sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Zamknięte, czyli otwarte. Żmigród wyległ na jezdnię (zdjęcia, wideo)

Dodano: 1 lipca 2015, 17:37
Autor: drs

Była darmowa lemoniada, darmowe wafelki, każdy mógł sobie zrobić swoją własną przypinkę z agrafką, poznać uliczne legendy i dorysować kawałek dłuuuuuuuugiego komiksu. W taki sposób mieszkańcy ulicy Żmigród świętowali w środę częściowe zamknięcie jezdni dla ruchu samochodowego.

O to, by ich ulica przestała być tylko przesmykiem dla kierowców skracających sobie drogę między Królewską a Bernardyńską postanowili powalczyć tuż po Nocy Kultury, w którą to noc Żmigród rozświetliło 300 lampionów wykonanych z sukien. Oprócz lampionów ulicę rozświetlały też wyświetlacze telefonów komórkowych, którymi zauroczeni przechodnie masowo robili zdjęcia.

Wkrótce potem powstała petycja do prezydenta. Ten zdecydował, że przez Żmigród nie przejedziemy już na przestrzał (nie dotyczy rowerów), a w poniedziałek drogowcy wkopali w jezdnię słupki zagradzające wjazd od strony Królewskiej.

Kolejny słupek stoi w miejscu, do którego można dojechać tylko od Bernardyńskiej pamiętając o znaku „strefa zamieszkania”, który nie pozwala jechać szybciej niż 20 km/h i przyznaje pieszym bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami.

W środę pytaliśmy w Ratuszu, czy będzie tak z kolejnymi ulicami. Usłyszeliśmy, że jest to rozważane. 

Czytaj więcej o: Lublin Żmigród pieszy żmigród
może
Bolesław Prus
Koneczny
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

może
może (2 lipca 2015 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy Bolesław Prus był antysemitą?

http://coryllus.salon24.pl/277525,czy-boleslaw-prus-byl-antysemita

Rozwiń
Bolesław Prus
Bolesław Prus (2 lipca 2015 o 12:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Wracam teraz do Żydów nieprzejednanych. Narzekają oni na upośledzenie. To prawda, są oni upośledzeni - w państwie, ale nie wobec nas, Polaków. Wobec nas posiadają oni przywileje, o których ciągle się zapomina:

1) mają swój samorząd gminny, do którego nigdy nie mieszał się żaden Polak;

2) posiadali i posiadają mnóstwo, ale to mnóstwo stowarzyszeń ekonomicznych, filantropijnych i oświatowych;

3) prawie każdy Żyd umie czytać, pisać i rachować dzięki szkólkom elementarnym, które Żydzi w swoim języku mają, a jakich nam mieć nie wolno;

4) w razie konkurencji z chrześcijanami nie robią sobie ceremonii, to jest, nie dopuszczają do współzawodnictwa, bojkotują, doprowadzają do bankructwa i jeszcze wniebogłosy narzekają na ucisk!

Innymi słowy, w wyścigu o dobrobyt, dzięki zakazom, które spadły na nas, a nie dotyczyły ich, Żydzi mają i mieli ogromną przewagę. Toteż już dziś prawie cały handel, cale płynne bogactwo narodu znajduje się w ich rękach" (j.w.)

Rozwiń
Koneczny
Koneczny (2 lipca 2015 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Wolne zawody przechodziły w ręce żydowskie w nieproporcjonalnym odsetku. Prasa poszła w znacznej części na żołd Żydów, ekonomia żydowska zapanowała niepodzielnie nad stosunkami gospodarczymi, a po miastach topniała własność nieruchoma chrześcijańska ". We wszystkich miastach zaboru austriackiego i rosyjskiego " tubylcy uciekali przed Żydami na peryferie miasta. Handel żydowski przybrał cechy jakby monopolu, a rolnictwo popadało w niesłychane zadłużenie u Żydów, rzemiosło zaś grzęzło w nędzy, i niestety, w ciemnocie. Rozrost zaludnienia żydowskiego wyprzedzał przyrost ludności polskiej coraz silniej; poczęły się wprost obliczenia, kiedy ilość Żydów zrówna się z liczbą Polaków na polskich ziemiach, kiedy ją prześcignie. Zadawano sobie już całkiem poważnie pytanie: czy oni są u nas czy też my u nich?" (F. Koneczny, "Cywilizacja żydowska," s. 353).

Rozwiń
Bolesław Prus
Bolesław Prus (2 lipca 2015 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Zobaczmy rezultat ostateczny tych stosunków. W naszych miastach Żydzi stanowią od czterdziestu do osiemdziesięciu procent ogółu mieszkańców i należy do nich czterdzieści jeden procent nieruchomości miejskich, choć w kraju tworzą tylko piętnaście procent mieszkańców. Dzięki temu nasz chłop, któremu już jest za ciasno na roli, nie może przenieść się do miasta, gdyż Żydzi nie dopuszczą go tam. We Włocławku -pisze 'Dziennik Kujawski' - Żydzi na ulicy Nowej, będącej główną arterią miasta, zakupili w ostatnich czasach kilkadziesiąt domów, ażeby wyprzeć stamtąd handel polski. Koroną zaś naszego położenia są następujące cyfry. Wciągu ostatnich dwunastu lat emigrowało Polaków do Ameryki dziewięćset czterdzieści dziewięć tysięcy, prawie milion. A ilu ich wyszło do Niemiec, ilu do Cesarstwa? Do Cesarstwa uciekali przeważnie rzemieślnicy, znękani ciągłymi strajkami, zaś ich miejsce kto zajął? (...) Byłem teraz w Lublinie, który znam od czasów dzieciństwa, i zdumiałem się nad mnóstwem sklepów i warsztatów żydowskich. Ulice, kiedyś niepodzielnie zamieszkane przez chrześcijan, dziś są żydowskimi i mnóstwo domów przeszło na własność Żydów.

W takim stanie rzeczy mamy dwie perspektywy. Ponieważ Żydzi rosną i wzmacniają się na naszych błędach, więc -albo ulepszymy siebie samych i nasze wewnętrzne stosunki, albo - w emigracji zmarnujemy najdzielniejsze siły, a reszta -stanie się lennikami Żydów".

Rozwiń
Gość
Gość (2 lipca 2015 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Racja, to m. in. pan Pietrasiewicz skorzysta na zamknięciu Żmigrodu. Jak to szło z tymi kamienicami i ulicami?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!