Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2013 r.
19:02
Edytuj ten wpis

Zbudują elektrociepłownię na biomasę. Wzrosną ceny ciepła?

0 22 A A
Jeden z wariantów zakłada budowę nowego bloku gazowo-parowego na terenie Elektrociepłowni Lublin Wro
Jeden z wariantów zakłada budowę nowego bloku gazowo-parowego na terenie Elektrociepłowni Lublin Wro

W Lublinie ma powstać elektrociepłownia zasilana biomasą. To kolejny projekt tego rodzaju. Ma być realizowany wspólnie przez Megatem EC i PGE.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Obie firmy podpisały już list intencyjny w tej sprawie. Megatem i właściciel elektrociepłowni Wrotków będą współpracować przy badaniu możliwości budowy bloku energetycznego, spalającego biomasę. Firmy powołają w tym celu specjalną grupę roboczą.

Wstępny plan ma kilka wariantów. Pierwszy zakłada budowę bloku energetycznego do spalania biomasy i ewentualnie paliw alternatywnych np. pochodzących z odpadów komunalnych. Druga opcja to modernizacja istniejących urządzeń EC Megatem. Ostatni wariant zakłada budowę nowego bloku gazowo-parowego na terenie Elektrociepłowni Lublin Wrotków. Moc planowanych instalacji szacowana jest na ok. 10 MW.

– Za wcześnie jednak, by składać konkretne deklaracje w tej sprawie – mówi Tadeusz Karczmarczyk, prezes zarządu Megatem EC Lublin. – Nasza grupa robocza określi dokładne warunki techniczne. Wpłynie na to również kształt ustawy o odnawialnych źródłach energii, nad którą pracują parlamentarzyści.

Harmonogram realizacji projektu ma być gotowy w ciągu sześciu miesięcy. Budowa nowej, ekologicznej ciepłowni oznacza, że wyłączone zostaną niektóre z działających obecnie urządzeń.

– Chcemy uruchomić nowe źródło na bazie istniejącej infrastruktury – dodaje Karczmarczyk. – Nie powinno z tym być problemów technicznych. Każda z firm jest bowiem w stanie samodzielnie zaspokoić zapotrzebowanie miasta na energię.

Realizacja projektu to okazja do zarobku dla rolników. Nowy blok energetyczny będzie potrzebował sporych ilości biomasy, np. słomy. Przedstawiciele Megatem szacują, że dostawy surowca będą się opłacać rolnikom, którzy działają w promieniu do 100 km od Lublina.
Inwestycja Megatem i PGE może oznaczać wzrost cen ciepła. – Energia odnawialna nie jest tania. Ceny nie wzrosną jednak tak, jak w przypadku budowy nowego źródła od podstaw – dodaje Karczmarczyk. – Będziemy przecież korzystać z działającej już infrastruktury.

Budowa nowego bloku energetycznego ma potrwać od 2 do 3 lat. Podobne plany przedstawia norweska spółka Tergopower. Firma chce zbudować elektrociepłownię na biomasę przy ul. Mełgiewskiej. Obiekt miałby stanąć tuż za sklepem sieci Castorama. Z deklaracji Norwegów wynika, że instalacja ma wytwarzać 43 MW energii elektrycznej i 15 MW energii cieplnej. Pod koniec lutego spółka chce złożyć w PGE wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej. Trwają już badania środowiskowe.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec roku moglibyśmy rozpocząć budowę – zapewnia Kenneth Fredriksen, dyrektor operacyjny Tergopower.

