wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Zbliża się koniec Teatru w Budowie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2012, 21:36
Autor: Rafał Panas

Architekt Bolesław Stelmach przy makiecie Centrum Spotkania Kultur (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
Architekt Bolesław Stelmach przy makiecie Centrum Spotkania Kultur (Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Wszystkie dokumenty potrzebne do wybudowania Centrum Spotkania Kultur w Lublinie leżą już na biurku marszałka województwa. Inwestycja nabrała przyspieszenia mimo konfliktu między urzędnikami, a architektami.

Projekt wykonawczy CSK przygotowała pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy. Dostarczyła go w terminie, w ostatnich dniach grudnia. – Teraz sprawdzamy czy dokumentacja jest kompletna, zgodna z przepisami prawa i naszym zamówieniem, oraz czy spełnia standardy od strony funkcjonalnej i technologicznej – mówi Jacek Sobczak (PO) członek zarządu województwa.

Na ewentualne poprawki architekci dostaną dwa tygodnie. – Przetarg na wykonanie Centrum Spotkania Kultur chcemy ogłosić w lutym – zapowiada Sobczak.

Gotowa dokumentacja to jeden z ostatnich elementów brakujących do rozpoczęcia budowy CSK. Pod koniec grudnia radni miejscy zgodzili się dać 25 mln zł na przebudowę placu przed CSK oraz utworzenie pod nim dwupoziomowego parkingu dla 250 aut. Marszałek ma już pozwolenie na budowę obiektu i modernizację Filharmonii oraz Teatru Muzycznego. Został również wybrany inwestor zastępczy, który w imieniu urzędu poprowadzi przedsięwzięcie. To konsorcjum Zamojskiej Dyrekcji Inwestycji "ZDI” oraz Project Management Intertecno z Warszawy.

Inwestycja nabrała przyspieszenia mimo konfliktu między urzędnikami, a architektami. Projekt budowlany pracownia Stelmacha oddała wiosną ubiegłego roku, aż 144 dni po terminie. Obie strony spierały się o koszty modernizacji Teatru Muzycznego i Filharmonii, która zostanie wykonana razem z CSK. Urząd chciał na to przeznaczyć 30 mln zł. Według Stelmacha to zbyt mało. Sprawa jest w sądzie.

– Chodzi o ustalenie przedmiotu umowy. Biuro Architektoniczne twierdzi, że zakres umowy zmienił się. To nieprawda – tłumaczy Beata Górka, rzecznik marszałka. – Nie chcę komentować tej sprawy – ucina Bolesław Stelmach.

Pracownia Stelmacha może też starać się odzyskać pieniądze, które za opóźnienie urząd potrącił jej z ustalonego wynagrodzenia. Zgodnie z kontraktem architektom należy się 7,9 mln zł. Urząd już odliczył im 510 tys. zł., a w przyszłości nie przeleje jeszcze 643 tys. zł.

Koszt wybudowania CSK szacowany jest na 134 mln zł. Kolejne 60 mln zł będzie kosztować na przebudowa Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej. Większość pieniędzy dołoży Unia Europejska. Inwestycja zakończy się prawdopodobnie w 2014 r. Roczne utrzymanie CSK pochłonie ok. 8,2 mln zł. Maksymalnie będzie tam pracować 56 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
mieszkaniec
Josef
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 stycznia 2012 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Koszt wybudowania CSK szacowany jest na 134 mln zł.
Kolejne 60 mln zł będzie kosztować na przebudowa Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej. Większość pieniędzy dołoży Unia Europejska.
Inwestycja zakończy się prawdopodobnie w 2014 r."


[size="2"]... prawie 200 mln PLN na dokończenie budowy bunkra budowanego od 1974 roku.
Słuszną linię ma nasza partia.
Może skończą na 40-lecie rozpoczęcia tej inwestycji. [/size]
Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (4 stycznia 2012 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten cały teatr powinni wybużyć, przecież to jest ruina. Na jego miejscu wybudować nowy, ładniejszy, mniejszy i tańszy.
Rozwiń
Josef
Josef (4 stycznia 2012 o 07:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słowa Sobczaka tyle znaczą co,co garść siana dla krowy.Część teatru wymaga przebudowy ,bo uruchomienie grozi wybuchem,a on mówi,że budowa zbliża się ku końcowi.Tyle co ten facet bezkarnie nakłamał,to całe zarządy miast i gmin nie zrobiły od czasów reformy.
Rozwiń
tobiasz
tobiasz (4 stycznia 2012 o 07:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zbliża się koniec Teatru w Budowie? co to znaczy,zostanie zburzony?wysadzony w powietrze?A może to chodzi o to,że zostanie zakończona budowa?Ciekawy jestem gdzie był pan Rafał Panas (autor artykułu)kiedyb w szkole podstawowej uczono gramatyki?PO prostu żenada!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!