piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Zbadaj swoje dziecko

Dodano: 19 lutego 2006, 21:47
Autor: (step)

Jeżeli Twoje dziecko często choruje na zapalenie płuc lub oskrzeli, kaszle i ma biegunkę, sprawdź czy nie jest chore na mukowiscydozę. Jutro i pojutrze można się zgłaszać na konsultacje lekarskie do Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Chodźki, w godz. 9–13. Informacje telefoniczne: 081 718 54 50. Konsultacji udziela dr Grażyna Górnicka.

Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną, a według przeprowadzonych badań ponad połowa Polaków nigdy o niej nie słyszała. Jest wciąż mylnie i zbyt późno diagnozowana. – W tym tygodniu, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy prowadzimy kampanię edukacyjną „Wczesne rozpoznanie, lepsze życie” – mówi Katarzyna Sicińska z Public Relations PR & Media Training. – Organizatorem kampanii jest Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę „Matio”. W 20 ośrodkach w całej Polsce prowadzone są telefoniczne dyżury i konsultacje specjalistów. Pacjenci wymagający dalszych konsultacji kierowani będą na badania weryfikujące.
Termin kampanii został wybrany nieprzypadkowo. 22 lutego mija 196 rocznica urodzin Fryderyka Chopina. W świetle licznych analiz opartych na doniesieniach medycznych oraz faktach z życia Chopina i jego najbliższych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kompozytor chorował na mukowiscydozę. To jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych. W Polsce, co 25 osoba jest nosicielem nieprawidłowego genu CFTR, odpowiedzialnego za jej wystąpienie. Jeśli oboje rodzice są nosicielami nieprawidłowego genu i przekażą go dziecku, rodzi się ono chore.
Szacuje się, że w Polsce jeden spośród 2500 noworodków rodzi się z mukowiscydozą. Zaburzenie genetyczne prowadzi do zalegania gęstego śluzu w układzie oddechowym i w przewodach trzustkowych. Choroba objawia się nawracającymi stanami zapalnymi płuc i oskrzeli, przewlekłym kaszlem, biegunką, słabym przyrostem masy ciała i wzrostu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!