środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Zbudują tu szpital to rzeka go zmyje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2007, 17:36
Autor: DOMINIK SMAGA

Budowa nowego gmachu szpitala PSK1 stanęła pod znakiem zapytania.

Okazało się, że obiekty staną zbyt blisko rzeki Czechówki i nie będzie do nich odpowiedniego dojazdu. Wiadomo już, że szpital będzie musiał zmienić swoje plany.
Mowa o gruncie na tyłach szpitala PSK 1 przy ul. Staszica. Akademia Medyczna chce tam postawić nowoczesne centrum leczenia urazów, jedno z najnowocześniejszych w Polsce. W planach ma cztery budynki - jeden główny i trzy pomocnicze oraz lądowisko dla śmigłowców ratowniczych. Obiekty miałyby stanąć na położonej poniżej istniejących zabudowań działce przy al. Solidarności, nad samym brzegiem Czechówki.

Decyzję o budowie zatwierdził już senat Akademii Medycznej. Roboty miały się zacząć w tym roku. Ale te plany mogą lec w gruzach. Zdaniem urzędników działka nad rzeką nie nadaje się do tego, by postawić na niej nowe oddziały szpitala.
- To jest teren zalewowy i nie można go zabudowywać - mówi Tomasz Radzikowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta. To, że Czechówka jest małą rzeką, nie ma znaczenia. Nawet w jej przypadku trzeba brać pod uwagę tzw. "wodę dwudziestoletnią” i to, że rzeka może wystąpić z brzegów. - A na wały przeciwpowodziowe nie ma tam miejsca.
Problemów jest więcej. - W tym miejscu ciężko będzie z zapewnieniem odpowiedniego dojazdu - zauważa Henryk Korczewski, dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UM. Teraz do posesji, na której miał stanąć nowy budynek można dotrzeć ul. Szewską, zbyt wąską, by minęły się na niej dwa osobowe auta. Jedynym wyjściem mogłaby tu być budowa drogi równoległej do al. Solidarności, łączącej ul. Wodopojną i 3 Maja.
- Nie spodziewam, się, żeby dyrekcja szpitala nie miała rozeznania co do terenu, na którym chce się budować - mówi Tadeusz Kontek, kanclerz Akademii Medycznej. Po szczegóły odsyła do PSK 1. Kieruje nas tam również rzecznik uczelni Włodzimierz Matysiak. Ale zastrzega: - Ja mam inne informacje. Wszystko zostało już uzgodnione z miastem.

- Zabudowa tego terenu nie będzie mogła mieć takiej formy, jaką określa wniosek złożony przez szpital - rozwiewa złudzenia Arkadiusz Mroczek, dyrektor Wydziału Architektury i Administracji Budowlanej UM.
Jerzy Pelczarski, zastępca dyrektora szpitala ds. technicznych oświadczył, że w tej sprawie nie będzie z nami rozmawiać przez telefon. Na spotkanie nie znalazł czasu i odesłał nas na poniedziałek.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!