Wartość inwestycji szacowana jest na 140 mln euro. Elektrociepłownia mogłaby rozpocząć pracę w 2015 roku.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
antykomunista / 6 kwietnia 2013 o 12:43
lepsza elektrociepłownia na biomasę niż na ruski gaz.
Forsa zostaje u nas !
Avatar
ekolog / 13 stycznia 2013 o 21:16
[quote name='stefan' timestamp='1358021025' post='719546']
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[/quote]
Stefan .Domy się ogrzewa.Ja ogrzewam dom zimną wodą ok. 8.5 oC , a w domu jest 22 oC CW 38 oC i nic nie spalam. Ja znam zasady termodynamiki, a zwłaszcza I zasadę.
Avatar
stefan / 13 stycznia 2013 o 20:23
[quote name='krzoy' timestamp='1358064914' post='719643']
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trudno taki w mieszkaniu zamontować zajął by cały salon a magazynowanie słomy...? Natomiast średnia energetyka z powodzeniem może stosować słomę jako odnawialne źródło energii!
[/quote]
ale czy palą rolnicy słomą czy nie ?
pisałem gdzieś o paleniu węglem w blokach ?
nie podniecaj się !
[quote name='krzoy' timestamp='1358064914' post='719643']
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trudno taki w mieszkaniu zamontować zajął by cały salon a magazynowanie słomy...? ... rozwiń
Avatar
krzoy / 13 stycznia 2013 o 09:37
[quote name='mieszkaniec' timestamp='1358026072' post='719579']
To jest jakaś masakra i krótkowzroczność.
Taka gospodarka prowadzi do:
1. Wzrostu cen żywności ( i tak już jest b. droga) - kurczenie się areału uprawnego.
2. Wyjaławiania terenów uprawnych poprzez wywiezienie słomy i spalenie jej, normalnie słoma pocięta pozostaje na polu i rozkładająć nawozi je, lub służy jako ściółka dla zwierząt a potem w postaci obornika wraca na pole i użyźnia je.
3. Wzrost cen ogrzewania dla mieszkańców Lublina.

Jak widać same korzyści.
[/quote]
Do "mieszkańca! 1. Na ceny żywności wpływa przede wszystkim rynek a nie areał produkcyjny! ponadto w polsce mamy 450 tyś ha odłogów. 2. Słomy nie można co roku przyorywać, gdyż zachwiana jest równowaga chemiczno-mikrobiologiczna gleby najwyżej co drugi rok, więc mamy nadwyżki słomy (patrz wcześniejszy post)! 3. Wzrost cen to wina monopolu w polsce! Prywatni inwestorzy (energetyka rozproszona) zweryfikuje ceny energii. 4. Im więcej żródeł energii tym mniejsze uzależnienie się od jednego surowca i jego dostawy!!! Podsumowując trzymajmy kciuki za każdego inwestora a zwłaszcza biogazownie, farmy wiatrowe, spalarnie słomy, elektr. wodne, a nawet elektrociepłownie węglowe na lubelszczyźnie! To wszystko mamy!
[quote name='mieszkaniec' timestamp='1358026072' post='719579']
To jest jakaś masakra i krótkowzroczność.
Taka gospodarka prowadzi do:
1. Wzrostu cen żywności ( i tak już jest b. droga) - kurczenie się areału uprawnego.
2. Wyjaławiania terenów uprawnych poprzez wywiezienie słomy i spalenie jej, normalnie słoma pocięta pozostaje na polu i rozkładająć nawozi je, lub służy jako ściółka dla zwierząt a potem w postaci obornika wraca na pole i użyźnia je.
3. Wzrost cen ogrzewania dla mieszkańc... rozwiń
Avatar
krzoy / 13 stycznia 2013 o 09:15
[quote name='stefan' timestamp='1358021025' post='719546']
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[/quote]
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trudno taki w mieszkaniu zamontować zajął by cały salon a magazynowanie słomy...? Natomiast średnia energetyka z powodzeniem może stosować słomę jako odnawialne źródło energii!
[quote name='stefan' timestamp='1358021025' post='719546']
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[/quote]
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trud... rozwiń
Avatar
trzy / 13 stycznia 2013 o 08:47
Tylko czekać na opinie jak to przez pazernych rolników cena ciepła wzrośnie .Widzicie kto teraz łupi kasę cena w górę nawet nie wiedząc po ile surowiec.
Avatar
mieszkaniec / 12 stycznia 2013 o 22:27
To jest jakaś masakra i krótkowzroczność.
Taka gospodarka prowadzi do:
1. Wzrostu cen żywności ( i tak już jest b. droga) - kurczenie się areału uprawnego.
2. Wyjaławiania terenów uprawnych poprzez wywiezienie słomy i spalenie jej, normalnie słoma pocięta pozostaje na polu i rozkładająć nawozi je, lub służy jako ściółka dla zwierząt a potem w postaci obornika wraca na pole i użyźnia je.
3. Wzrost cen ogrzewania dla mieszkańców Lublina.

