sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Zamknięcie sklepów z dopalaczami to bubel prawny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lipca 2011, 16:04

Producenci dopalaczy wypuścili nawet na rynek wersję pt. "Zakazane przez lubelski sanepid" (Maciej
Producenci dopalaczy wypuścili nawet na rynek wersję pt. \"Zakazane przez lubelski sanepid\" (Maciej

Dyrektor lubelskiego sanepidu uważa, że zamknięcie sklepów z dopalaczami w Polsce zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego to był bubel prawny. GIS twierdzi, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

– To, że jest to bubel prawny, podkreślałem już w październiku ubiegłego roku, zaraz po zamknięciu wszystkich sklepów z dopalaczami w Polsce – upiera się Paweł Policzkiewicz, dyrektor lubelskiego sanepidu, znany nie tylko w Lublinie m.in. z wojny z dopalaczami. – Decyzja ws. zamykania sklepów powinna być wydana zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, czyli z możliwością odwołania się, wypowiedzenia się stronie, tak jak my to robimy, a tego w przypadku decyzji GIS nie było.

Akcja zamykania sklepów była reakcją na doniesienia medialne o tym, że do szpitali trafiają zatrute dopalaczami dzieci. Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza” powołując się na opinie prawników podała, że 1400 sklepów z dopalaczami w Polsce zostało zamkniętych niezgodnie z prawem. Prawnicy podkreślają m.in, że GIS nie powinien wydawać jednej decyzji o zamknięciu wszystkich sklepów tylko powinien wydać tyle decyzji, ile sklepów chciał zamknąć.

Inspektorat obstaje jednak przy swoim. – Metoda, którą ostatecznie zastosowano, okazała się skuteczna zarówno pod względem zdrowotnym – obecnie mamy do 4 zatruć miesięcznie a nie kilkaset, jak i pod względem prawnym - skargi właścicieli sklepów sugerujące "nielegalność” decyzji, braki formalne, czy przewlekłość postępowania nie znalazły uznania w ocenie niezawisłych sądów – stwierdza Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Lubelski sanepid rozpoczął walkę z dopalaczami na początku 2009 r. – Wtedy w Lublinie był tylko jeden sklep przy Krakowskim Przedmieściu – przypomina Policzkiewicz. – Po kontroli w sklepie zorientowaliśmy się, że są to suplementy diety. Produkty te mają charakter produktów spożywczych. Znajdowały się na nich również takie uwagi jak "Jak to zażywasz, nie pij mleka” Przestrzegano również przez spożywaniem w tym czasie alkoholu, ostrzegano też kobiety w ciąży. Uznałem więc, że wymagają one zarejestrowania w Głównym Inspektoracie Sanitarnym i zajęliśmy ten towar do momentu zarejestrowania.

Przy kolejnych sklepach działania lubelskiego sanepidu były analogiczne. – Droga zaproponowana przez dyrektora Policzkiewicza była jedną z kilku najpoważniej analizowanych i to nie tylko przez prawników Głównego Inspektoratu Sanitarnego – tłumaczy Bondar. – Ta metoda była skuteczna do momentu dopóki branża dopalaczowa nie zmieniła etykiet na "Produkt kolekcjonerski. Nie do spożycia”.

Co na to wywołani przez dyrektora sanepidu parlamentarzyści? – Jestem po uszy zarobiony w sprawy związane z infrastrukturą, począwszy od budownictwa mieszkaniowego, przez transport wodny czy lotniczy po Pocztę Polską – tłumaczy Stanisław Żmijan, poseł PO. – Takie intensywne zaangażowanie w innej dziedzinie jest niemożliwe, dlatego nie angażowałem się w sprawę dopalaczy.

– Uczestniczyłem w pracach legislacyjnych tak jak inni posłowie, żeby jak najszybciej zmienić obowiązujące przepisy – komentuje Jan Łopata, poseł PSL. – Nie wiem, co mogłem robić więcej. Zamykać z panem dyrektorem sklepy. Proszę dowiedzieć się czy pan Policzkiewicz nie wystartuje w wyborach? – sugeruje parlamentarzysta.

– Na razie nikt mi nic nie proponuje w związku z wyborami – ucina Policzkiewicz.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gada
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gada
gada (28 lipca 2011 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ten jakiś Łopata co insynuuje komuś kandydowanie sam przypadkiem nie kandyduje. Jak to mówili "język lata jak Łopata".
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!