poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Zazdrości nam cała Polska

  Edytuj ten wpis

Najpierw ks. Piotr Kawałko, dyrektor wydawnictwa Gaudium zorganizował w Lublinie pamiętny koncert Ewy Demarczyk. Potem był piwniczny koncert z okazji 25-lecia pontyfikatu naszego papieża. Teraz przyszła kolej na benefis kultowego kabaretu.

Artyści krakowskiej "Piwnicy pod Baranami” wystąpią w filharmonii lubelskiej 21 listopada. Fani Piotra Skrzyneckiego usłyszą znane hity oraz - napisane specjalnie na jubileuszowy koncert - nowe piosenki. Skomponowali je Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan, Andrzej Zarzycki, Jan Kanty-Pawluśkiewicz i Grzegorz Turnau.
• Jak się mają piwniczne klimaty do widowni w filharmonii?
- W Warszawie na zwykłym koncercie było w sali kongresowej 3,5 tysiąca ludzi. Na benefis w Lublinie chce przyjechać publiczność z całej Polski. Czeka na nich ponad 600 biletów - mówi ks. Piotr Kawałko, pomysłodawca i organizator koncertu.
Najsłynniejszy polski kabaret powstał w 1956 roku. Na początku jako klub studencki. Jego duszą od początku był Piotr Skrzynecki. W piwnicy debiutowali Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zbigniew Preisner, Anna Szałapak, Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki.
W 1997 roku po śmierci Piotra Skrzyneckiego artyści "Piwnicy pod Baranami” z żalu zawiesili działalność. - Życie nie zniosło próżni. Po roku wznowili występy - dodaje Kawałko.
Na ostatnim koncercie w Lublinie w 2003 roku dedykowanym Janowi Pawłowi II były tłumy. - Wtedy powiedziałem sobie: Choćbym musiał na głowie stanąć, to benefis musi być w Lublinie. Negocjacje były trudne, konkurentów mieliśmy mocnych. Ale udało się - cieszy się ks. Piotr.
Organizatorzy dopinają szczegóły. Zapewne artyści z Krakowa poświęcą część koncertu zmarłemu niedawno Markowi Grechucie.
A ks. Kawałko ma jeszcze jeden powód do radości. Artyści z Piwnicą związani zdecydowali się wziąć udział w przygotowaniu książki "Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II”, którą Gaudium właśnie wydało. Książka zawiera komentarze ponad 100 wybitnych ludzi kultury i sztuki m.in. Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Zbigniewa Preisnera, Anny Szałapak, Leszka Długosza, Andrzeja Szczeklika oraz Leszka Wójtowicza.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!