Jak widać same korzyści.
Avatar
sg / 12 stycznia 2013 o 21:23
Dziwne, bo na Wrotkowie nikt nie słyszał o wspólnym budowaniu z Megetemem czegokolwiek. Dlaczego wypowiada się tylko Tadeusz?
Avatar
stefan / 12 stycznia 2013 o 21:03
[quote name='krzoy' timestamp='1358007619' post='719464']
Dla niektórych 1 tona i 1,5 tony to prawie to samo...? Gratuluję toku rozumowania! Trudno się dyskutuje z takim i argumentami! Wracając do słomy jest jej na lubelszczyźnie (uwzględniając zapotrzebowanie gleby na materię organiczną) ok 1 mln ton nadwyżki rocznie!!! Wybór należy do nas czy damy zarobić rolnikom, skupującym i transportującym słomę czy rosjanom za gaz! Mamy też alternatywę w postaci węgla i jego też nie należy się bać. Jedno jest pewne monopol energetyczny = wysokie ceny! Trzymam kciuki za energetykę rozproszona a więc i za Tergopower, które swoje zużycie roczne planuje na ok 200 tys ton!!!
[/quote]
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[quote name='krzoy' timestamp='1358007619' post='719464']
Dla niektórych 1 tona i 1,5 tony to prawie to samo...? Gratuluję toku rozumowania! Trudno się dyskutuje z takim i argumentami! Wracając do słomy jest jej na lubelszczyźnie (uwzględniając zapotrzebowanie gleby na materię organiczną) ok 1 mln ton nadwyżki rocznie!!! Wybór należy do nas czy damy zarobić rolnikom, skupującym i transportującym słomę czy rosjanom za gaz! Mamy też alternatywę w postaci węgla i jego też nie należy się bać.... rozwiń
Avatar
iya / 12 stycznia 2013 o 20:34
po co nam taki inwestor który chce nas złupić. Ceny i tak są już za wysokie. Dając zgodę na inwestycję powinna być klauzula że ceny będą niższe. Nie wpuszczajcie ludzi w kanał - wszak to oszczędna technologia.
Avatar
antykomunista / 6 kwietnia 2013 o 12:43
lepsza elektrociepłownia na biomasę niż na ruski gaz.
Forsa zostaje u nas !
Avatar
ekolog / 13 stycznia 2013 o 21:16
[quote name='stefan' timestamp='1358021025' post='719546']
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[/quote]
Stefan .Domy się ogrzewa.Ja ogrzewam dom zimną wodą ok. 8.5 oC , a w domu jest 22 oC CW 38 oC i nic nie spalam. Ja znam zasady termodynamiki, a zwłaszcza I zasadę.
Avatar
stefan / 13 stycznia 2013 o 20:23
[quote name='krzoy' timestamp='1358064914' post='719643']
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trudno taki w mieszkaniu zamontować zajął by cały salon a magazynowanie słomy...? Natomiast średnia energetyka z powodzeniem może stosować słomę jako odnawialne źródło energii!
[/quote]
ale czy palą rolnicy słomą czy nie ?
pisałem gdzieś o paleniu węglem w blokach ?
nie podniecaj się !
[quote name='krzoy' timestamp='1358064914' post='719643']
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trudno taki w mieszkaniu zamontować zajął by cały salon a magazynowanie słomy...? ... rozwiń
Avatar
krzoy / 13 stycznia 2013 o 09:37
[quote name='mieszkaniec' timestamp='1358026072' post='719579']
To jest jakaś masakra i krótkowzroczność.
Taka gospodarka prowadzi do:
1. Wzrostu cen żywności ( i tak już jest b. droga) - kurczenie się areału uprawnego.
2. Wyjaławiania terenów uprawnych poprzez wywiezienie słomy i spalenie jej, normalnie słoma pocięta pozostaje na polu i rozkładająć nawozi je, lub służy jako ściółka dla zwierząt a potem w postaci obornika wraca na pole i użyźnia je.
3. Wzrost cen ogrzewania dla mieszkańców Lublina.

