niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Zdejmijcie gronostaje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lutego 2006, 19:04

Studenci domagają się, by rektorzy uczelni przestali nosić gronostaje. Ich zdaniem to nieetyczne. - Z tradycji nie wolno rezygnować - odpowiadają profesorowie.
Studentów zbulwersowało, że niemal wszyscy rektorzy mają peleryny z prawdziwych futer. - Zabijanie zwierząt dla futra, które służy podkreślaniu godności urzędu jest niedopuszczalne - mówi Marcin Suchorzewski, student Politechniki Szczecińskiej, który wymyślił akcję "Gronostaj”. - Trzeba zmienić ten zwyczaj.

Studenci rozesłali listy do 50 rektorów polskich uczelni, także lubelskich. Twierdzą, że nosząc futra, profesorowie dają zły przykład studentom i zachowują się nieetycznie. Pismo otrzymał już rektor KUL. Ks. prof. Stanisław Wilk na ważne uroczystości przywdziewa kołnierz z norek. A prorektorzy uniwersytetu zakładają togi obszyte futrem z królików.
- Ruch ekologiczny jest ze wszech miar godny poparcia - mówi Beata Górka, rzecznik KUL. - Ale to nie rektorzy napędzają koniunkturę na rynku futrzarskim.
- Problem leży gdzie indziej - uważa prof. Zdzisław Targoński, rektor Akademii Rolniczej w Lublinie, który nosi kołnierz z norek. - Etyczne zachowanie wobec zwierząt powinno się opierać głównie na sposobie ich traktowania. Na warunkach, jakie im zapewnimy do życia.
Rektorzy wskazują też na wieloletnią tradycję noszenia gronostajów. - Dodają profesorom i samej uczelni pewnej nobilitacji - tłumaczy prof. Anna Pajdzińska, prorektor UMCS.
Ekologów to nie przekonuje. - W ostatnich latach udało się obalić wiele tradycji. I wyszło nam to na dobre - zauważa Dariusz Gzyra z ekologicznej organizacji Empatia.
- Jeśli zdecydowalibyśmy się na wywrócenie tradycji kultywowanej od średniowiecza, to stalibyśmy się jedną z wielu firm, która pojawia się na rynku, a z czasem znika - podsumowuje prof. Józef Kuczmaszewski, rektor Politechniki Lubelskiej. - Dlatego lepiej będzie, jak zostaniemy przy gronostajach.

Co noszą rektorzy lubelskich uczelni?

UMCS – norki
KUL – norki i króliki
Akademia Medyczna – króliki
Akademia Rolnicza – norki
Politechnika Lubelska – nutrie
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!