sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Zasiłki dla najuboższych dotrą później niż zwykle

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2009, 20:25
Autor: Dominik Smaga

Ponad 15 milionów złotych zabrakło w kasie wojewody na zasiłki rodzinne i alimentacyjne. Nie wszyscy, którzy czekają na te pieniądze, dostaną je jeszcze przed świętami. Wojewoda liczy na dodatkowe pieniądze z Warszawy.

O tym, że nie wszyscy dostali wyczekiwane pieniądze zaalarmował nas Czytelnik. O opóźnieniach trudno mówić, bo urzędnicy mają jeszcze czas na wypłatę zasiłków. I to aż do końca miesiąca.

Tyle że ludzie przyzwyczaili się, że dostają pieniądze w pierwszej połowie miesiąca. Tak wcześnie, bo ośrodki pomocy rodzinie wcześnie dostawały przelewy od wojewody.

Teraz problem jest większy. Wojewoda, nie dość, że nie przelewa pieniędzy przed czasem, to ma wręcz problem, by uzbierać całą potrzebną kwotę.

Według Rafała Przecha z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w grudniu 2009 r. w woj. lubelskim zabraknie części pieniędzy na wypłaty zasiłków rodzinnych oraz z funduszu alimentacyjnego. Urzędnik podkreśla, że nie jest to wyłącznie problem Lubelszczyzny.

Na zasiłki brakuje 15,5 mln zł. Wojewoda kilka razy prosiła ministra finansów o przyznanie dodatkowych pieniędzy. Ostatnie pismo w tej sprawie nosi piątkową datę. Kiedy minister sypnie groszem?

– Z posiadanych informacji wynika, że decyzja ministra finansów o przyznaniu dodatkowych środków zostanie podjęta w najbliższych dniach – informuje Rafał Przech.

Dla wielu ubogich rodzin, które muszą za coś przygotować choćby skromne święta, to poważny problem. Ale urzędnicy odsyłają ich do przepisów.

– W newralgicznych miesiącach, jak choćby we wrześniu gdy zaczyna się rok szkolny, w maju gdy są komunie albo teraz gdy są święta, ludzie oczekują na wcześniejszą wypłatę świadczeń – mówi Dorota Gąsior, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

– Ale w żadnej ustawie nie jest napisane, że te pieniądze powinny być wypłacone np. przed świętami. Czas na to jest do końca miesiąca.

Nie ma też stuprocentowej pewności, że pieniądze od ministra wystarczą na wszystkie zasiłki. Powód? Potrzebna kwota liczona jest na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez lokalne samorządy.

– Taki plan na okres do końca roku musieliśmy przygotować do 15 listopada – informuje Maria Samulak, główna księgowa MOPR w Lublinie.

Problem w tym, że część osób złożyła wnioski o świadczenia już po 10 listopada i nie zostały w tym zestawieniu uwzględnione. Ośrodek jedynie mniej więcej szacował fundusze jakie będą dla takich osób potrzebne.

– Jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, żeby ktoś nie dostał pieniędzy, bo ich zabrakło – uspokaja Gąsior.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
biurokrancja
Gość
ja
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

biurokrancja
biurokrancja (16 grudnia 2009 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
urzędas może i pracuje jest to praca jałowa bezproduktywna pełna druczków papierków kawek herbatek czasy skomputeryzowane a coraz więcej
ynteligencji za biurkami [size=3]żal lasów na papiery i podatków na wasze płace [/size]
Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2009 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja napisał:
wiecej premi dla poslow i innych urzendasow ciekawe jak teraz spedza dzieciaki świeta!!!!!!jak się zrobi dzieci to się na nie pracuje a nie czeka na darmochę, a jak się nie chce pracować to się nie robi, urzędas na swoje pracuje,
Rozwiń
ja
ja (16 grudnia 2009 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wiecej premi dla poslow i innych urzendasow ciekawe jak teraz spedza dzieciaki świeta!!!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2009 o 08:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
rozumiem zasiłki rodzinne ale alimentacyjne, alimenty niech płaci rodzic dziecka, Jak państwo jest tak dobre to wyżej jest artykuł, ze dużo firm nie wypłaciło na czas wynagrodzenia, dlaczego państwo nie płaci tych wynagrodzeń, przecież z tych wynagrodzeń niejeden rodzić utrzymuje dzieci i co, to są już nie dzieci. I to są wynagrodzenai za pracę ..... pracę .... a nie zrobienie dziecka i opieprzanie się
Rozwiń
ktosik
ktosik (16 grudnia 2009 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuję jeszcze trzy lotniska zaplanować zamiast dbania o społeczeństwo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!