w trybie awaryjnym. Później będzie musiał wprowadzić dane do systemu – tłumaczy Mariusz Gąbka z firmy Speed Car.

Zgodnie z nowymi przepisami okresowe badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów przeprowadza się po uprzednim uiszczeniu opłaty.

Przypominamy też, że od 13 listopada obok zakładów ubezpieczeń, także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) będzie zobowiązany do przekazywania CEPiK 2.0 informacji o szkodach istotnych, do jakich doszło w aucie podczas wypadku.

Nowe regulacje umożliwią funkcjonariuszom Straży Granicznej szybszą realizację czynności służbowych. Ustawa przyznaje im prawo do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie pojazdu. Pozwoli to na przeprowadzenie kontroli drogowej bez konieczności angażowania przedstawicieli innych służb.

Nowa baza CEPiK 2.0 będzie mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale umożliwi także wprowadzenie kolejnych e-usług dla obywateli, takich jak „Mój pojazd”, „Uprawnienia kierowcy”, „Sprawdź szkołę jazdy i instruktora” czy „Przypominaj o terminach”.

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 07:56
Dajta ludziom zarobić coby se lepsze auta sprawili. A nie.... zarobki jak na Białorusi (w stosunku do cen).... to co się dziwić, że ludzi nie stać na nowe auta. A teraz chceta ich wyeliminować z dróg? Naukowo udowodnione jest, że przyczyną wypadków ni ejest stan techniczny pojazdów. Więc ten cały cepik nie wiem po co jest.
Avatar
Poinformowany / 14 listopada 2017 o 17:11
Urząd nie może odmówić załatwienia sprawy. Istnieje tryb awaryjny, który działa bez połączenia centralnego. W pojedynczych lokalizacjach występowały problemy związane z połączeniem aplikacji klienckich (nie dostarczonych przez minister) z centralną bazą ministerialną.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 17:02
"I od takiego zachowania ogólnopolski program zacznie temu - jak to określiłeś "urzędasowi" działać? Czy Ty w ogóle myślisz chociaż czasem? Idź poznęcać się lepiej nad informatykami, którzy wdrażają ten nowy system a nie nad normalnymi urzędnikami, którzy muszą wysłuchiwać takich mądrości, jak Twoje." Skoro system został wdrożony tzn. że jakiś urzędas podpisał jego odbiór. Sami jesteście sobie winni
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 16:34
Ktoś wypocił takie coś: " Gdy, urzędas nie chce wam załatwić sprawy powołując się na awarie systemu, rozwiązanie jest jedno. Najpierw używacie argumentu 'A co mnie to g..o obchodzi' potem żądacie załatwienia sprawy ponownie. Czynność prawdopodobnie będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć. Prawdopodobnie do momentu aż pojawi się jakiś kierownik lub nawet dyrektor. Następnie żądacie pisemnego protokołu z uzasadnieniem niezałatwienia waszej sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mając taki dokument w ręce możecie już wszystko - przetestowane na żywym urzędniczym organizmie". I od takiego zachowania ogólnopolski program zacznie temu - jak to określiłeś "urzędasowi" działać? Czy Ty w ogóle myślisz chociaż czasem? Idź poznęcać się lepiej nad informatykami, którzy wdrażają ten nowy system a nie nad normalnymi urzędnikami, którzy muszą wysłuchiwać takich mądrości, jak Twoje.
Ktoś wypocił takie coś: " Gdy, urzędas nie chce wam załatwić sprawy powołując się na awarie systemu, rozwiązanie jest jedno. Najpierw używacie argumentu 'A co mnie to g..o obchodzi' potem żądacie załatwienia sprawy ponownie. Czynność prawdopodobnie będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć. Prawdopodobnie do momentu aż pojawi się jakiś kierownik lub nawet dyrektor. Następnie żądacie pisemnego protokołu z uzasadnieniem niezałatwienia waszej sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mając taki dokument w ręce możecie już wszystko - przetesto... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 15:11
Nowobogackie chamstwo ma problemy z zalegalizowaniem wypasionych limuzyn, bo rząd chce wiedzieć jak i gdzie się dorobili? A niech plączą i płacą a domiar każdemu taki, żeby nie wypłacił sie do śmierci! Dość okradania ojczyzny i Polakow!
Avatar
gość / 14 listopada 2017 o 13:58
Ale rozumiecie głąby, że w założeniu miało to zmniejszyć ilość szrotów na drogach? A to że jeden janusz z drugim będzie jeździł dalej bez przeglądu swoim złomem albo odpowiednio dogada się z Panem Kaziem to już inna sprawa. Polska. W niemczech takie numery nie przechodzą. Ale inna sprawa, że niemców stać też na nowsze auta
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 13:56
Gdy, urzędas nie chce wam załatwić sprawy powołując się na awarie systemu, rozwiązanie jest jedno. Najpierw używacie argumentu 'A co mnie to g..o obchodzi' potem żądacie załatwienia sprawy ponownie. Czynność prawdopodobnie będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć. Prawdopodobnie do momentu aż pojawi się jakiś kierownik lub nawet dyrektor. Następnie żądacie pisemnego protokołu z uzasadnieniem niezałatwienia waszej sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mając taki dokument w ręce możecie już wszystko - przetestowane na żywym urzędniczym organizmie
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 13:01
Kolejny chory pomysł a zarazem jaki kosztowny. Jeżeli pojadę do Pana Kazia który wie że auto musi przejść badanie to przejdzie i w systemie będzie grało jedynie opłata manipulacja wzrośnie.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 12:57
