wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Zbadaj swoje dziecko

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2006, 21:47
Autor: (step)

Jeżeli Twoje dziecko często choruje na zapalenie płuc lub oskrzeli, kaszle i ma biegunkę, sprawdź czy nie jest chore na mukowiscydozę. Jutro i pojutrze można się zgłaszać na konsultacje lekarskie do Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Chodźki, w godz. 9–13. Informacje telefoniczne: 081 718 54 50. Konsultacji udziela dr Grażyna Górnicka.

Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną, a według przeprowadzonych badań ponad połowa Polaków nigdy o niej nie słyszała. Jest wciąż mylnie i zbyt późno diagnozowana. – W tym tygodniu, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy prowadzimy kampanię edukacyjną „Wczesne rozpoznanie, lepsze życie” – mówi Katarzyna Sicińska z Public Relations PR & Media Training. – Organizatorem kampanii jest Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę „Matio”. W 20 ośrodkach w całej Polsce prowadzone są telefoniczne dyżury i konsultacje specjalistów. Pacjenci wymagający dalszych konsultacji kierowani będą na badania weryfikujące.
Termin kampanii został wybrany nieprzypadkowo. 22 lutego mija 196 rocznica urodzin Fryderyka Chopina. W świetle licznych analiz opartych na doniesieniach medycznych oraz faktach z życia Chopina i jego najbliższych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kompozytor chorował na mukowiscydozę. To jedna z najczęściej występujących chorób genetycznych. W Polsce, co 25 osoba jest nosicielem nieprawidłowego genu CFTR, odpowiedzialnego za jej wystąpienie. Jeśli oboje rodzice są nosicielami nieprawidłowego genu i przekażą go dziecku, rodzi się ono chore.
Szacuje się, że w Polsce jeden spośród 2500 noworodków rodzi się z mukowiscydozą. Zaburzenie genetyczne prowadzi do zalegania gęstego śluzu w układzie oddechowym i w przewodach trzustkowych. Choroba objawia się nawracającymi stanami zapalnymi płuc i oskrzeli, przewlekłym kaszlem, biegunką, słabym przyrostem masy ciała i wzrostu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!