poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Uczeń znów będzie się mógł zaszczepić w szkolnym gabinecie. Zadbają tam też o jego zęby. Pielęgniarki wracają do szkół.
Na początek do ponad 200. Chętnych było sześć razy więcej.

Lubelskie Kuratorium Oświaty miało twardy orzech do zgryzienia. – Przewagę miały zespoły szkół – tłumaczy Henryk Papiernik, wizytator ds. kultury fizycznej i edukacji zdrowotnej w lubelskim kuratorium. – Chcemy, aby opieką zdrowotną objęto jak najwięcej uczniów.
Reformy w służbie zdrowia spowodowały, że ze szkół znikli lekarze i stomatolodzy, a często pielęgniarki. Gabinety medyczne utrzymały się tylko w nielicznych placówkach, głównie w miastach. Za sprawą Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia ma się to zmienić. Program „Profilaktyczna opieka zdrowotna w środowisku nauczania i wychowania” zakłada ponowne ulokowanie w szkołach gabinetów medycznych.
Skąd tak wielkie zainteresowanie programem? Przed reformą służby zdrowia dzieci były szczepione w szkole. Tam też były przeprowadzane tzw. bilanse, czyli oceny stanu zdrowia uczniów. Dzięki nim ok. 45 proc. uczniów było na czas kierowanych do specjalistów. W tej chwili w niektórych szkołach nie ma nikogo, kto przeprowadziłby badania przesiewowe, przygotował do badań lekarskich, przeprowadził wywiad środowiskowy albo zaszczepił ucznia.
W przyszłym roku gabinety medyczne uruchomione zostaną m.in. w 14 szkołach i zespołach szkół w Zamościu, a także w oddalonym o przeszło 30 km od Hrubieszowa i 60 km od Zamościa Dołhobyczowie. – Zabiegaliśmy o utworzenie gabinetu medycznego. Uczy się tu dużo dzieci i chcemy, żeby były pod dobrą opieką – mówi sekretarz gminy Stanisław Staszczuk. – Do gimnazjum uczęszcza ponad 160 dzieci, do Szkoły Podstawowej – ponad 420.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!