niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Zbudują pierwsze w Lublinie rondo turbinowe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2013, 16:32
Autor: Dominik Smaga

 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Pierwsze w Lublinie rondo turbinowe powstanie na Czechowie koło komisariatu, Lidla i otwartej niedawno galerii handlowej.

– To zdecydowany krok naprzód, jeśli chodzi o rozwiązania projektowe. Ustawiając się przed rondem na odpowiednim pasie przejeżdżamy przez skrzyżowanie bez konieczności zmiany pasa. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Nieco zbliżone do tego ronda jest skrzyżowanie ul. Armii Krajowej i Jana Pawła II.

Teraz na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich z ul. Koncertową i wyjazdem sprzed Lidla i komisariatu obowiązuje tzw. łamane pierwszeństwo. Uprzywilejowane są samochody jadące z al. Kompozytorów Polskich w lewo w ul. Koncertową. Ci, którzy wyjeżdżają z zakupami, mogą jedynie skręcać w prawo, a jadący Koncertową od strony os. Choiny muszą ustępować im pierwszeństwa.

Jak ma być po zmianach? Jadąc Koncertową od dołu z prawego pasa skręcimy jedynie w prawo, z lewego pojedziemy prosto lub przed Lidl. Wyjazd sprzed centrum handlowego będzie możliwy zarówno w lewo, jak i w prawo, odpowiednio z lewego lub prawego pasa. Oba mają służyć do jazdy na wprost.

Kierowcy jadący od strony os. Choiny z prawego pasa dostaną się tylko do centrum handlowego, zaś z lewego pojadą prosto lub w lewo. A uprzywilejowany kierunek z al. Kompozytorów Polskich w lewo w stronę Koncertowej będzie mieć już nie dwa, ale tylko jeden pas ruchu. Drugi ma służyć do skrętu w stronę os. Choiny i jazdy do Lidla.

Nowe rondo ma być gotowe do końca września. Zarząd Dróg i Mostów ogłosił właśnie przetarg na jego budowę. Inwestycja będzie częściowo sfinansowana przez firmę NDM Projekt, która budowała Lidla. Po jej stronie było sporządzenie projektu, firma ma też dołożyć 230 tys. złotych do kosztów samej przebudowy skrzyżowania, które będą znane po rozstrzygnięciu przetargu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Bogumił Leśniewski
CwanyMiś
tadeusz
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Bogumił Leśniewski
Bogumił Leśniewski (14 czerwca 2013 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlaxzego turbinowe - wloty sa dwupasowe a wyloty jednopasowe.

więcej na:

www.ronda.info.pl

Rozwiń
CwanyMiś
CwanyMiś (12 czerwca 2013 o 16:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos


udajesz znawcę a jesteś tylko znafcą!

Po pierwsze nie wiem po co ta złośliwość....każdy policjant i człowiek wykształcony w kierunku kodeksu drogowego powie ci, że nie sygnalizuje się na rondzie ani przed rondem kierunku jazdy ponieważ rondo jest bezkolizyjne.

Po drugie i tu się Kolego mocno zdziwisz.. zarówno uczę jeździć jak również posiadam uprawnienia do egz. kierowców, więc jak to określasz uważam, że jestem cyt. "człowiekiem wykształconym w kierunku kodeksu drogowego" to tak dla Twojej prywatnej wiedzy i dziękuję również za kolejne porady.

Po trzecie cyt. "rondo jest bezkolizyjne"  a to dla mnie baardzo ciekawa teoria...(taka możliwość występuje na JPII, ale my przecież nie o niej).

PoRD wyraźnie wskazuje kiedy sygnalizujemy: zmianę kierunku jazdy oraz zmianę pasa ruch. I tu nie ma co dyskutować. W poprzednim poście w sposób bardzo uproszczony opisałem co się dzieje gdy brakuje takiego kierunkowskazu. Ruch okrężny to też skrzyżowanie jak każde inne. Sygnalizujesz komuś nie sobie. Kierunowskaz wskazuje co będziesz robił,[nawiązuję do układu samochodów z mojego poprzedniego wpisu] więc jak widzę, że sygnalizujesz lewym skręt to nie wjeżdżam, a jak nie sygnalizujesz to uznaję, że jedziesz prosto, więc zdecydowanie wjedżam na skrzyżowanie jadąc przykładowo na wprost.

To że stosunkowo duża grupa kierowców tak robi jak to opisujesz to nie znaczy, że jest to prawidłowo. Przez taki sposób jak opisujesz są "łańcuszki szczęścia" przed ruchami okrężnymi i wszyscy stoją do ostatniej chwili i tracą zbędny czas, czekając właśnie na ten element zaskoczenia jaką fundują osoby jeżdżące w sposób przez Ciebie opisany.

I już tak na koniec, na strzałce warunkowej też prawie nikt się nie zatrzymuje, ale to nie znaczy że tak stanowią przepisy. Ciekawe czy nakazy jazdy w prawo/w lewo sygnalizujesz? Nie wiem, mogę zgadywać, ale pomimo, że wydaje się to w pewnym sensie nie logiczne też sygnalizujemy :)

Pozdrawiam

Rozwiń
tadeusz
tadeusz (12 czerwca 2013 o 09:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

BŁAGAM TYLKO ZRÓBCIE PORZĄDNE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH, SZCZEGÓLNIE NA TYM ODCINKU NA CHOINY, BO TERAZ TO JAK STRZELAĆ DO KACZEK, NON STOP KTOŚ PRZECHODZI/PRZEBIEGA TAM PRZEZ ULICĘ

Rozwiń
chart
chart (12 czerwca 2013 o 00:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I oznakują równie ślicznie jak na Jana Pawła, żeby się niechący wjeżdżało do marketu? Pycha!

Rozwiń
ewka23
ewka23 (12 czerwca 2013 o 00:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wieści z Lublina:
 
http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!