niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Zburzyli nam podjazd dla niepełnosprawnych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2003, 14:27

Rodzice niepełnosprawnej Oli, którzy mieszkają w bloku przy ulicy Kleeberga muszą codziennie wnosić ją do domu na rękach. Administracja osiedla XXX-lecia zlikwidowała podjazd dla wózków.

– Ola waży już trzydzieści kilo i naprawdę jest ciężko ją wyprowadzić przed blok – skarży się babcia dziewczynki – W lipcu, kiedy rozpoczęły się remonty, administracja zapewniała, że podjazd zostanie odbudowany. Ale w październiku zmienili zdanie. Powiedzieli nam, żebyśmy wystąpili o dofinansowanie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Przyznali nam 12 tys. zł, a my mamy wyłożyć resztę.
– A tam w ogóle był jakiś podjazd? – dziwi się pracownik administracji osiedla. Uważa, że skoro nie został na nowo wybudowany, to znaczy, że nie było takiej potrzeby. Nie udało nam się porozmawiać z kierownikiem administracji, który przebywał na zwolnieniu.
– To skandal – mówi Eugeniusz Ulewicz, dyrektor lubelskiego oddziału PFRON. – Jeśli był podjazd dla wózków, administracja powinna go odbudować. Nasze prawo mówi, że niepełnosprawni muszą mieć swobodny dostęp do budynków wielorodzinnych i obiektów użyteczności publicznej. Czasami nawet dopuszcza się odstępstwo od przepisów budowlanych, byleby nie zagrażało to bezpieczeństwu.
– Ola ma 8 lat. Urodziła się jako wcześniak, miała na główce wielkiego krwiaka – wspomina ze łzami w oczach Iwona Komsta, mama dziewczynki.
Mieszkają na 48 metrach w bloku przy Kleeberga. Jest ich w domu sześcioro: dziadkowie, rodzice i dwoje dzieci – w tym niepełnosprawna Ola. Dopóki była malutka, nie było problemu z prowadzeniem ćwiczeń, z rehabilitacją. Dzisiaj trudno znaleźć miejsce, żeby napompować piłkę do ćwiczeń czy ustawić pionizator. Ola sama nie siedzi i ma przykurcze, więc o chodzeniu na razie nie ma mowy. Trzeba codziennie jeździć z nią do ośrodka na ul. Poturzyńską, żeby dziewczynka mogła ćwiczyć.
– Wiele razy prosiłam urzędników o przydział większego mieszkania – mówi mama Oli. – Ale twierdzili, że nam się nie należy. Teraz jeszcze ten podjazd zlikwidowali.

Mają swoje prawa

Sejm RP uznaje, że osoby niepełnosprawne mają prawo do (…) życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych.
(Z Karty Praw Osób Niepełnosprawnych)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!