Jak widać same korzyści.
[/quote]
Do "mieszkańca! 1. Na ceny żywności wpływa przede wszystkim rynek a nie areał produkcyjny! ponadto w polsce mamy 450 tyś ha odłogów. 2. Słomy nie można co roku przyorywać, gdyż zachwiana jest równowaga chemiczno-mikrobiologiczna gleby najwyżej co drugi rok, więc mamy nadwyżki słomy (patrz wcześniejszy post)! 3. Wzrost cen to wina monopolu w polsce! Prywatni inwestorzy (energetyka rozproszona) zweryfikuje ceny energii. 4. Im więcej żródeł energii tym mniejsze uzależnienie się od jednego surowca i jego dostawy!!! Podsumowując trzymajmy kciuki za każdego inwestora a zwłaszcza biogazownie, farmy wiatrowe, spalarnie słomy, elektr. wodne, a nawet elektrociepłownie węglowe na lubelszczyźnie! To wszystko mamy!
[quote name='mieszkaniec' timestamp='1358026072' post='719579']
To jest jakaś masakra i krótkowzroczność.
Taka gospodarka prowadzi do:
1. Wzrostu cen żywności ( i tak już jest b. droga) - kurczenie się areału uprawnego.
2. Wyjaławiania terenów uprawnych poprzez wywiezienie słomy i spalenie jej, normalnie słoma pocięta pozostaje na polu i rozkładająć nawozi je, lub służy jako ściółka dla zwierząt a potem w postaci obornika wraca na pole i użyźnia je.
3. Wzrost cen ogrzewania dla mieszkańc... rozwiń
Avatar
krzoy / 13 stycznia 2013 o 09:15
[quote name='stefan' timestamp='1358021025' post='719546']
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[/quote]
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trudno taki w mieszkaniu zamontować zajął by cały salon a magazynowanie słomy...? Natomiast średnia energetyka z powodzeniem może stosować słomę jako odnawialne źródło energii!
[quote name='stefan' timestamp='1358021025' post='719546']
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[/quote]
"stefan" ty jednak aluzji nie chwytasz więc powiem w prost: ty po prostu głupi jesteś! A w blokach to niby węglem palą? Nie! Dlaczego? bo gaz lub ciepło z sieci jest wygodniejsze i bezpieczniejsze!!!! Też jestem zwolennikiem węgla ale także słomy bo te surowce mamy!!! Otóż jest sporo rolników, którzy mają piece na słomę... tylko trud... rozwiń
Avatar
trzy / 13 stycznia 2013 o 08:47
Tylko czekać na opinie jak to przez pazernych rolników cena ciepła wzrośnie .Widzicie kto teraz łupi kasę cena w górę nawet nie wiedząc po ile surowiec.
Avatar
mieszkaniec / 12 stycznia 2013 o 22:27
To jest jakaś masakra i krótkowzroczność.
Taka gospodarka prowadzi do:
1. Wzrostu cen żywności ( i tak już jest b. droga) - kurczenie się areału uprawnego.
2. Wyjaławiania terenów uprawnych poprzez wywiezienie słomy i spalenie jej, normalnie słoma pocięta pozostaje na polu i rozkładająć nawozi je, lub służy jako ściółka dla zwierząt a potem w postaci obornika wraca na pole i użyźnia je.
3. Wzrost cen ogrzewania dla mieszkańców Lublina.

Jak widać same korzyści.
Avatar
sg / 12 stycznia 2013 o 21:23
Dziwne, bo na Wrotkowie nikt nie słyszał o wspólnym budowaniu z Megetemem czegokolwiek. Dlaczego wypowiada się tylko Tadeusz?
Avatar
stefan / 12 stycznia 2013 o 21:03
[quote name='krzoy' timestamp='1358007619' post='719464']
Dla niektórych 1 tona i 1,5 tony to prawie to samo...? Gratuluję toku rozumowania! Trudno się dyskutuje z takim i argumentami! Wracając do słomy jest jej na lubelszczyźnie (uwzględniając zapotrzebowanie gleby na materię organiczną) ok 1 mln ton nadwyżki rocznie!!! Wybór należy do nas czy damy zarobić rolnikom, skupującym i transportującym słomę czy rosjanom za gaz! Mamy też alternatywę w postaci węgla i jego też nie należy się bać. Jedno jest pewne monopol energetyczny = wysokie ceny! Trzymam kciuki za energetykę rozproszona a więc i za Tergopower, które swoje zużycie roczne planuje na ok 200 tys ton!!!
[/quote]
no tak, słoma = węgiel, czemu słomą domów nie opalamy ?
[quote name='krzoy' timestamp='1358007619' post='719464']
Dla niektórych 1 tona i 1,5 tony to prawie to samo...? Gratuluję toku rozumowania! Trudno się dyskutuje z takim i argumentami! Wracając do słomy jest jej na lubelszczyźnie (uwzględniając zapotrzebowanie gleby na materię organiczną) ok 1 mln ton nadwyżki rocznie!!! Wybór należy do nas czy damy zarobić rolnikom, skupującym i transportującym słomę czy rosjanom za gaz! Mamy też alternatywę w postaci węgla i jego też nie należy się bać.... rozwiń
Avatar
iya / 12 stycznia 2013 o 20:34
po co nam taki inwestor który chce nas złupić. Ceny i tak są już za wysokie. Dając zgodę na inwestycję powinna być klauzula że ceny będą niższe. Nie wpuszczajcie ludzi w kanał - wszak to oszczędna technologia.