wtorek, 30 maja 2017 r.

Lublin

Zasypało i zawiało

Dodano: 6 lutego 2003, 21:36

Śnieg padał wczoraj w całym województwie. Sytuację na drogach pogarszał wiatr. Dziś ma być podobnie. Dopiero wieczorem można się spodziewać poprawy. Kto nie musi ruszać w trasę, lepiej niech dziś nie wsiada do samochodu.

Po Lublinie samochody jeździły w żółwim tempie i często nie mogły wyjechać pod zaśnieżone i oblodzone wzniesienia. W Białej Podlaskiej pokrywa śniegu doszła wczoraj do 10 cm. W Woli Osowińskiej (pow. Radzyń Podlaski) w zaspie utknął autobus. Inne dojeżdżały opóźnione. – Kierowcy skarżą się na bardzo trudne warunki – narzekała Danuta Blicharz, dyżurny dyspozytor chełmskiej PKS.
Jeszcze gorzej mieli kolejarze. – Przy torach zalega półmetrowa warstwa śniegu i zaczyna wiać. Może być niewesoło – prorokował wczoraj Bogdan Łowicki, dyżurny ruchu PKP w Zamościu.
Według drogowców trasy krajowe i wojewódzkie były przejezdne. Ale gruba warstwa śniegu i błota sprawiały, że kierowcy przemieszczali się bardzo powoli. Taka sytuacja była przyczyną wielu spóźnień do pracy. Do Zakładów Tytoniowych w Lublinie nie dojechała ekipa operatorów maszyn. W sieci sklepów „Stokrotka” spóźniły się dostawy. Monika Sadowska, asystentka prezesa w prywatnej firmie, do pracy spóźniła się ponad godzinę. – Uprzedziłam szefa. Nie miał do mnie pretensji.
Podobnie było w większości firm. – Opóźniają się dostawy. Pracownicy także nie zawsze zdążą na czas, ale jesteśmy wyrozumiali – podkreśla Marek Wesołowski, dyrektor handlowy „Stokrotki”.
Jeżeli jednak pracodawca ukarze pracownika, który spóźnił się do pracy, bo jego autobus utknął w zaspie? – Nadzwyczajne warunki atmosferyczne całkowicie usprawiedliwiają nieobecność czy spóźnienie. A w przypadku zwolnienia czy nagany wystarczy wziąć zaświadczenie np. od MPK i zwrócić się do sądu pracy – mówi Zbigniew Pikuliński, adwokat. – Podobnie będzie w przypadku dostawcy. Jeżeli np. piekarz nie dowiózł pieczywa do sklepu i został ukarany karą finansową przez sklep, to na pewno wygra sprawę w sądzie.
Takiej pewności nie ma, kiedy chcemy pozwać do sądu służby drogowe czy przewoźnika. – Gdybym przez korek na nieodśnieżonej drodze spóźnił się na podpisanie kontraktu i stracił zarobek, to zastanawiałbym się nad żądaniem odszkodowania – twierdzi Krzysztof Kowalewski, lubelski przedsiębiorca.
Zbigniew Pikuliński przyznaje, że byłaby to trudna sprawa. – Trzeba by udowodnić zaniedbanie ze strony służb porządkowych czy przewoźnika. A także, że z powodu spóźnienia rzeczywiście straciliśmy pieniądze.

Teresa Ogrodnik - przewodnicząca Wydziału Pracy Sądu Okręgowego w Lublinie

W przypadku zwolnienia z pracy, można się odwołać do sądu. W pozwie trzeba napisać czego się domagamy, krótko opisać historię sprawy i przedstawić dowody. Może inni pracownicy też się spóźnili tego dnia? Dobrym dowodem będzie też dokument od przewoźnika, np. PKS, stwierdzający, że autobus nie dojechał na czas z powodu warunków atmosferycznych. W przypadku nagany czy obniżenia pensji najpierw odwołujemy się do pracodawcy. Jeżeli to nie pomoże, to zostaje sąd pracy. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!