wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Chcą referendum ws. reformy edukacji. "Zawsze z błędnych decyzji można się wycofać"

Dodano: 8 lutego 2017, 18:20
Autor: Dominik Smaga

Podpisy pod wnioskiem za ogólnopolskim referendum w sprawie reformy systemu oświaty zaczęli zbierać lubelscy działacze Platformy Obywatelskiej. Chcą, by rząd wycofał się ze zmian, które ich zdaniem są przygotowane w pośpiechu i będą mieć fatalne skutki.

– Nie jest za późno – twierdzi Michał Krawczyk, miejski radny PO. – Zawsze z błędnych decyzji można się wycofać.

Zbiórka podpisów będzie prowadzona także na ulicach, choć jeszcze nie teraz. – Ustawimy w centrum miasta namioty, ale czekamy aż będzie trochę cieplej – zapowiada Krawczyk. W akcję mają się też włączyć wojewódzcy radni PO.

Samorządowcy zgodnie krytykują rządową reformę oświaty likwidującą gimnazja i przywracającą ośmioletnią szkołę podstawową. Wypominają m.in. pośpiech, w którym wprowadzane są zmiany i to, że nie ma wciąż podstaw programowych dla nauczycieli. – Nie da się w tak krótkim czasie przygotować podstawy programowej – mówi Krawczyk.

Podstawy mają być ogłoszone w najbliższy wtorek, ale działacze PO twierdzą, że zostanie za mało czasu na opracowanie podręczników. – Nie da się wydrukować dobrych podręczników, tak wiele w tak krótkim czasie – twierdzi Bożena Lisowska, wojewódzka radna PO.

– Wprowadzana reforma nie jest przygotowana nie tylko od strony podstawy programowej – mówi Krzysztof Żuk (PO), prezydent Lublina. Wskazuje też na problemy ze stworzeniem nowej sieci szkół i podkreśla, że niedogodności z tym związane odczują również rodzice. – W niektórych przypadkach ich dzieci nie będą w szkole, do której dotąd chodziły lub chciałyby chodzić, bo reforma spowoduje zmianę rejonów.

– Nie znam takiego związku zawodowego, który by jednoznacznie wsparł tak przeprowadzaną reformę – stwierdza Celina Stasiak, szefowa lubelskich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego i radna PO w Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dodaje, że nauczyciele będą musieli korzystać z dwóch podstaw programowych, nie będą pewni, czy zachowają posady, a ich wynagrodzenia wzrosną w minimalnym stopniu.

– Zaproponowano nam waloryzację płac o 40 zł brutto – mówi Stasiak. – Tyle otrzyma nauczyciel o największych kwalifikacjach, pracując na najwyższych obrotach i wdrażając zły pomysł pani minister.

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o ogólnokrajowe referendum ma trwać do końca marca. To, czy dojdzie do takiego referendum, będzie zależeć od Sejmu.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Eugeniusz W.
(51) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 lutego 2017 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strach widać w ich oczach platformerskich. Już nikt nie wierzy w ich kłamstwa kodowe.
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
System 8+4 jest lepszy
Rozwiń
Eugeniusz W.
Eugeniusz W. (9 lutego 2017 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ci wszyscy "referendysci" w swoim antypaństwowym zacietrzewieniu wydają się zapominać o patriotycznej, a nie tylko edukacyjnej roli szkolnictwa! Obecny rząd, wszyscy posłowie i samorządowcy PiS stoją na straży wartości najwyższej! Patriotyzm i umacnianie wiary ojców musi przyświecaj całemu programowi nauczania! Wieloletnie doświadczenie pedagogiczne pozwala mi (z całym przekonaniem) stwierdzić, że rodzice potrafią pomoc dzieciom w nauce matematyki, fizyki czy chemii, ale na pewno nie są w stanie przekazać im tych najwyższych wartości, jak religia, miłość ojczyzny oraz szacunek do bliźniego! Rozszerzony program najnowszej historii z pewnością zmobilizuje młode pokolenie do wysiłku zdobycia wiedzy poza programowej, a ta jest najdroższa dla samorządów borykających się z brakiem nauczycieli przedmiotów ścisłych i przyrodniczych! Tę część musimy złożyć na barki opiekunów i rodziców, aby spokojnie patrzeć w przyszłość naszej wspólnej ojczyzny! Budżet państwa jest na tyle ograniczony i nie pozwala realizować wszystkich ambitnych programów pro rodzinnych. Winę za tak zły stan finansów publicznych w całości ponoszą rządy PO i PSL! Dopiero obecnie naród ma podstawy obdarzać samorządowców z PiS najwyższym społecznym zaufaniem wychodzącym z rozsądku i miłości ojczyzny!
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obłuda i hipokryzja ... Tydzień temu, na sesji RM Lublin trzeba było się postawić jak głosowano nad nową siecią szkół. Wprowadzacie na lubelszczyźnie reformę, a teraz jej się przeciwstawiacie???
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cenzurka działa lepiej niz za komuny, wczorajsze niewygodne posty wywalone, demokracja w lubelskim wydaniu, jednak konotacje odziedziczoone
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (51)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!