je-bac urzedy, w normalnych krajach sie nigdzie nie chodzi tylko rejestruje auta wysylajac list poczta...
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 12:26
I znowu czytam że w trosce o bezpieczeństwo obywatele robią zrzutkę na kolejny głupi wymysł rządzących. Bezpieczeństwa jak nie było tak nie będzie, zielone ludki z granicy będą grasowały po całym kraju aby zarobić na 500+ i utrzymanie całej tej machiny ucisku społeczeństwa. Czyli nowoczesne policyjne państwo totalitarne w którym władza wie najlepiej. Ale wybory już niedługo :):):)
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 07:56
Dajta ludziom zarobić coby se lepsze auta sprawili. A nie.... zarobki jak na Białorusi (w stosunku do cen).... to co się dziwić, że ludzi nie stać na nowe auta. A teraz chceta ich wyeliminować z dróg? Naukowo udowodnione jest, że przyczyną wypadków ni ejest stan techniczny pojazdów. Więc ten cały cepik nie wiem po co jest.
Avatar
Poinformowany / 14 listopada 2017 o 17:11
Urząd nie może odmówić załatwienia sprawy. Istnieje tryb awaryjny, który działa bez połączenia centralnego. W pojedynczych lokalizacjach występowały problemy związane z połączeniem aplikacji klienckich (nie dostarczonych przez minister) z centralną bazą ministerialną.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 17:02
"I od takiego zachowania ogólnopolski program zacznie temu - jak to określiłeś "urzędasowi" działać? Czy Ty w ogóle myślisz chociaż czasem? Idź poznęcać się lepiej nad informatykami, którzy wdrażają ten nowy system a nie nad normalnymi urzędnikami, którzy muszą wysłuchiwać takich mądrości, jak Twoje." Skoro system został wdrożony tzn. że jakiś urzędas podpisał jego odbiór. Sami jesteście sobie winni
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 16:34
Ktoś wypocił takie coś: " Gdy, urzędas nie chce wam załatwić sprawy powołując się na awarie systemu, rozwiązanie jest jedno. Najpierw używacie argumentu 'A co mnie to g..o obchodzi' potem żądacie załatwienia sprawy ponownie. Czynność prawdopodobnie będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć. Prawdopodobnie do momentu aż pojawi się jakiś kierownik lub nawet dyrektor. Następnie żądacie pisemnego protokołu z uzasadnieniem niezałatwienia waszej sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mając taki dokument w ręce możecie już wszystko - przetestowane na żywym urzędniczym organizmie". I od takiego zachowania ogólnopolski program zacznie temu - jak to określiłeś "urzędasowi" działać? Czy Ty w ogóle myślisz chociaż czasem? Idź poznęcać się lepiej nad informatykami, którzy wdrażają ten nowy system a nie nad normalnymi urzędnikami, którzy muszą wysłuchiwać takich mądrości, jak Twoje.
Ktoś wypocił takie coś: " Gdy, urzędas nie chce wam załatwić sprawy powołując się na awarie systemu, rozwiązanie jest jedno. Najpierw używacie argumentu 'A co mnie to g..o obchodzi' potem żądacie załatwienia sprawy ponownie. Czynność prawdopodobnie będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć. Prawdopodobnie do momentu aż pojawi się jakiś kierownik lub nawet dyrektor. Następnie żądacie pisemnego protokołu z uzasadnieniem niezałatwienia waszej sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mając taki dokument w ręce możecie już wszystko - przetesto... rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 15:11
Nowobogackie chamstwo ma problemy z zalegalizowaniem wypasionych limuzyn, bo rząd chce wiedzieć jak i gdzie się dorobili? A niech plączą i płacą a domiar każdemu taki, żeby nie wypłacił sie do śmierci! Dość okradania ojczyzny i Polakow!
Avatar
gość / 14 listopada 2017 o 13:58
Ale rozumiecie głąby, że w założeniu miało to zmniejszyć ilość szrotów na drogach? A to że jeden janusz z drugim będzie jeździł dalej bez przeglądu swoim złomem albo odpowiednio dogada się z Panem Kaziem to już inna sprawa. Polska. W niemczech takie numery nie przechodzą. Ale inna sprawa, że niemców stać też na nowsze auta
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 13:56
Gdy, urzędas nie chce wam załatwić sprawy powołując się na awarie systemu, rozwiązanie jest jedno. Najpierw używacie argumentu 'A co mnie to g..o obchodzi' potem żądacie załatwienia sprawy ponownie. Czynność prawdopodobnie będzie trzeba kilkukrotnie powtórzyć. Prawdopodobnie do momentu aż pojawi się jakiś kierownik lub nawet dyrektor. Następnie żądacie pisemnego protokołu z uzasadnieniem niezałatwienia waszej sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mając taki dokument w ręce możecie już wszystko - przetestowane na żywym urzędniczym organizmie
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 13:01
Kolejny chory pomysł a zarazem jaki kosztowny. Jeżeli pojadę do Pana Kazia który wie że auto musi przejść badanie to przejdzie i w systemie będzie grało jedynie opłata manipulacja wzrośnie.
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 12:57
je-bac urzedy, w normalnych krajach sie nigdzie nie chodzi tylko rejestruje auta wysylajac list poczta...
Avatar
Gość / 14 listopada 2017 o 12:26
I znowu czytam że w trosce o bezpieczeństwo obywatele robią zrzutkę na kolejny głupi wymysł rządzących. Bezpieczeństwa jak nie było tak nie będzie, zielone ludki z granicy będą grasowały po całym kraju aby zarobić na 500+ i utrzymanie całej tej machiny ucisku społeczeństwa. Czyli nowoczesne policyjne państwo totalitarne w którym władza wie najlepiej. Ale wybory już niedługo :):):)
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.